Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 51/2003

Sesja misjologiczna

Sesja misjologiczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jan Paweł II misjonarz świata”

To temat sesji misjologicznej, która odbyła się 6 grudnia z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych. W refleksji nad misyjnym aspektem pontyfikatu Papieża uczestniczyło ok. 500 osób. Obrady prowadził i Mszę św. odprawił biskup tarnowski Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Mówiąc o roli Jana Pawła II w świecie, bp W. Skworc podkreślił, że „Papież, nazywany powszechnie «Piotrem naszych czasów», jest także «Pawłem naszych czasów», czyli wielkim podróżnikiem dla Chrystusa”. Pielgrzymów witał o. Nikodem Kilnar, podprzeor Jasnej Góry i wieloletni misjonarz w Kamerunie. Prelekcje głosili: ks. prof. dr hab. Jan Górski, ks. dr Franciszek Jabłoński, ks. dr Jarosław Różański, ks. dr Adam Wąs i ks. mgr Eugeniusz Szyszka. W sesji wzięli udział m.in.: ks. Stanisław Karwowski - dyrektor Sekretariatu Misji Polaków z Warszawy, ks. Jan Piotrowski - dyrektor krajowy PDM oraz dyrektorzy diecezjalni PDM. Sesja rozpoczęła coroczne czuwanie członków Papieskiej Unii Misyjnej, w trakcie którego Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Pielgrzymka Pszczelarzy

Pielgrzymkę, w której wzięło udział 2,5 tys. osób, rozpoczęła 6 grudnia Msza św. sprawowana przez ks. prał. Eugeniusza Marciniaka, krajowego kapelana pszczelarzy. W niedzielę Eucharystii przewodniczył krajowy duszpasterz rolników - bp Jan Styrna z Elbląga. Obecny był Jerzy Plewa, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Powitanie wygłosił o. Nikodem Kilnar. „Przyjmij, miłosierny Boże, ich całoroczną pracę, wytrwałe i uczciwe staranie, aby we współpracy z pszczelimi rodzinami nieść ludziom owoce swoich pasiek, szczególnie cenny życiodajny Boży dar” - modlił się bp J. Styrna. Liturgię uświetnił chór Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli k. Lublina. Bp J. Styrna poświęcił sztandary dla kół pszczelarskich z Budzowa, Suchej Beskidzkiej i Świnnej k. Żywca oraz dwa medaliki dla pszczelarzy-żołnierzy, którzy wyjeżdżają do Iraku. Organizatorem pielgrzymki był Polski Związek Pszczelarski z prezydentem Tadeuszem Sabatem, a gospodarzem - Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie z Mieczysławem Lejmanem.

Pielgrzymka Romów

W 22. pielgrzymce przybyło 7 grudnia blisko 300 Romów. Mszę św. odprawił ks. Stanisław Opocki, krajowy duszpasterz Romów. W koncelebrze wzięli udział: ks. Wojciech Kubasiak, duszpasterz Romów z Wrocławia, oraz ks. Krzysztof Główka z Wadowic. Pielgrzymów powitał o. Robert M. Łukaszuk. Modlitwę powszechną Romowie odmówili w swoim języku i po polsku. Po Mszy św. podczas koncertu w Sali Papieskiej śpiewały zespoły cygańskie: „Terne Ciave” (Młodzi chłopcy) z Maszkowic k. Łącka oraz „Bary Bacht” (Wielkie Szczęście) z Wrocławia. Solo wystąpił Dominik Głowacki z Żywca.

W skrócie

6 grudnia profesję wieczystą na ręce wikariusza generalnego - o. Tomasza Ciołka złożył br. Anioł Sokalski.
- W tym dniu zakończyły się rekolekcje dla Szkół Sodalicji Mariańskiej, które głosił o. Krzysztof Grzesica OSPPE. Jedną z prelekcji wygłosił taternik i lekarz Roman Mazik z Zakopanego, uczestnik tegorocznej wyprawy na K2. Mszy św. przewodniczył o. Mieczysław Łacek OSPPE, krajowy moderator SM.

8 grudnia - Od Aktu oddania... Matce Bożej Prymasa Wyszyńskiego w Stoczku Warmińskim do wielkich Jasnogórskich Aktów Zawierzenia - takie hasło towarzyszyło sympozjum naukowemu, zorganizowanemu przez Jasnogórski Instytut Maryjny. Sesja odbyła się w 50. rocznicę pierwszego osobistego aktu oddania się Matce Bożej Jasnogórskiej Prymasa Polski - kard. Stefana Wyszyńskiego. „Akt w Stoczku Warmińskim rozpoczął wielką drogę maryjną Prymasa, (...) wielką drogę ku Jasnej Górze, która już potem bardzo mocno ujawniała się w Prudniku, w Komańczy, ze Ślubami Narodu, aż po kolejne akty zawierzenia, jakich dokonywał w latach 60.” - powiedział o. dr Jan Pach - główny organizator sympozjum (więcej na str. 9).
- W tym dniu przypadła także 50. rocznica powstania Apelu Jasnogórskiego. Specjalny list z tej okazji na ręce generała Zakonu - o. Izydora Matuszewskiego wystosował Jan Paweł II. Jubileuszowe rozważanie apelowe prowadził redaktor naczelny miesięcznika Jasna Góra - o. Kazimierz Maniecki. Wiernym pobłogosławił o. dr Jerzy Tomziński, który przed 50 laty prowadził pierwszy Apel Jasnogórski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina wydała zgody na ekshumacje szczątków polskich ofiar w Hucie Pieniackiej i Ugłach na Wołyniu

2026-08-08 20:25

[ TEMATY ]

ekshumacja

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej (UINP) poinformował w sobotę, że wydane zostały zgody na ekshumacje szczątków polskich ofiar w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim oraz na poszukiwania i ekshumacje w Ugłach na Wołyniu.

Decyzje w tej sprawie podjęto na posiedzeniu ukraińskiej Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. Upamiętnienia Uczestników Operacji Antyterrorystycznej, Ofiar Wojny i Represji Politycznych, które odbyło się w piątek, 7 sierpnia.
CZYTAJ DALEJ

USA: czy Coca-Cola dyskryminuje imię Jezusa na swoich spersonalizowanych puszkach?

2026-08-08 17:32

[ TEMATY ]

coca‑cola

pixabay.com

Czy puszka Coca-Coli z napisem „Szatan jest Królem” może przejść przez filtr marki, podczas gdy „Jezus jest Królem” jest natychmiast odrzucany? Ta zaskakująca kontrowersja rozpala obecnie amerykańskie media społecznościowe i wiele innych mediów za Atlantykiem. Sprawa nabrała nowego wymiaru 6 i 7 sierpnia, po udostępnieniu testów konfiguratora oferowanego przez Coca-Colę amerykańskim konsumentom, umożliwiającego personalizację puszek.

6 sierpnia „The Daily Wire” poinformował o kilku szczególnie niepokojących testach: według doniesień medialnych, frazy: „Allah jest Królem” i „Szatan jest Królem” mogły przejść przez pierwszy filtr na stronie internetowej, natomiast hasło „Jezus jest Królem” zostało odrzucone. Inne odniesienia do chrześcijaństwa spotkał ten sam los: „Trójca Święta”, „Maryja Dziewica” i „Duch Święty” zostały zablokowane. Co jeszcze bardziej zaskakujące, antychrześcijańskie frazy, takie jak: „Jezus jest zły” przeszły pierwszy etap weryfikacji.
CZYTAJ DALEJ

„Biblia jest pewnego rodzaju lustrem” – rozmowa z ks. dr. hab. Wojciechem Węgrzyniakiem

2026-08-08 20:21

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

UPJPII

Karol Szewczyk

Czy Biblia może pomóc odnaleźć odpowiedzi na pytania, z którymi mierzymy się każdego dnia? Jak czytać Pismo Święte, aby nie było jedynie zbiorem dawnych tekstów, lecz żywym Słowem, które przemienia życie? O tym rozmawiamy z ks. dr. hab. Wojciechem Węgrzyniakiem – biblistą, rekolekcjonistą i wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Punktem wyjścia do rozmowy jest myśl, że Biblia jest pewnego rodzaju lustrem. Człowiek może odnaleźć w niej samego siebie – swoje pytania, słabości, nadzieje i pragnienia. To właśnie dlatego Pismo Święte, mimo upływu wieków, nie traci swojej aktualności i wciąż przemawia do współczesnego człowieka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję