Reklama

Aspekty

Św. Jadwiga patronką Krosna Odrzańskiego

Św. Jadwiga decyzją Stolicy Apostolskiej - już oficjalnie - została patronką Krosna Odrzańskiego.

[ TEMATY ]

św. Jadwiga Śląska

Krosno Odrzańskie

Karolina Krasowska

- Po przekazaniu prośby do Watykanu, ten odpowiedział oficjalnym pismem zezwalającym czcić św. Jadwigę jako patronkę Krosna Odrzańskiego - mówi ks. Zbigniew Samociak

- Po przekazaniu prośby do Watykanu, ten odpowiedział oficjalnym pismem zezwalającym czcić św. Jadwigę jako patronkę Krosna Odrzańskiego - mówi ks. Zbigniew Samociak

7 października w Domu Biskupim w Zielonej Górze bp Tadeusz Lityński przekazał burmistrzowi Krosna Odrzańskiego dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu św. Jadwigi patronką Krosna Odrzańskiego. W spotkaniu, oprócz włodarza miasta, uczestniczyli także proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej - ks. Zbigniew Samociak oraz przedstawiciele komitetu obywatelskiego, którzy wyszli z inicjatywą ustanowienia świętej patronką miasta.  

- Dzisiaj oficjalnie ksiądz biskup przekazał watykański dekret burmistrzowi i przewodniczącemu Rady Miasta. Wcześniej zawiązał się komitet obywatelski ustanowienia św. Jadwigi patronką miasta Krosna Odrzańskiego. Zgłoszono to do Rady Miasta, a ta przegłosowała oświadczenie woli przekazania sprawy władzom kościelnym - mówi ks. Zbigniew Samociak.

- Po przekazaniu prośby do Watykanu, ten odpowiedział oficjalnym pismem zezwalającym czcić św. Jadwigę jako patronkę Krosna Odrzańskiego. Gdziekolwiek człowiek nie spojrzy, to w wielu miejscach, tu w Krośnie, jej ślady widać. Mamy Zamek Piastowski, gdzie przebywała, gdzie umarł jej mąż Henryk Brodaty, jest kościół parafialny pod jej wezwaniem, mamy plac, który nosi jej imię. Jesteśmy w posiadaniu relikwii pierwszego stopnia św. Jadwigi z Trzebnicy, a także mamy specjalne nabożeństwo ku jej czci - dodaje proboszcz. 

19 kwietnia br. do Urzędu Miasta wpłynęła obszerna dokumentacja zawierająca oddolny wniosek mieszkańców miasta o ustanowienie św. Jadwigi Śląskiej patronką Krosna Odrzańskiego. Wniosek złożyła grupa mieszkańców zawiązana w formie komitetu obywatelskiego, natomiast pod samą inicjatywą podpisało się 866 mieszkańców. Wniosek po weryfikacji trafił pod obrady Rady Miasta, która następnie przyjęła oświadczenie o ustanowieniu św. Jadwigi patronką Krosna Odrzańskiego.  W dalszej kolejności przewodniczący Rady Miasta wystąpił do biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej o przesłanie prośby mieszkańców do Stolicy Apostolskiej.

Wiadomo już, że Watykan pozytywnie rozpatrzył wniosek w tej sprawie i dekretem Stolicy Apostolskiej św. Jadwiga - już oficjalnie - została ustanowiona Patronką Miasta Krosna Odrzańskiego.

2021-10-07 15:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: ponad 10 tys. pielgrzymów wyruszyło do grobu św. Jadwigi

[ TEMATY ]

św. Jadwiga Śląska

Wrocław

Tomasz Lewandowski

Grób św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Grób św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

„Słuchaj Jadwigi” – to hasło towarzyszące pątnikom, którzy dziś rano wyruszyli z wrocławskiej katedry do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy. – Księżna mówi do nas przez wieki swoimi dziełami i czynami, które trwają do dziś – zauważył ks. Stanisław Orzechowski, główny przewodnik pielgrzymki.

Prezentując grupy i witając pielgrzymów popularny „Orzech” (ks. Orzechowski) podkreślił, ze świadectwo życia świętej z Trzebnicy składa się z posługi chorym, bezdomnym i ubogim. - Warto pamiętać, że św. Jadwiga mówi też przez swoją wiarę, jaką zachowała, ale też mówi do nas jako matka i żona, co sprawia, że choć tak odległa w latach jest postacią wartą do naśladowania – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję