Reklama

Kościół

Caritas Polska: w parafiach przygranicznych staną Namioty Nadziei

W parafiach przygranicznych archidiecezji białostockiej zostaną uruchomione Namioty Nadziei Caritas Polska. Na miejscu będzie zespół, który we współpracy z mieszkańcami i wolontariuszami na bieżąco będzie reagować - powiedział PAP dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Zaznaczył, że od początku kryzysu migracyjnego na granicy organizacja przekazała migrantom pomoc o wartości ok. 1 mln złotych.

W związku z trudną sytuacją migrantów na granicy polsko-białoruskiej, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował specjalny apel ws. pomocy migrantom. Poprosił w nim m.in. o zorganizowanie 21 listopada ogólnopolskiej zbiórki funduszy np. po wszystkich mszach św.

Zapowiedział, że "środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritas Polska – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce".

Dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki powiedział PAP, że organizacja stara się nieść pomoc osobom, które znalazły się w potrzebie niezależnie od ich wieku, pochodzenia, przekonań czy wyznania.

"Na kryzys zaistniały na naszej wschodniej granicy odpowiadamy od samego początku. W celu rozpoznania potrzeb odbyłem wizytę z ks. Jerzym Sęczkiem, dyr. Caritas Archidiecezji Białostockiej, na granicy. Później doszły kolejne wizyty z ordynariuszami, ks. dyrektorami lokalnych Caritas oraz proboszczami przygranicznych parafii" - powiedział ks. Iżycki.

Poinformował, że stałe wsparcie w postaci pomocy rzeczowej: żywności, odzieży, artykułów higienicznych, pieluch czy zabawek dla dzieci od dwóch miesięcy otrzymują Ośrodki dla Cudzoziemców znajdujące się na terenie Polski, Caritas diecezjalne oraz placówki Straży Granicznej. "W sumie przekazaliśmy już pomoc o wartości ok. 1 mln złotych" - powiedział dyr. Caritas Polska.

Wspomniał, że zakupiono np. 2000 sztuk zestawów pomocowych Helps Pack. "Są to worki na plecy, które zawierają butelkę wody, batoniki energetyczne, ogrzewacz do rąk czy koc termiczny" - wyjaśnił.

Podziel się cytatem

Reklama

Ks. Iżycki zwrócił jednocześnie uwagę, że Caritas Polska cały czas niesie także pomoc poza granicami Rzeczypospolitej. "Przekazaliśmy ponad 500 tyś. zł na wsparcie uchodźców z Afganistanu, którzy przedostali się do państw ościennych takich jak Pakistan" - poinformował. Zaznaczył, że swoje działania poza krajem Caritas Polska podejmuje już od dawna.

Powiedział, że środki zbierane podczas ogólnopolskiej zbiórki 21 listopada zostaną przeznaczone "na finansowanie działań pomocowych Caritas Polska na terenach przygranicznych w kryzysie migracyjnym oraz proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce".

Wyjaśnił, że "jest to wsparcie rzeczowe ośrodków dla cudzoziemców i przygranicznych placówek Straży Granicznej, do których trafiają migranci i uchodźcy". "Ta pomoc to przede wszystkim żywność, odzież, artykuły higieniczne" - dodał.

Zapowiedział, że w parafiach przygranicznych archidiecezji białostockiej uruchamia Namioty Nadziei Caritas Polska. "Na miejscu znajdzie się oddelegowany zespół, który we współpracy z mieszkańcami i wolontariuszami będzie na bieżąco reagować na wszelkie potrzeby związane z kryzysem. Oprócz praktycznej pomocy planowana jest codzienna msza św. oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji rozwiązania kryzysu" - wyjaśnił ks. Iżycki.

Reklama

Przyznał, że hojność Polaków jest duża. "Ostatnia zbiórka +Ratunek dla Afgańczyków+ to na dzień dzisiejszy już 5 mln złotych, a przypominam, że w około 2 miesiące przekazaliśmy różną pomoc w wysokości ponad 1,5 mln zł na pomoc cudzoziemcom w kraju i zagranicą" - powiedział dyr. Caritas Polska.

"Chcemy działać nie tylko doraźnie, ale również długofalowo" - zaznaczył. "Nasza pomoc musi być dostępna również dla tych, którzy zdecydują się pozostać w Polsce i tutaj rozpocząć swoje nowe życie już w bezpiecznych warunkach" - wskazał.

Podziel się cytatem

Pytany, czy Caritas Białoruś pomaga migrantom na granicy ks. Iżycki powiedział, że od początku kryzysu Caritas Polska chciała wesprzeć Caritas Białoruś, jednak niesienie pomocy w terenie przygranicznym okazało się dla tej organizacji niemożliwe. "Caritas nie ma tam dostępu" - zaznaczył.

Reklama

Powiedział, że w pomoc na naszej wschodniej granicy zaangażowały się także inne kościoły chrześcijańskie w Polsce, m.in. w zakupie o przekazaniu potrzebującym zestawów Helps Pack. "Jesteśmy w stałym i bliskim kontakcie z powodu licznych akcji pomocowych, które prowadzimy wspólnie, np. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (bardziej znana jako Świeca Caritas) czy Jałmużna Wielkopostna. Na jednym ze spotkań byliśmy zapytani wprost, jak skutecznie nieść pomoc na granicy. Wiem, że nasi przyjaciele zdecydowali się na wsparcie finansowe" - powiedział ks. Iżycki.

Zaznaczył, że migranci znajdujący się w Warszawie są stale wspierani w Centrum Migrantów i Uchodźców Caritas Polska. "Od kilku tygodni wspieramy też ośrodek dla cudzoziemców w Lininie. Wolontariusze Caritas jeżdżą tam, co tydzień, spotykają rodziny, które przybyły do nas z różnych stron i pomagają im w procesie asymilacji. Na spotkaniach mogą wspólnie gotować, uczyć się języka, w miniony weekend miały miejsce zajęcia taneczne. To ważne w rozwoju szczególnie młodych ludzi, nieważne, z jakiego kraju pochodzą" - powiedział dyr. Caritas Polska. "Mamy nadzieję, że te dobre praktyki uda się przenieść na inne ośrodki w Polsce" - dodał.

Dyr. Caritas Polska wyraził także nadzieję, że we wszystkich Kościołach w Polsce wybrzmiewa modlitwa o ustanie kryzysu, otwartość na dialog i pokój.

2021-11-09 07:33

Ocena: 0 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bliskie spotkania

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 30/2014, str. 6

[ TEMATY ]

Caritas

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca tego roku Caritas naszej diecezji realizuje projekt „Bliskie spotkania – Punkty Konsultacyjne dla osób niepełnosprawnych i ich otoczenia”. Punkty działają w czterech miejscach: Gorzowie, Zielonej Górze, Głogowie i Przemkowie

W Punktach są pełnione dyżury wielu specjalistów z różnych dziedzin życia (psycholog, doradca rodzinny, doradca zawodowy, prawnik i osoba duchowna). Założeniem jest udzielenie kompleksowej pomocy osobom niepełnosprawnym, ale także osobom z ich otoczenia w duchu chrześcijańskim i zgodnie z katolicką nauką społeczną – tłumaczy Anita Łukowiak, koordynatorka projektu. – Z pomocy skorzystać mogą osoby w każdym wieku: dzieci, młodzież, dorośli. Punkty Konsultacyjne posiadają regulamin, z którym osoba zgłaszająca się po pomoc ma obowiązek się zapoznać. Regulamin mówi m.in. o tym, że osoba korzystająca z pomocy w ramach PK PFRON powinna przedstawić do wglądu swoje orzeczenie o niepełnosprawności – jeśli to ona bezpośrednio zgłasza się po pomoc, a jeśli jest kimś z otoczenia osoby niepełnosprawnej, powinna okazać orzeczenie tej osoby. Ważne jest to, że każdej osobie zgłaszającej się po pomoc zostanie założona teczka, w której znajdą się niezbędne dokumenty uprawniające do korzystania z pomocy (deklaracja udziału w projekcie, podpisany regulamin, karty korzystania z pomocy, zgody na przetwarzanie danych osobowych itp.). Warunkiem koniecznym do udziału w projekcie jest wyrażenie zgody na założenie takiej dokumentacji, ponieważ na tej podstawie Caritas diecezjalna jest rozliczana z udzielonej pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję