Indie
Matka Teresa z Kalkuty może przyczynić się do pojednania i przeciwdziałania religijnemu fundamentalizmowi - uważają biskupi czterech diecezji położonych w indyjskim stanie Gudżarat. W związku z beatyfikacją Matki Teresy, która odbędzie się 19 października br. w Watykanie, biskupi organizują w tym czasie wiele nabożeństw i spotkań. Zaprosili na nie m.in. religijnych zwierzchników hinduistów i muzułmanów.
Brazylia
Żyjąca w Brazylii największa wspólnota katolicka na świecie traci w ostatnich latach rokrocznie ok. 1 mln osób. W ostatnim 10-leciu ub. wieku zmniejszyła się z ponad 83 mln w 1991 r. do niespełna 74 mln w 2000 r. Znaczna część wiernych odeszła do wspólnot protestanckich. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, Kościół katolicki w Brazylii planuje otwarcie 170 nowych regionalnych stacji telewizyjnych, przez które rozpowszechniać będzie nowe materiały ewangelizacyjne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ukraina
Reklama
Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich Ukrainy skierowali apel do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Proszą o rozpatrzenie zgodności z europejskimi standardami projektu nowej redakcji ustawy O wolności sumienia i organizacjach religijnych, który ma być dyskutowany przez Radę Najwyższą Ukrainy. Apel do Rady Europy podpisali obaj lwowscy kardynałowie - Lubomyr Husar i Marian Jaworski oraz kijowski patriarcha prawosławny Filaret i zwierzchnicy trzech Kościołów protestanckich. Ich zdaniem, projekt zmian w ustawie grozi ograniczeniem praw organizacji religijnych, gdyż rozszerza kompetencje centralnego urzędu ds. wyznań. Autorzy apelu zwrócili uwagę, że największym ugrupowaniem dążącym do wprowadzenia wspomnianych zmian jest frakcja partii komunistycznej ściśle związana z Ukraińskim Kościołem Prawosławnym, podlegającym Patriarchatowi Moskiewskiemu.
Izrael
Patriarcha łaciński Jerozolimy - abp Michel Sabbah 28 września br. poświęcił i wmurował kamień węgielny pod budowę kościoła w arabskiej wiosce Muqibleh, położonej w rejonie Gilboa na północy Izraela. Jest to pierwszy kościół wznoszony w tym rejonie od czasów bizantyjskich, po z górą 1100 latach. Rozpoczęcie budowy kościoła w Muqibleh jest wydarzeniem historycznym, ponieważ od powstania państwa Izrael w 1948 r. chrześcijanie nie wznieśli na jego terytorium żadnego nowego kościoła, nie licząc monumentalnej Bazyliki Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nazarecie i kilku sanktuariów w miejscach świętych (np. w Kafarnaum). Kościoły te powstały zresztą na ruinach poprzednich świątyń.
Włochy
Jak co roku w święto św. Gabriela Archanioła, patrona Radia Watykańskiego, w ośrodku nadawczym Santa Maria di Galeria pod Rzymem odprawiona została specjalna Msza św. w intencji tej rozgłośni. Podczas uroczystości prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów - kard. Crescenzio Sepe wyraził uznanie dla rozgłośni papieskiej, która od 1931 r. jest narzędziem ewangelizacji.
Tydzień na świecie
Jan Paweł II wybrał temat przyszłorocznego XXXVIII Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Brzmi on: Media w rodzinie: ryzyko i bogactwo. W specjalnym oświadczeniu przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu - abp John Foley podkreślił m.in., że „temat jest odzwierciedleniem troski Ojca Świętego, aby środki przekazu wzbogaciły życie rodziny, a nie szkodziły jej”.
O. Joseph William Tobin został wybrany na drugą, sześcioletnią kadencję przełożonego Generalnego Redemptorystów. Wyboru dokonano w Rzymie podczas XXIII Kapituły Generalnej Zgromadzenia.
Międzynarodowy Związek Przewodniczek i Skautów Europy uzyskał status prywatnego stowarzyszenia świeckich. Uroczystość nadania statutu odbyła się w siedzibie Papieskiej Rady ds. Świeckich w Rzymie z udziałem kierującego tą dykasterią - kard. Jamesa Francisa Stafforda. Do Związku należy 60 tys. młodych w 20 krajach Europy i w Kanadzie.
W parlamencie Indii zawiśnie wkrótce portret Matki Teresy z Kalkuty. Poinformował o tym rzecznik Konferencji Biskupów tego kraju w Delhi. Według tej informacji, indyjski rząd, w którym większość stanowią członkowie nacjonalistycznej partii hinduskiej BJP, zasygnalizował gotowość spełnienia prośby Kościoła katolickiego w sprawie założenia państwowej fundacji imienia Matki Teresy.
W Londynie demonstrowało ok. 20 tys. osób, domagając się wyjścia wojsk koalicji z Iraku, a także zakończenia okupacji terytoriów palestyńskich przez Izrael. Kilkutysięczne manifestacje odbyły się także w Paryżu, Atenach, Ankarze, Seulu i w kilku hiszpańskich miastach.
Po wielkich awariach prądu w USA i Skandynawii, w kompletnych ciemnościach pogrążyły się Włochy. Przyczyną była awaria linii przesyłowej.
Szwajcarski senat odrzucił ustawę legalizującą marihuanę.
Wbrew prawu i protestom w świecie rząd Izraela zatwierdził budowę dalszej części tzw. muru bezpieczeństwa na terytoriach palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu. Ma on chronić jedno z największych nielegalnych osiedli żydowskich w Autonomii Palestyńskiej. Obserwatorzy nazwali to posunięcie kolejną prowokacją wobec Palestyńczyków i przekreśleniem międzynarodowych wysiłków w celu przywrócenia pokoju na Bliskim Wschodzie.
Po tym, jak udziału w akcjach na terytoriach palestyńskich odmówiło 27 izraelskich pilotów, grupa obrońców praw człowieka z Izraela oświadczyła, że dowódca izraelskich sił powietrznych powinien odpowiedzieć przed sądem za śmierć palestyńskich cywili.
ONZ ograniczyła liczbę swoich pracowników w Iraku do mniej niż 50. Przed pierwszym i największym zamachem bombowym na biura ONZ w Bagdadzie było ich ponad 600 (teraz jest 25).
Sąd Apelacyjny w nigeryjskim stanie Kasina uniewinnił Aminę Lawal, skazaną przez islamski sąd na karę śmierci przez ukamienowanie za cudzołóstwo. Obrony kobiety podjęli się najlepsi prawnicy Nigerii, przy wsparciu wielu międzynarodowych organizacji praw człowieka. Rząd w Lagos uznał niedawno szariat, obowiązujący w 13 z 36 stanów Nigerii, za sprzeczny z konstytucją i tym samym unieważnił kilka już wydanych wyroków śmierci.