Reklama

Niedziela Częstochowska

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

Odwagi! Ja jestem – nie bójcie się! - to hasło przyświecało tegorocznemu spotkaniu młodych, którzy wysłuchać mogli konferencji Marcina Zielińskiego, wysłuchać poruszającego świadectwa Grzegorza Czerwickiego, ale przede wszystkim: spotkać prawdziwą, żywą i piękną wiarę. Była to okazja do spowiedzi, modlitwy, adoracji. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Reklama

Co mówili młodzi po spotkaniu?

Pytamy młodzież z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu i mówią jednogłośnie: za rok też się wybierzemy! - Mimo deszczu, mimo wielu przeszkód, udało nam się dotrzeć i chwała za to Panu! Świadectwo Grzegorza poruszyło... Mam nadzieję, że nie tylko mnie, ale wielu ludzi. Dobrze, że młodzież mogła posłuchać o tym, jak wielką miłością darzy nas Bóg, jak piękny jest kościoł wbrew temu, co słychać teraz w mediach. Bierzmowani zobaczyli zaangażowanych w to dzieło wolontariuszy - nierzadko swoich rówieśników - przez co pewnie niejeden dostrzegł, że w kościele jest miejsce dla młodych, że są wspólnoty, w których działają młodzi ludzie - mówi Niedzieli Ola.

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

On jest i działa!

Reklama

Kanę Młodych rozpoczęła konferencja znanego ewangelizatora Marcina Zielińskiego. Młodzi z zaciekawieniem słuchali historii życia równie młodego chłopaka, który nie zawsze był przy kościele - Możesz żyć całe swoje życie i przejść obok tego, do czego Bóg Cię zaprosił... Ja, jako nastolatek żyłem, można powiedzieć, jak trzeba. Chodziłem do kościoła w niedzielę, na pielgrzymki - przez co wydawało mi się, że jestem już "turbokatolikiem". Z zewnątrz to wyglądało, że rodzina Zielińskich to święta rodzina - mówił podczas konferencji. Następnie, Marcin Zieliński podzielił się świadectwem pewnej adoracji, która odmieniła jego życie; dzięki której wiara zaczęła stawać się żywa i prawdziwa, która zaczęła być relacją z Jezusem. Nie zabrakło czytania fragmentów z Pisma Świętego. Jak podkreślał ewangelizator: - By właśnie nie żyć obok tego, do czego zostałeś stworzony, musisz zagłębiać się w lekturę Pisma Świętego.

Karol Porwich/Niedziela

Do młodzieży przemawiał także Grzegorz Czerwicki - nawrócony więzień, który spędził 12 lat w celi. Podczas drugiej odsiadki spotkał Chrystusa. Dziś w szkołach, parafiach i właśnie podczas takich spotkań pokazuje ludziom swoje dawne życie i to, że Pan Bóg może dotknąć każdego i nawrócić serce. Jak podkreślają młodzi to świadectwo dało im wiele do myślenia: - Nie słyszałam wcześniej historii Grzegorza Czerwickiego. W mocnych, odważnych słowach pokazał to, w jaki sposób żył i żyje dziś. Takich ludzi właśnie potrzeba - tych, którzy nie będą się bali pokazać tego, w jaki sposób Jezus odmienił ich życie, że to On umie wyciągnąć człowieka z największego dna - mówiła obecna na spotkaniu Kamila.

Przeczytaj historię Grzegorza: Druga szansa

Karol Porwich/Niedziela

Słowo Pasterza

Podczas Mszy św. młodzi słuchali słowa skierowanego do nich przez abp. Wacława Depo. - Młodzi przyjaciele, którzy schodzicie się na to miejsce z różnych stron archidiecezji! Świat bombarduje nas różnymi obrazami, a potrzeba tylko jednego: świadomości, że wyszliśmy z ręki Boga i do Boga idziemy. To się spełnia w tym naszym dzisiejszym pielgrzymowaniu. Kontynuował: - Wasza młodość jest darem miłości Boga. To nie jest ślepy los, że jesteście na tym świecie. Nasze życie nie jest własnością prywatną! Ty i Twoje wnętrze jesteście niepowtarzalni. W Kościele nikt z nas nie jest zbędny - to musimy ciągle powtarzać. - Młodzi! Kościół liczy na Was, na Waszą oryginalność, a ja muszę Wam o tym powiedzieć i przypomnieć! Arcybiskup podkreślał, że młodzi nie mogą dać się zwieść idelogiom tak bardzo dziś firmowanym przez świat.

Karol Porwich/Niedziela

Po Mszy św. młodzi spędzili czas na adoracji. Deszcz coraz mocniej padał, ale nikogo to nie zrażało... słońce zanikało już za horyzontem, i kolejny dzień przechodził do historii. Było za dziękować i o co prosić. Kolejna Kana Młodych za rok! Widzimy się!

Karol Porwich/Niedziela

2021-09-19 10:24

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młody Kościół

Niedziela częstochowska 37/2021, str. I

[ TEMATY ]

Kana młodych

Magda Nowak/Niedziela

Kana Młodych, listopad 2018. Ważnym elementem spotkania jest modlitwa śpiewem

Kana Młodych, listopad 2018. Ważnym elementem spotkania jest modlitwa śpiewem

Wszystko zaczęło się w 2017 r. w czasie Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji poświęconemu tematowi bierzmowania.

Na spotkanie ewangelizacyjne w ramach tego wydarzenia została zaproszona młodzież z naszej archidiecezji. Potem w kolejnych latach spotkanie pod nazwą Kana Młodych na stałe wpisało się w kalendarz wielu młodych ludzi, kapłanów, katechetów i ewangelizatorów Kościoła częstochowskiego.

CZYTAJ DALEJ

#adwentoweŚwiadectwo: Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

2021-11-29 08:06

[ TEMATY ]

duchowość

adwent

Adwent2021

#AdwentoweInspiracje

foto: facebook.com/NickVujicic

Tak często w naszym życiu narzekamy. Nie mamy tego, czy tamtego. Warto w czasie adwentu zatrzymać się i spojrzeć na swoje życie jako na całość. Mamy nogi, ręce - to już wielki dar. Nick Vujicic nie otrzymał tego daru, mimo to jego życie wypełnione jest wdzięcznością i radością. W pierwszym artykule serii #AdwentoweInspiracje, poznajcie wyjątkowe świadectwo Nicka!

Nick Vujicic w wyniku rzadkiej choroby tetra-amelia urodził się bez rąk i nóg. Z powodu swojej niepełnosprawności cierpiał na depresję i jako 10-letni chłopiec próbował popełnić samobójstwo.

CZYTAJ DALEJ

Co wiesz o "Niedzieli"?

2021-11-30 16:35

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

quiz

Sprawdź jak dużo wiesz o "Niedzieli". Czy pamiętasz wszystkie szczegóły, a może tylko ogóły, to łatwo sprawdzisz robiąc quiz.

Czasopismo wydawane od 1926 roku, w Częstochowie początkowo jako pismo diecezjalne, a po II wojnie światowej, jako tygodnik ogólnopolski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję