Reklama

Pod patronatem „Niedzieli” II Rajd Gwiaździsty Szlakami Papieskimi

Turystyka w stylu ks. Karola Wojtyły

Niedziela Ogólnopolska 28/2004

Rajdowa grupa „Civitas Christana” z Krakowa na Przełęczy Rydza Śmigłego

Rajdowa grupa „Civitas Christana” z Krakowa na Przełęczy Rydza Śmigłego

Zakończył się II Gwiaździsty Rajd Szlakami Papieskimi w Gorcach, Beskidzie Wyspowym i Sądeckim. Deszczowa pogoda sprawiła, że zrezygnowano z wyjścia na górskie szlaki. Do organizatorów Rajdu docierały informacje, że wiele osób i grup z powodu ulewy zawróciło z trasy. Zła pogoda nie odstraszyła jednak młodych, bo to głównie młodzież stawiła się na metę Rajdu w Limanowej, gdzie dotarło ponad pięćset osób. Deszczu nie wystraszyli się uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Targanicach k. Andrychowa. Ponad 20-osobowa grupa uczniów z rodzicami i wychowawcami przez dwa dni zmagała się z trudnymi warunkami na papieskim szlaku. „Ze szczytu Lubonia dosłownie zjeżdżałyśmy razem z błotem” - dzieliły się wrażeniami młode uczestniczki Rajdu.
Zakończenie Rajdu odbyło się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej. Uroczystej Mszy św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II przewodniczył ks. prof. Maciej Ostrowski - diecezjalny duszpasterz turystów z Krakowa, a kazanie wygłosił ks. Józef Drabik z Krynicy - duszpasterz turystów z diecezji tarnowskiej. W uroczystości wzięli udział także ks. prał. Józef Poręba - kustosz bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, ks. Stanisław Wojcieszak z Ochotnicy Dolnej, księża katecheci, przedstawiciele samorządu, turyści z różnych stron Polski. Uroczystość uświetnił śpiewem i muzyką Zespół Regionalny Pieśni i Tańca „Limanowianie”, orkiestra dęta i schola młodzieżowa przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej oraz młodzież szkolna, która w krótkim programie słowno-muzycznym zaprezentowała poezje i wypowiedzi z nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II.
W imieniu organizatorów uczestników Rajdu witał Marek Czeczótka - burmistrz Limanowej i Urszula Własiuk - prezes Zarządu Fundacji Szlaki Papieskie. „Szlaki - mówiła U. Własiuk - są symbolem życia godnego, zgodnego z przykazaniami. Życzę, aby Wasze życiowe szlaki prowadziły bezpiecznie, abyście nauczyli się czerpać z nauczana naszego wielkiego Rodaka i umieli go słuchać, bo ubogaci to Wasze wewnętrzne życie i uszczęśliwi. 25 lat temu w czasie pierwszej pielgrzymki Ojciec Święty powiedział do goprowców, a więc ludzi, którzy w górach ratują życie: «pilnujcie mi tych szlaków». Zrozumienie nauczania Ojca Świętego przybliży do Boga, pomoże zgłębić zawiłości i tajemnice życia w dosłownym i duchowym znaczeniu, uratuje w trudnych chwilach, jakich nie brak w życiu. Turystyka refleksyjna w stylu Karola Wojtyły na szlakach wodnych i górskich odsłoni piękno świata i potęgę Stwórcy”.
W kazaniu ks. Drabik powiedział, że dzięki młodym ludziom szlaki żyją i będą żyć nadal. Wprawdzie turystyka górska wymaga pokonania różnych fizycznych barier, m.in. zmęczenia, lęku, jednak wielu ludzi pozostawia cywilizacyjny zgiełk i udaje się tam, gdzie jest cisza, blisko przyrody, w góry, by w pocie czoła przemierzać szlaki i wspinać się na szczyty. Czyni to dlatego, bo wysoko w górach, nad jeziorem, daleko od wielkich miast człowiek znajduje czas dla siebie, znajduje samotność i ciszę, może zatrzymać się i porozmawiać z Bogiem. „W ciszy, w tej niezwykłej świątyni, jaką jest piękno przyrody, na pewno łatwiej jest wniknąć w tajemnicę świata, w tajemnicę samego siebie i w to wszystko, co nas otacza” - powiedział ks. Drabik. Na zakończenie Mszy św. Jerzy Rieger - wiceprezes Zarządu Fundacji Szlaki Papieskie, uczestnik wycieczek z ks. Karolem Wojtyłą - odczytał telegram skierowany od uczestników Rajdu do Ojca Świętego.
Po Mszy św. odbył się konkurs wiedzy o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, a jego uczestnicy zostali obdarowani albumami i książkami ofiarowanymi przez Wydawnictwa „Biały Kruk”, WAM, Foto-Ula i innych.
Był jeszcze poczęstunek. Wszyscy uczestnicy II Rajdu Gwiaździstego Szlakami Jana Pawła II otrzymali pamiątkowe znaczki, przewodniki i wydawnictwa oraz mogli spędzić miły wieczór, przyglądając się występom przygotowanym przez limanowską młodzież.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny. W tym czasie wspólnota parafialna obchodzi swoje 20-lecie. 

W niedzielę, 25 lipca uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. Na samym początku słowo zabrali parafianie, którzy przywitali bpa Jacka w swojej parafii. Wyrazili oni radość z jego obecności i faktu, że mogą dziś przeżywać odpust parafialny - Każdego roku czekamy na uroczystości odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam doczekać do kolejnego odpustu, dziękujemy Panu Bogu  i św. Annie za opiekę. W tym roku przypada rocznica 20-lecia istnienia naszej parafii. Dziękujemy Panu Bogu za pierwszego proboszcza, ks. Bogdana Buryłę, który odszedł do wieczności w pierwszy czwartek lutego. Dziękujemy też za drugiego proboszcza, ks. Grzegorza Michalskiego, który teraz jest naszym pasterzem - mówili przedstawiciele parafii. 

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję