Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Józef Gucwa nie żyje

8 marca 2004 r. w Jadownikach Mokrych k. Tarnowa, w ośrodku Caritas, zmarł biskup senior Józef Gucwa. Niedawno obchodził 35-lecie sakry biskupiej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Tarnowie oraz w Kąclowej - rodzinnej miejscowości Zmarłego.
Bp Józef Gucwa urodził się 20 grudnia 1923 r. w Kąclowej. Podczas okupacji pracował jako robotnik rolny i równocześnie walczył w ruchu oporu, najpierw w szeregach Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej w rejonie Grybowa. Ścigany przez gestapo, był w 1942 r. współorganizatorem oddziału partyzanckiego AK „Świerka Kmicica”, należącego do I Pułku Strzelców Podhalańskich AK, i walczył tam do końca II wojny światowej.
Po wojnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1948 r. w Tarnowie. Przez 4 lata pełnił obowiązki wikariusza w Kolbuszowej. W 1950 r. uzyskał tytuł magistra teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1952 do 1968 r. pracował w Nowym Sączu, najpierw jako wikariusz, a od 1953 r. jako katecheta szkół średnich i rektor przy kościele św. Kazimierza.
23 listopada 1968 r. mianowany został biskupem pomocniczym w Tarnowie. Sakrę biskupią otrzymał 26 stycznia 1969 r. w katedrze tarnowskiej. Od 2 stycznia 1969 r. był wikariuszem generalnym.
W Episkopacie pełnił funkcje: zastępcy przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Misji, zastępcy przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Kobiet, członka Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego. Został odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami (w Londynie, przez Koło Byłych Żołnierzy AK), Krzyżem Armii Krajowej (również w Londynie), Krzyżem Partyzanckim (przez prezydenta Lecha Wałęsę), odznaką „Weteran Walk o Niepodległość”, Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” (przez Ministra Obrony Narodowej), tytułem Honorowego Podhalańczyka I Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Reklama

Przyznano nagrody „Bóg zapłać”

8 marca br. Kapituła Nagrody „Bóg Zapłać” środowiska redakcji Powściągliwości i Pracy po raz 19. przyznała swoje wyróżnienia. Tegorocznymi laureatami Nagrody zostali: dr med. Rafał Michalik (Kraków), pracujący w zawodzie lekarza od 1964 r. - za niezłomną postawę w sprawie obrony życia poczętych dzieci, oraz Stanisław Kogut (Stróże k. Gorlic), działacz związkowy i przywódca strajkujących kolejarzy polskich, założyciel domu rehabilitacyjno-wychowawczego im. św. o. Pio w Stróżach, organizator pielgrzymek osób niepełnosprawnych - za pracę społeczno-wychowawczą oraz działalność na rzecz zagrożonych utratą pracy.
Nagrodę zbiorową „Bóg Zapłać” 2004 Kapituła przyznała Zofii Langowskiej i Stowarzyszeniu Towarzystwo Pracy Twórczej w Rzepczynie k. Świdwina (woj. zachodniopomorskie) - za pracę z dziećmi i młodzieżą z biednych terenów w całym kraju, stworzenie policealnej szkoły rzemiosł artystycznych oraz za działalność charytatywną i edukacyjno-wychowawczą.
Wręczenie nagród odbędzie się pod koniec maja br.
Ks. Sylwester Łącki CSMA

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Desmond Tutu - doktorem hc Uniwersytetu Warszawskiego

10 marca br. anglikański abp Desmond Tutu z RPA, który przyczynił się do zniesienia rasowych podziałów w tym kraju, otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Jak powiedział rektor uczelni - prof. Piotr Węgleński, uhonorowanie abp. Tutu to wyraz utożsamiania się z nim w szukaniu rozwiązań dramatów świata XXI wieku: wojen i konfliktów zbrojnych, różnych form dyskryminacji narodowej i rasowej, nędzy i głodu.
„Abp Desmond Tutu, dzięki swej pozycji i autorytetowi w Kościele, stał się rzecznikiem czarnych mieszkańców Republiki Południowej Afryki. Reżim apartheidu nie śmiał go uciszać ani więzić - podkreślał w laudacji promotor honorowego doktoratu prof. Jan Milewski. - Przewodził opozycji Kościołów wobec rządowej polityki segregacji rasowej, jako niezgodnej z zasadami chrześcijaństwa. Jego nieustępliwa działalność przeciw apartheidowi, wyrzekająca się używania przemocy, stopniowo osłabiała reżim i zyskiwała międzynarodowe poparcie”.
Abp Tutu powiedział, że przyjmuje wyróżnienie „nie sam, lecz w imieniu wielu milionów zwykłych ludzi, mieszkańców Południowej Afryki, którzy zmagali się z koszmarem apartheidu”. Zaznaczył, że to właśnie dzięki nim oraz dzięki poparciu społeczności międzynarodowej w kwietniu br. przypada 10. rocznica zwycięstwa wolności i demokracji.

Reklama

Połączeni wspólnym biznesem

Polska Prowincja Księży Sercanów przy aktywnym udziale osób świeckich organizuje od 1999 r. różnego typu spotkania duszpasterskie dla przedsiębiorców i pracodawców. Jest to próba sprostania szczególnym potrzebom tego środowiska, które wzięło na siebie trudną odpowiedzialność za kształt polskich przemian gospodarczych, a tym samym za los wielu osób i ich rodzin.
Tradycyjnie już w pierwszy weekend Wielkiego Postu organizowane są rekolekcje. W tym roku wzięło w nich udział ponad 80 osób z całej Polski. Rekolekcje odbywały się w dniach 27-29 lutego w ośrodku formacyjno-rekolekcyjnym diecezji tarnowskiej „Arka” w Gródku n. Dunajcem, a poprowadził je bp Antoni Pacyfik Dydycz - ordynariusz diecezji drohiczyńskiej.
Uczestnicy spotkań uważają, że stać ich na zysk i na pomoc drugiemu człowiekowi. Swoje siły czerpią z Dekalogu i praktyk religijnych, nieograniczanych jedynie do niedzielnej Mszy św. Spotykają się w różnych stronach Polski częściej niż raz w miesiącu - na spotkaniach formacyjnych, a także na: dniach skupienia, rekolekcjach, trzeciej już pielgrzymce do Rzymu. Ich misją jest rozwój firmy, zadowolenie pracownika i klienta przy zachowaniu norm etycznych i prawnych, mających swój odpowiednik w religii.
Agnieszka Dziarmaga

Rekolekcje kapłańskie duszpasterzy pieszych pielgrzymek

W dniach 3-5 lutego 2004 r. na Szlaku Piastowskim odbyły się doroczne rekolekcje kapłańskie duszpasterzy pieszych pielgrzymek, dając uczestnikom możliwość poznania miejsc pierwszego okresu życia religijnego w naszym kraju i równocześnie odbycia swojej osobistej pielgrzymki. W świątyniach w Gnieźnie, Trzemesznie, Mogilnie i Strzelnie sprawowano Msze św. lub odmawiano pacierze kapłańskie bądź też prowadzono rozważania rekolekcyjne.
Ćwiczenia rekolekcyjne prowadził ks. prob. Ryszard Pruczkowski z Bydgoszczy pod przewodnim hasłem: Powrócić do gorliwości neoprezbitera. Omówił zagadnienia: Dar kapłańskiej wspólnoty; Iść drogą św. Wojciecha; Być człowiekiem modlitwy; Działać jako narzędzie przebaczającego Chrystusa; Eucharystia sercem kapłaństwa; Zawsze być z Matką Chrystusa. Mszy św. koncelebrowanej w Gnieźnie przewodniczył bp Bogdan Wojtuś.

Tydzień w Polsce

Prymas Polski kard. Józef Glemp obchodził w Olsztynie 25. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. Jubilat przewodniczył uroczystej Mszy św. w olsztyńskiej katedrze.

Kard. Henryk Gulbinowicz otrzymał tytuł: „Honorowy Dolnoślązak”. Metropolita wrocławski jest pierwszą osobą wyróżnioną takim odznaczeniem. Decyzję o nadaniu tytułu podjęli radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

We wszystkich kościołach w Polsce odbyła się zbiórka do puszek na rzecz misyjnych dzieł pomocy dzieciom ulicy. Akcja przebiegała pod hasłem: Wspólnie z misjonarzami pomagamy dzieciom ulicy.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego uczestniczyli w konsultacjach społecznych wobec „stanowiska rządu w sprawie wykorzystania zarodkowych komórek macierzystych w badaniach naukowych”. Debata na ten temat odbyła się w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji. Stanowisko z punktu widzenia etyki katolickiej przedstawili m.in.: abp Józef Życiński, ks. prof. Andrzej Szostek i s. prof. Barbara Chyrowicz.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia domaga się od rządu zakazu jakichkolwiek eksperymentów na ludzkich embrionach, w tym pozyskiwania z nich komórek macierzystych. W stanowisku Federacja odnosi się do rządowej zapowiedzi publicznych konsultacji w sprawie dopuszczalności takich badań w Polsce. Obrońcy życia powołują się na Konstytucję RP, która mówi, że „nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody”. PFROŻ domaga się też od rządu promocji takiego stanowiska na forum Unii Europejskiej i zaprzestania finansowania tego typu badań z unijnych funduszy.

Sejm, w głosowaniu nad poprawkami Senatu zdecydował, że VAT na Internet oraz na odzież i obuwie dziecięce będzie wynosił 7%, a nie 22%.

Nowym prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia został Lesław Abramowicz. To 4. szef tej kontrowersyjnej instytucji w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wcześniej premier Leszek Miller zdymisjonował szefa NFZ Krzysztofa Panasa.

Krzysztof Janik zastąpił Leszka Millera na stanowisku przewodniczącego SLD (pokonał w II turze Marka Dyducha, 294 głosy do 174).

Minister Skarbu Państwa Zbigniew Kaniewski ogłosił listę 211 firm, które mają być sprywatyzowane jeszcze w tym roku. Według opinii resortu, od wykonania tego planu zależy sytuacja finansów publicznych.

Zadłużona Krajowa Spółka Cukrowa zamknie w br. od 4 do 6 swoich cukrowni. Zamykanie najmniej rentownych zakładów jest konieczne, wiąże się jednak z wydatkami na odprawy dla zwalnianych pracowników. W tej sytuacji zarząd KSC wystąpił do ministra skarbu o dofinansowanie - 230 mln zł.

Władze amerykańskie unieważniły przetarg na dostawy broni dla wojska i policji irackiej. W powtórzonym przetargu ponownie bierze udział polski Bumar.

Rada Etyki Mediów zainaugurowała 4. z kolei kadencję. Czworo członków dotychczasowej Rady, w tym jej przewodnicząca, znalazło się w nowym składzie tego gremium.

Szef pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej - prof. Witold Kulesza zapowiedział sporządzenie jeszcze w tym roku aktu oskarżenia w sprawie zacierania śladów zbrodni w kopalniach „Wujek” i „Manifest Lipcowy”.

W Krakowie zmarł o. Stanisław Musiał, jezuita, filozof i publicysta, członek Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, redaktor Tygodnika Powszechnego.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

CZYTAJ DALEJ

Trudny patron

O tym, że św. Zygmunt jest trudnym patronem, wiedzą najlepiej kaznodzieje, którzy głoszą kazania ku jego czci. Jak bowiem stawiać za wzór - co przecież jest naturalne w przypadku świętych - człowieka, ogarniętego tak wielką żądzą władzy, że dla jej realizacji nie zawahał się zabić własnego syna? Niektórzy pomijają ten fakt milczeniem, przywołując za to chrześcijańskie cnoty króla Burgundów, których był przykładem. Inni koncentrują się na męczeńskiej śmierci, nie wspominając, że rozkaz królewski stał się przyczyną śmierci młodego Sigeryka.

Lęk o władzę

CZYTAJ DALEJ

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Rozważanie 3

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję