Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Pragnie, by rodziny podążały drogą świętości

    Po raz 25 została przyznana Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny.

2021-10-13 11:57

Maria Fortuna- Sudor

Ikonę św. rodziny wręczała m.in. Danuta Ciesielska – żona sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego

Ikonę św. rodziny wręczała m.in. Danuta Ciesielska – żona sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego

    W poniedziałek 11 października w trakcie konferencja prasowa w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej przedstawiono laureata i w obecności wielu wyróżnionych tą nagrodą z lat poprzednich wręczono ją Januszowi Wardakowi -absolwentowi lingwistyki stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, jednego z założycieli i prezesa Stowarzyszenia Akademii Familijnej, autora wykładów, warsztatów i artykułów na temat wychowania dzieci oraz miłości małżeńskiej.

    Janusz Wardak przybył na uroczystość z żoną - Anną i sześciorgiem (z dziesięciorga) dzieci. Uczestniczący w wydarzeniu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zwracając się do państwa Wardaków, powiedział m.in. : - Pragnę wyrazić wdzięczność za to, co państwo zrobili ze swoim powołaniem życiowym. Państwo pokazują, jak piękne jest życie, jak warto dla tego życia żyć i jak otwierać się na pełnię życia, która zawarta jest w Trójcy Przenajświętszej.

Reklama

    Z kolei laureat, przyjmując ikonę św. Rodziny i dziękując za wyróżnienie, zauważył pewne podobieństwa pomiędzy patronem nagrody i nim samym i podał przykład podobnego pragnienia, by po wyjściu z duszpasterstwa akademickiego utrzymać intensywność życia duchowego w codzienności. życiu. - Ta nagroda jest dla mnie także dostrzeżeniem działalności grupy rodzin, do której zostaliśmy włączeni, a z łaską Bożą te różne inicjatywy dawały dobre owoce – zaznaczył Janusz Wardak i podziękował swej żonie. Podkreślił: -Nie zrobiłbym tego wszystkiego bez Ani – podkreślił i dodał, że oboje pragną, aby jak najwięcej rodzin podążało drogą świętości.

    Po konferencji prasowej w bazylice św. Floriana została odprawiona Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji czcigodnego sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego oraz w intencji tegorocznego Laureata Nagrody. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

    Nagroda jest przyznawana przez Kapitułę ustanowioną przez Fundację "Źródło". Po zakończeniu działalności Fundacji (w 2021 r.) tę inicjatywę przekazano Polskiemu Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, w imieniu którego obecnie działa Kapituła Nagrody. Corocznie wyróżnienie otrzymują osoby, które - dbając o formację własnej rodziny - podejmują działania na rzecz innych rodzin, inicjują i uczestniczą we wspieraniu rozwoju polskich rodzin. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. : Czesław Ryszka, prof. Włodzimierz Fijałkowski prof. Franciszek Adamski, prof. Gabriel Turowski, o.dr Tadeusz Rydzyk bp Stanisław Stefanek, ks. Tomasz Kancelarczyk, prof. Bogdan Chazan i abp Marek Jędraszewski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Całun Turyński to naprawdę płótno, w które owinięto Jezusa? Poznaj wyniki badań naukowych!

2021-10-25 08:42

[ TEMATY ]

duchowość

całun turyński

Graziako

Wizerunek Jezusa z Całunu Turyńskiego

Wizerunek Jezusa z Całunu Turyńskiego

Badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że "człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany". Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie.

Włoski dziennik La Stampa opublikował najważniejsze wnioski z badań, które wkrótce zostaną w całości zaprezentowane i omówione. Ich autorami są m.in. znany włoski profesor radiologii Filippo Marchisio oraz prof. Pier Luigi Baima Bollone, znany badacz Całunu i kierownik Międzynarodowego Centrum Syndonologicznego z Turynu.

CZYTAJ DALEJ

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o reformie liturgicznej

2021-10-18 11:57

[ TEMATY ]

liturgia

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Od Soboru Trydenckiego Kościół, broniąc swojej tożsamości przed zapędami ruchów związanych z reformacją, ujednolicił przepisy liturgiczne, uważając słusznie, że liturgia ma w wiernych podtrzymywać świadomość świętości Boga, Kościoła, wiary i chrześcijańskich wartości.

Porządek liturgii skodyfikowany w XVI w. pozostawał niezmienny aż do II soboru watykańskiego. Od Soboru Trydenckiego liturgia była „świętą czynnością”, której przepisów nikt się nie ważył kwestionować. W seminariach klerycy uczyli się dokładnie zarówno skomplikowanych przepisów (rubryk), jak i gestów oraz słów, które wsparte językiem łacińskim dawały gwarancję jedności Kościoła na całym świecie. Jedność wiary, jedność kultu, jedność dyscypliny. W tym upatrywano lekarstwo na wszystkie tendencje odśrodkowe, które nękały wspólnotę katolicką.

CZYTAJ DALEJ

“Quod felix faustum fortunatumque sit” - Inauguracja roku akademickiego na PWT we Wrocławiu

2021-10-26 13:27

ks. Łukasz Romańczuk

Uroczyste “Gaude Mater Polonia” wybrzmiało dziś w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, gdzie odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022. Podczas tego wydarzenia wręczono dyplomy doktoranckie wraz z pierścieniami, a także studenci I roku złożyli ślubowanie.

Inauguracja nowego roku akademickiego po okresie zdalnego nauczania i po pierwszych falach epidemii jest dobrą okazją do zresetowania działania uczelni. Nie chodzi o reset, który wykasowuje wszystko, co było, ale chodzi o zachowanie naszej misji w Kościele i podjęciu nowych wyzwań w otaczającej nas rzeczywistości. A jest ona bardzo bogata, wielowarstwowa, ale także w wielu miejscach tajemnicza - mówił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję