Reklama

Niedziela Wrocławska

“Quod felix faustum fortunatumque sit” - Inauguracja roku akademickiego na PWT we Wrocławiu

Uroczyste “Gaude Mater Polonia” wybrzmiało dziś w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, gdzie odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022. Podczas tego wydarzenia wręczono dyplomy doktoranckie wraz z pierścieniami, a także studenci I roku złożyli ślubowanie.

ks. Łukasz Romańczuk

Inauguracja nowego roku akademickiego po okresie zdalnego nauczania i po pierwszych falach epidemii jest dobrą okazją do zresetowania działania uczelni. Nie chodzi o reset, który wykasowuje wszystko, co było, ale chodzi o zachowanie naszej misji w Kościele i podjęciu nowych wyzwań w otaczającej nas rzeczywistości. A jest ona bardzo bogata, wielowarstwowa, ale także w wielu miejscach tajemnicza - mówił ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT we Wrocławiu.

W dalszej części swojego przemówienia, ks. Wołyniec powołał się na słowa papieża Franciszka, w których Ojciec Święty porównuje społeczeństwo do wielościanu, “w którym różnice współistnieją ze sobą uzupełniając się, ubogacając i oświetlając nawzajem”. - Zadaniem nauki jest badanie i rozumienie rzeczywistości. W to zadanie włącza się teologia, w sposób sobie właściwy. Najlepiej wyraził to św. Tomasz z Akwinu twierdząc, że nauka święta pojmuje całą rzeczywistość pod kątem Boga, czyli w świetle Bożego objawienia. Dlatego rozprawia o samym Bogu, albo o wszystkich rzeczach, które mają odniesienie do Boga - mówił ks. rektor.

Reklama

W swoim przemówieniu ks. Włodzimierz Wołyniec wskazał na dwa kierunki rozwoju teologii na wrocławskim Papieskim Wydziale Teologicznym. Są nimi dialog interdyscyplinarny oraz doświadczenie.

Rektor papieskiej uczelni odniósł się także do przyszłości teologii. - Jest ona związana z egzystencjalizacją. Chodzi o realizm teologii, wcielanie prawdy w życie, zgodnie ze słowami Pana Jezusa: “Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości. Teologia musi otwierać się jeszcze bardziej na dialog interdyscyplinarny i zmierzać w kierunku integracji, wiedzy i doświadczenia, stawać się syntezą życia i wiary - zaznaczył ks. rektor.

Ks. prof. Wołyniec wyraził także wdzięczność wszystkim, którzy wspierają go w prowadzeniu uczelni. Po czym wypowiedział słowa: “W imię Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego i z Jego błogosławieństwem uznaję rok akademicki 2021/2022 za otwarty. “Quod felix faustum fortunatumque sit”.

Reklama

Po uroczystym otwarciu roku akademickiego, studenci teologii i pedagogiki oraz słuchacze szkoły doktorskiej złożyli ślubowanie. Następnie głos zabrał Mateusz Kuchajewcz, przedstawiciel Samorządu Studenckiego PWT. Zwrócił się on w sposób szczególny do studentów, którzy są na początku drogi akademickiej. - Cieszę się, że mogę wam towarzyszyć w tym ważnym dniu. Może jeszcze się nie zastanawialiście, co będzie po pierwszym egzaminie, zdanej sesji. Nie zdajecie sobie sprawy z tego, co Bóg przygotował wam na tej drodze. Może znajdziecie swoje powołanie, nie tylko kapłańskie czy zakonne? Na pewno spotkacie tu wiele wspaniałych ludzi. Jak będzie? Sam Bóg to wie. Życzę wam szczerej i prawdziwej ufności Bożej, gdyż do poszukiwania prawdy konieczna jest ufność woli Bożej.

Na Papieskim Wydziale Teologiczny przyjęto 8 rozpraw doktorskich, dlatego też nowi doktorzy złożyli ślubowanie oraz odebrali dyplomy doktorskie i pierścienie uczelni. Otrzymali je: Robert Zgorzelak, Michał Skwierczynski, ks. Leonard Wilczyński, Krzysztof Grobelny, ks. Tobiasz Matkowski, ks. Tomasz Łosiewicz SDS, Zbigniew Nowak, ks. Kamil Wiącek.

Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie pt. “Kościół w czasach turbulencji”.

2021-10-26 13:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęły się intensywne prace przy budowie szopek

2021-11-30 11:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szopka

szopka

twitter.com/JasnaGoraNews

Wraz z rozpoczęciem adwentu na Jasnej Górze jeszcze intensywniej ruszyła budowa szopek: na dziedzińcu i na tzw. fosach w otwartej przestrzeni. Przed wejściem do Bazyliki stanie tradycyjna „betlejemka” a po prawej stronie Wieczernika, wzdłuż murów szopka ruchoma, a w niej Betlejem.

- Chatę przed Bazyliką ustawili, jak zwykle, wierni z Podhala, z paulińskiej parafii w Czerwiennym - powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

CZYTAJ DALEJ

Dziś mija ponad 750 lat od rozpoczęcia najdłuższego konklawe w dziejach Kościoła

2021-11-29 18:48

[ TEMATY ]

biskupi

konklawe

Episkopat News

W dniu 29 listopada 1268 rozpoczęło się w Viterbo w środkowych Włoszech (region Lacjum) najdłuższe konklawe w dziejach Kościoła katolickiego, trwające prawie 3 lata.

Właśnie przedłużające się obrady kardynałów, którzy nie mogli przez tyle czasu dojść do porozumienia, skłoniły władców i mieszkańców miasta do podjęcia stanowczych kroków: zamknęli oni purpuratów-elektorów "pod kluczem" (cum clave), ograniczając im jednocześnie dostawy żywności, zmuszając ich tym samym do bardziej zdecydowanych działań. Sposób ten okazał się ostatecznie skuteczny i 1 września 1271, a więc 750 lat został wybrany Grzegorz X (†1276). Tak narodziła się instytucja konklawe, czyli całkowitego oddzielenia kardynałów od świata zewnętrznego do czasu wyboru papieża.

CZYTAJ DALEJ

Boliwia: feministki zaatakowały kobiety przed katedrą

2021-11-30 17:26

[ TEMATY ]

wiara

kobieta

feministki

atak

Karol Porwich/Niedziela

„To zdumiewające, że samozwańczy obrońcy kobiet dopuszczają się przemocy wobec samych kobiet. Nietolerancyjna i agresywna postawa przeczy dobru sprawy” – czytamy w komunikacie wystosowanym przez boliwijską archidiecezję Santa Cruz de la Sierra po atakach feministycznych demonstrantów wobec grupy wiernych pilnujących kościoła w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w ubiegły czwartek.

Archidiecezja potępiła przemoc, jakiej przed katedrą w La Paz dopuścili się demonstranci feministyczni 25 listopada. W oświadczeniu z ubiegłej soboty wyrażono ubolewanie z powodu przemocy i obelg ze strony grupy feministek, które zaatakowały i brutalnie pobiły kobietę przed katedrą. Wieczorem tłum demonstrujących feministek zbliżył się do kościoła, gdzie grupa katolickich kobiet zebrała się w towarzystwie kilku mężczyzn, aby chronić kościół. Protestujące kobiety wykrzykiwały hasła proaborcyjne i domagające się rozdziału Kościoła od państwa. Demonstranci obrzucili także broniących kościoła przed atakiem czerwoną farbą, kałem i butelkami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję