Reklama

Bezdroża III RP

Jan Maria Jackowski - autor słynnej Bitwy o Polskę, potem Bitwy o prawdę, poseł III kadencji Sejmu, obecnie przewodniczący Rady Warszawy z ramienia LPR - wydał książkę zatytułowaną: Drogi i bezdroża III RP. Jest to zbiór felietonów pisanych w tygodniku Solidarność w latach 2002-2004; zbiór czegoś więcej niż komentarzy do bieżących wydarzeń, ponieważ jest w tych tekstach i wiedza dziennikarska, sejmowa, samorządowa, i przenikająca wszystko ocena moralna tego, co współtworzyło dzień powszedni III Rzeczypospolitej. Analizując krajową scenę polityczną, Jackowski przygląda się patologiom władzy, pisze o wyzwaniach czy to globalizacji, czy integracji z Unią Europejską, zajmuje się aferą Rywina, śledzi środki masowego przekazu atakujące tradycyjną moralność, pełne antykatolickiej propagandy, nasycone antypedagogiką.
Przesłanie tej książki jest bardzo czytelne: nie udała się transformacja RP, ponieważ nie było lustracji i dekomunizacji - dlatego trudno dzisiaj o prawdziwą demokrację. Nie było uczciwej prywatyzacji, a jedynie złodziejskie uwłaszczanie się majątkiem narodowym - stąd ogromna bieda. Liberalizm gospodarczy wymiótł polski przemysł - stąd bezrobocie na ogromną skalę. Lewicowe rządy promowały patologie społeczne - stąd problemy z nieposzanowaniem życia, z wychowaniem, z upadkiem rodziny.
Wszystko to wiemy, jednak czytając teksty Jackowskiego, pełne dat i faktów, nie tylko możemy przeżyć jeszcze raz to, „jak marnowaliśmy szansę wolności”, ale zaniepokoić się obecną sytuacją po to, by zacząć wreszcie dokonywać mądrych wyborów, docenić dar wolności, kierować się wartościami niezmiennymi i nieprzemijającymi.

Jan Maria Jackowski, Drogi i bezdroża III RP, Warszawa 2004, Oficyna Wydawnicza Rytm, ul. Górczewska 8, 01-180 Warszawa, tel./fax: (0-22) 631-77-92; e-mail: dzial.handlowy@rytm-wydawnictwo.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Według magazynu „Washington Examiner” Pelosi na konferencji prasowej w tym dniu określiła siebie mianem „pobożnej katoliczki”, dodając, że „nie jest moim zadaniem pouczać kobiety, czy mogą dopuszczać się aborcji, czy nie”.

CZYTAJ DALEJ

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

[ TEMATY ]

media

Watykan

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Włoski prałat kurialny przypomniał, że Ojciec Święty przy różnych okazjach określał powojenny neorealizm w kinematografii włoskiej mianem „katechezy człowieczeństwa” i „szkoły człowieczeństwa”. Wspominał też, że jako dziecko często chadzał do kina w swej dzielnicy w Buenos Aires. Te właśnie wspomnienia i uwagi Franciszka o jego związkach z filmem znalazły się w prezentowanej książce wicekanclerza akademii papieskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję