Reklama

Niedziela Świdnicka

Program Fundamenty

Na cykl comiesięcznych katechez dla dorosłych poświęconych najważniejszym prawdom wiary katolickiej zaprasza parafia w Szczawnie-Zdroju.

[ TEMATY ]

Szczawno‑Zdrój

ks. Zbigniew Chromy

wykłady

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Zbigniew Chromy tłumaczy jako i czytelnie najważniejsze prawy teologiczne

Ks. Zbigniew Chromy tłumaczy jako i czytelnie najważniejsze prawy teologiczne

- Program ma służyć przybliżeniu, przypomnieniu i uporządkowaniu wiedzy religijnej – mówi ks. Tomasz Zięba, proboszcz szczawieńskiej parafii i pomysłodawca cyklu, który do comiesięcznych godzinnych prelekcji zaprosił ks. kan. Zbigniewa Chromego, proboszcza z wałbrzyskiego Białego Kamienia, wykładowcę teologii fundamentalnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Fundamentalna, czyli jaka?

Ks. Chromy w swoich wykładach podejmuje kwestię wiarygodności i historyczności objawienia biblijnego oraz analizę aktu wiary - jako odpowiedzi na objawienie Boże. W teologii fundamentalnej kluczowe znaczenie ma osoba Jezusa Chrystusa: Jego historyczność oraz wiarygodność podstawowych źródeł chrześcijaństwa, czyli Nowego Testamentu. Z ich lektury wyłania się Boska tożsamość osoby Jezusa Chrystusa, ujawniona przede wszystkim w wydarzeniu zmartwychwstania. Jej zadaniem jest ukazać wzajemne dopełnianie się poznania wiary i refleksji filozoficznej, ukazując jak niektóre twierdzenia wiary mogą być odkryte także drogą samodzielnej refleksji rozumowej.

Sposoby komunikowania się Boga

Za nami trzy spotkania teologicznych prelekcji. Odbywają się one w każdy trzeci poniedziałek miesiąca po wieczornej Mszy św. około godz. 19.30 w kościele Wniebowzięcia NMP w Szczawnie - Zdroju.

Podczas jednej z konferencji, ks. Zbigniew Chromy poruszył zagadnienie Bożego objawienia. – Zazwyczaj, wiele osób, które mówi o Bożym objawieniu, redukuje je do Pisma Świętego. Jednak to nie jest do końca prawda. Byśmy mogli mówić o objawieniu Bożym, trzeba zgodnie z tym, co głosi Kościół katolicki wyróżnić trzy sposoby komunikowania się Boga z nami – mówił prelegent wymieniając, że jest to: objawienie przez naturę, czyli np. przez człowieka, który jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga, następnie objawienie publiczne zwane też historycznym i objawienie eschatologiczne, które nastąpi po śmierci.

Reklama

Wszystko w Jezusie

Rozwijając temat objawienia historycznego, powołując się na Katechizm Kościoła Katolickiego, na słowa św. Jana od Krzyża czy Benedykta XVI, ks. Chromy przypomniał, że to w Chrystusie jest pełnia objawienia i po Chrystusie nie ma się czego więcej spodziewać. – Dlatego jeżeli muzułmanie twierdzą, że coś dodatkowego przyniósł nam Muhammad, to z naszego punktu widzenia jest nie do przyjęcia. Ponieważ my wierzymy, że tym, który przyniósł nam pełne objawienie o Bogu Ojcu, jest właśnie Syn Boży. Dlatego tak istotne jest, abyśmy chcieli przylgnąć do tego, co przyniósł nam Chrystus, a Chrystus przyniósł nam objawienie, które dociera do nas na dwa sposoby: przez Tradycję i Pismo Święte - tłumaczył kapłan, pogłębiając temat.

Podobne wykłady ks. kan. Zbigniew Chromy prowadzi w każdy drugi poniedziałek miesiąca w par. św. Jerzego w Wałbrzychu, w domu parafialnym o godz. 17. Spotkania w obu parafiach będą się odbywać do czerwca przyszłego roku.

2021-11-17 23:53

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stulatka przyjęła drugą dawkę szczepionki

[ TEMATY ]

szczepienie

Szczawno‑Zdrój

Ryszard Wyszyński

Szczepionka gwarantuje zdrowie

Szczepionka  gwarantuje zdrowie

Pani Helena Tabaka ze Szczawna - Zdroju, która 28 stycznia br. obchodziła piękny jubileusz 100 urodzin przyjęła szczepionkę.

Drugie szczepienie przeciw Covid -19 miało miejsce 17 lutego w wałbrzyskiej „Starej Kopalni”. - Babcia jest bardzo samodzielna – mówił jej wnuczek, który wraz synem pani Heleny byli z nią na szczepieniu. - Podjęcie decyzji o rejestracji do szczepienia babci - na samym początku nie było tak oczywiste, przekonała ją argumentacja, że tak pięknych urodzin nie można odkładać i muszą być dla niej bezpieczne - wyjaśnił wnuczek. Pani Helena urodziła i wychowała czterech synów i córkę. Doczekała się 10 wnucząt i 13 prawnucząt. Tych spotkań z wnuczkami bardzo jej brakowało i bardzo tęskni za nimi, a szczepienie jest taką przepustką, która wkrótce to umożliwi.

CZYTAJ DALEJ

Światełko nadziei przekazana dla Ukrainy

2023-01-27 07:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Światło nadziei zostało przekazane z Jasnej Góry dla Ukrainy. Ogień z wiecznej lampy z Kaplicy Matki Bożej zostanie zawieziony teraz do Lwowa, a stamtąd rozesłany także na wojenny front. Jak powiedział kustosz Sanktuarium z intencją przypomnienia, że każdego dnia modlimy się tu o pokój i o łaskę opamiętania dla oprawców z Rosji. Abp Wacław Depo prosił w czasie Apelu, by rozbłysło ono dla tych, którzy żyją w cieniu i w mrokach cierpień i śmierci.

Przekazanie światła to pomysł jednego z częstochowskich katechetów, który podjęli paulini i metropolita częstochowski. W akcję włączyli się także Rycerze Kolumba oraz polska i ukraińska młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję