W mijającym 2013 roku Jasną Górę nawiedziły miliony wiernych przybyłych z kraju i zagranicy. Wciąż fenomenem pozostaje piesze pielgrzymowanie. Rok obfitował w wiele różnych wydarzeń. Nabożeństwo dziękczynno-błagalne połączone z nieszporami odprawione zostanie o 17.00 w bazylice. Wtedy też przedstawiona zostanie dokładna statystyka jasnogórska. Nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej podejmą tradycyjnie uczestnicy Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. O północy odprawiona zostanie Pasterka.
Mijający rok 2013 także na Jasnej Górze obfitował w wiele różnych wydarzeń.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Najważniejsze były jednak osobiste spotkania pielgrzymów z Matką Bożą, która zawsze prowadzi do Jezusa – podkreślił o. Robert Jasiulewicz, rzecznik sanktuarium. – To nie jest do końca tak, że Jasna Góra ma mieć swoje przełomowe wydarzenia, które w jakiś sposób wpisują się jako swoista cezura w dziejach. Bardziej chodzi o to, by dla każdego z pielgrzymów, którzy tu przybywają, ta pielgrzymka stawała się taką cezurą w ich życiu, by to pielgrzymowanie mogło służyć jako punkt zwrotny ich życia – zauważył paulin.
Reklama
Miniony czas przyniósł w Kościele niezwykłe wydarzenie – rezygnację Benedykta XVI z posługi na Stolicy Piotrowej. Uroczysta Eucharystia dziękczynna za pontyfikat Benedykta XVI odprawiona została na Jasnej Górze 27 lutego. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przypomniał, że „byliśmy i będziemy w sercu Benedykta XVI, w jego pamięci i modlitwie. On uczył nas po polsku: „Trwajcie mocni w wierze” i to jest nasze zobowiązanie – mówił abp Depo.
Po decyzji Benedykta XVI zwołane zostało konklawe i kardynałowie wybrali nowego papieża. 13 marca został nim kard. Jorge Mario Bergoglio.
Od początku pontyfikatu papież Franciszek dostrzegł Jasną Górę jako ważne miejsce na mapie świata. To właśnie częstochowskie sanktuarium zostało wybrane, jako jedno z dziesięciu, na wielkie maryjne czuwanie modlitewne w łączności z papieżem. Czuwanie odbywało się w Roku Wiary, w ramach Międzynarodowego Dnia Maryjnego. – Wspaniale, że z Watykanu ciągle widać Jasną Górę, to nobilitacja, ale i odpowiedzialność – powiedział jasnogórski przeor o. Roman Majewski.
W mijającym roku sanktuarium nawiedziły miliony wiernych przybyłych z kraju i zagranicy. Wciąż fenomenem pozostaje piesze pielgrzymowanie.
W Roku Wiary pątnicy poprzez trud i cierpienie odnawiali relacje z Bogiem. Tylko w sierpniu, w ponad 140 pielgrzymkach, do Częstochowy przyszło prawie 112 tys. pątników.
Reklama
Jak zawsze, tak i w tym roku, Jasna Góra przede wszystkim poprzez modlitwę uczestniczyła w wielu wydarzeniach o charakterze ogólnopolskim. Bardzo uroczyście świętowana była np.150. rocznica Powstania Styczniowego. Odbyło się spotkanie paulinów z młodzieżą, prezentowana była okolicznościowa wystawa, odprawiona została Msza św., miały miejsce uroczystości patriotyczno-religijne uwieńczone „świetlnym wiwatem na cześć powstańców. Wszystko dlatego, że Jasna Góra i Zakon Paulinów odegrały bardzo ważną rolę w latach powstańczych zmagań o wolność Polski.
Ze względu na obchodzoną 50. rocznicę Soboru Watykańskiego II na Jasnej Górze odbyło się spotkanie „Jasna Góra - soborowe sanktuarium wczoraj, dziś, jutro”. Gościem specjalnym sesji był o. Jerzy Tomziński, jedyny w Polsce żyjący ojciec soborowy. W czasie obrad Jasna Góra była szczególnym miejscem modlitwy za Sobór. Jak przypomniał o. Tomziński, była to odpowiedź na prośbę papieża Jana XXIII. Z inicjatywy Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego Jasna Góra stała się sanktuarium „soborowym”, które pokazało światu, że Polska żyje Kościołem, pomaga Mu i jest Mu wierna.
Już w 1962 r. na Jasnej Górze podjęto wielką akcję Czuwań Soborowych z Maryją, w które włączyły się wszystkie parafie w kraju. Modlitwa w parafii przewidziana była na całą dobę a kończyła się pielgrzymką delegacji na Jasną Górę, gdzie na czuwaniu w dzień i w nocy gromadziły się delegacje z różnych diecezji. Wierni podejmowali soborowe czyny dobroci wpisywane do specjalnych ksiąg i zwykłych kronik. Sobór niejako przeniósł się na Jasną Górę.
Jak zwykle w ostatnim dniu roku na Jasnej Górze trwa także modlitwa za tych, których Bóg w minionym roku powołał do wieczności, a którzy pielgrzymowali do tego miejsca. Są wśród nich: kard. Józef Glemp Prymas Polski, Maria Okońska, bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia, inicjatorka Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego czy Wojciech Kilar, wybitny kompozytor, konfrater Zakonu Paulinów.
Nabożeństwo dziękczynno-błagalne połączone z nieszporami odprawione zostanie o godz. 17.00 w bazylice. Podczas tego nabożeństwa kustosz Jasnej Góry przedstawi szczegółowe statystyki dotyczące częstochowskiego sanktuarium. Nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej podejmą tradycyjnie uczestnicy Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. O północy odprawiona zostanie pasterka.