Reklama

Niedziela Wrocławska

Co Wam smakowało? Wszystko!

VI Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową odbył się 18 września w Kruszynie. Degustacja kresowych dań, spotkanie biesiadne przy dźwiękach muzyki kresowej, poczęstunek zorganizowany przez mieszkańców Kruszyny to główne punkty spotkania w sobotnie popołudnie.

Marzena Cyfert

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 23 konkursowych potraw w kilku kategoriach. Oceniło je profesjonalne jury, składające się z dwóch komisji konkursowych. W tym czasie można było spróbować specjałów przygotowanych przez panie i panów z Kruszyny - bigosu, kiełbasek, chleba ze smalcem. Po ocenie jury zebrani mogli również spróbować potraw konkursowych. Uwagę zwracał nie tylko smak, ale również piękny i oryginalny sposób podania każdej potrawy.  

Reklama

Głównym organizatorem tegorocznego konkursu była parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kruszynie z proboszczem ks. Tomaszem Gospodarykiem. W organizacji wspierała Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, Sołtys i Rada Sołecka Kruszyny oraz Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Patronem honorowym wydarzenia byli marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i wójt gminy Skarbimierz Andrzej Pulit.

Spotkanie poprowadzili: Renata Wojas z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie i Andrzej Sowa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu.

– W tym roku ks. Tomasz Gospodaryk wziął na siebie główną organizację konkursu. Zorganizował dotacje i udało się to zrobić. Ksiądz proboszcz oprócz zadań stricte religijnych pełni bowiem również zadania integracji społecznej w grupie wiernych i pomaga w kultywowaniu tradycji – mówi dyrektor Andrzej Sowa i wskazuje na początki konkursu: – Wymyślamy różne formy spędzania wolnego czasu, rozmawiając z ludźmi. Pytamy, co by chcieli robić. Któregoś roku wpadliśmy na pomysł, by zrobić konkurs żywnościowy. Było to ok. 10 lat temu, bo konkurs na początku był tylko nasz a obecnie mamy już 6. edycję o randze wojewódzkiej. Na początku jednak zorganizowaliśmy go tylko w gminie. Było ok. 4-5 potraw przygotowanych przez panie ze Skarbimierza i Pawłowa a ksiądz dziekan był głównym jurorem. Zorganizowaliśmy to wszystko w jednej małej sali. Później okazało się, że trzeba przejść do większej sali, ponieważ konkurs spotkał się z dużym odzewem w samej gminie. Już na drugiej edycji było 12 potraw, a później 15. I wtedy zrodził się pomysł, by wraz z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego zorganizować konkurs wojewódzki. Ośrodek występował o dotacje do marszałka i udało się rozkręcić zmagania konkursowe na całe województwo. Prawdopodobnie obecnie mielibyśmy i ok. 50 zgłoszeń i moglibyśmy to zrobić w większych salach, ale organizacyjnie przy ocenie tylu smaków byłoby to trudne do wykonania. Przy kosztowaniu trzeba bowiem wysublimować smaki, a potrawy często są bliźniaczo podobne – mówi Andrzej Sowa.

Reklama

Wielu mieszkańców Kruszyny pochodzi zza Buga, tam mają swoje korzenie. Dlatego tradycje kresowe są wśród nich bardzo silne i są pieczołowicie kultywowane. Symbolem kresowym jest zespół „Kresowianki”. Związana z nim od początku p. Maria Michalska przywitała zebranych śpiewem pieśni kresowych. Przez cały czas imprezie towarzyszyła muzyka kresowa w wykonaniu brzeskiej kapeli podwórkowej Baniaki.

– Charakterystyczną rzeczą jest także to, że panie z Kruszyny uważają, że nie można doprowadzić do sytuacji, żeby ktoś wyszedł stąd głodny. Był czas, że robiły 3 tys. pierogów. Siedziały cały tydzień i kleiły te pierogi. A taka praca to też integracja społeczna. Nasz Pani Sołtys ma taką grupę aktywu społecznego, są panie z Rady Sołeckiej, które bardzo się w takie przedsięwzięcia angażują – podkreśla dyrektor biblioteki.

– Do konkursu może się zgłosić każdy. Panie reprezentują albo Koła Gospodyń Wiejskich, albo miejscowości, albo same siebie. Staramy się natomiast pilnować terminu zgłoszeń i tego, by nie przekroczyć puli dwudziestu kilku potraw. W tym roku mamy też trudny czas z powodu pandemii. Wiele naszych imprez odbywa się w reżimie sanitarnym. Dotychczas mieliśmy tutaj ok. 120 imprez rocznie. W tym roku było ich znacznie mniej i nie na taką skalę. Również ten konkurs zgromadził mniej uczestników – podkreśla Andrzej Sowa.

W tegorocznym konkursie udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich, sołectwa, grupy reprezentujące miejscowości, osoby indywidualne a także Klub Seniora Skarbimierz-Osiedle. Reprezentowali oni miejscowości całego województwa, m.in. Stolec, Chróścinę, Kruszynę, Łosiów, Hajduki Nyskie, Skarbimierz. Różnorodność przedstawionych potraw sprawiła, że jury nie miało łatwego zadania. Jak mówi Renata Wojas: – Gdy padło pytanie na początku obrad: co Wam smakowało? Odpowiedź była jednomyślna: Wszystko!

– Mamy tutaj dobre miejsce w Kruszynie i Skarbimierzu. Jest dużo ludzi z Kresów a Kresowiacy mają swoje smaki. Myślę, że będziemy ten konkurs kontynuować – mówił wójt gminy Skarbimierz Andrzej Pulit i dodał: – Gratulacje dla Pani Sołtys, że ta impreza się tutaj odbywa, że jest to tak przygotowywane. Zapraszam za rok. Gmina górą, Sołectwo Kruszyna górą!

A oto wyniki VI konkursu na potrawę kresową

Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący Kamil Klekowski, szef kuchni w „Edukacja od Kuchni-Akademia Kulinarna Ad Gustum”; ks. Tomasz Gospodaryk, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kruszynie; Arkadiusz Głąb, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego; Małgorzata Dziura z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu oraz Renata Wojas z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie przyznała nagrody:

w kategorii: desery

wyróżnienie dla Anny Wiland za słodką jagłę;

nagrodę za udział otrzymały grzybki i ciasteczka miodowe Koła Gospodyń w Stolcu.

w kategorii: potrawy bezmięsne

pierwsze miejsce zdobyła Teresa Kamieniecka-Hreszaniuk  za kulebiak z kaszą gryczaną i twarogiem;

drugie miejsce zdobyło Sołectwo Łosiów za wileński placek ziemniaczany z kiszoną kapustą;

trzecie miejsce – KGW Tradycja za knedle ziemniaczane z białym serem;

wyróżnienie otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich Różynianki za pierogi z kaszą gryczaną i białym serem oraz Klub Seniora Skarbimierz Osiedle za roladę ziemniaczaną z jajkiem i sosem

w kategorii: potrawy mięsne

pierwsze miejsce zdobyła Maria Michalska ze Skarbimierza Osiedla za pierogi z farszem z płucek;

drugie miejsce - Sylwia Maur za babkę ziemniaczaną ze skwarkami

trzecie miejsce KGW w Chróścinie za kaszę gryczaną z sercem na talerzu

W tym roku wyjątkowo druga komisja przyznała dwie nagrody – jedną Grand Prix i jedną specjalną ze wszystkich 23 produktów. W skład drugiej komisji weszli zaproszeni goście i sponsorzy: Andrzej Pulit, wójt Gminy Skarbimierz; Krystyna Preś, prezes Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”; Jacek Kaczmarek, prezes Brzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego; Justyna Świerczek, dyrektor Przedszkola Poziomka w Skarbimierzu; Tomasz Musielak, zastępca dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Masahiko Takei, prezes Mitsui High Tec w Skarbimierzu.

Nagrody przyznane przez tę komisję otrzymali:

Koło Gospodyń Wiejskich w Hajdukach Nyskich za zapiekane hajduckie gołąbki,

Teresa Kamieniecka-Hryszaniuk za kulebiak z kaszą gryczaną i twarogiem.

2021-09-19 14:08

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieska audiencja dla prezydenta Niemiec

2021-10-25 18:23

[ TEMATY ]

uchodźcy

audiencja

Niemcy

Vatican News

Ponad dwa tygodnie po audiencji dla ustępującej kanclerz Niemiec Angeli Merkel papież przyjął 25 października prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Po zakończeniu 50-minutowej audiencji prywatnej szef państwa powiedział dziennikarzom, że wśród poruszanych tematów rozmowy z Ojcem Świętym był m.in. kryzys wiarygodności Kościoła, zbliżający się szczyt klimatyczny w Glasgow oraz rosnące obszary głodu na świecie, jak choćby na Madagaskarze czy w Afganistanie.

Podobnie jak kanclerz Merkel, również i prezydent Steinmeier podkreślił znaczenie intensywnego zajęcia się przez Kościoły kwestią wykorzystywania seksualnego nieletnich. Było to przede wszystkim zasługą ofiar. Ale w obliczu wielkich wyzwań rząd i społeczeństwo są również zależne od silnych Kościołów jako partnerów. W tym względzie Steinmeier widzi również potencjał w procesach synodalnych, które Kościół katolicki w Niemczech rozpoczął przed dwoma laty jako Drogę Synodalną, a w październiku papież Franciszek zainicjował na poziomie światowym.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Krajobraz Serca

2021-10-26 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Zakończył się I Festiwal Sztuki Młodych Niepełnosprawnych „Krajobraz Serca”, zorganizowany przez Fundację Integracja JP II. Festiwal składał się z cyklu konkursów dla osób niepełnosprawnych. Obejmował cztery dziedziny sztuki: wokalną, sztuki piękne, literaturę i teatr. Prace młodych artystów oceniało jury w składzie: prof. Alicja Barbara Panek – Piętkowska, prof. Jolanta Rudzka – Habisiak, prof. dr hab. Beata Zawadzka – Kłos, dr hab. Marcin Brzozowski oraz red. Dariusz Pawłowski. - Spotkaliśmy tutaj radosnych ludzi, bardzo uzdolnionych artystycznie. Jesteśmy zbudowani ich pasją, determinacją z jaką podchodzą do swojej twórczości. Myślimy, że naszym posłannictwem jest pomagać tym osobom, aby ich drogi twórcze i artystyczne były coraz piękniejsze - mówiła prof. Alicja Barbara Panek – Piętkowska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję