Reklama

Fundamenty naprawy państwa

Nowy numer „Znaków Nowych Czasów”

Ukazał się nowy, 10. z kolei zeszyt Znaków Nowych Czasów. Jego głównym tematem jest wielowątkowa debata na temat budowy silnej, nowoczesnej, sprawiedliwej i wiernej swojej duchowej tradycji Rzeczypospolitej. Środowisko skupione wokół pisma chce utrwalić taką debatę poprzez nadanie jej ram instytucjonalnych. Wczesną wiosną bieżącego roku utworzyło więc w Warszawie Klub Chrześcijańskiej Myśli Politycznej im. św. Tomasza Morusa. W numerze możemy znaleźć materiały z jego pierwszej minisesji, na której referaty wygłosili: abp Tadeusz Gocłowski, Maciej Płażyński i prof. Antoni Z. Kamiński.
Michał Drozdek - redaktor naczelny ZNCz pisze w numerze o idei Klubu: „Po kilkunastu latach budowy III Rzeczypospolitej nie jesteśmy przekonani, że to jest to, o co nam chodziło. Coraz wyraźniej zaczynamy pytać, czy najpierw nie trzeba było zastanowić się nad fundamentami, nad koncepcją zorganizowania tego państwa”. Pomysłodawcy Klubu nie chcieliby, by jego działalność ograniczała się tylko do samych dyskusji i wymiany poglądów, lecz aby była częścią szerszego ruchu obywatelskiego, który będzie starał się oddolnie zmieniać polską rzeczywistość. Jedną z najważniejszych inspiracji tego ruchu jest i będzie nauczanie Jana Pawła II.
Czytelnikom Niedzieli warto polecić także kilka ważnych artykułów z bieżącego numeru. Bp Antun Machota z Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego pisze o prawosławnym spojrzeniu na proces jednoczenia się Europy, wskazując, że dla pełnej jedności naszego kontynentu konieczna jest wzajemna wymiana i obdarowanie tradycji bizantyjskiej i łacińskiej. W dziale historycznym Jerzy Skwara przypomina historię konspiracyjnej organizacji „Unia”, która wywodziła się z przedwojennego chrześcijańsko-demokratycznego Stronnictwa Pracy. W kręgach jej oddziaływania znajdował się m.in. młody Karol Wojtyła. W dziale „Europa i świat” uwagę przyciąga materiał dotyczący Wietnamczyków, których spore skupiska mieszkają od kilkunastu lat w Polsce. Warto prześledzić ich losy i dowiedzieć się czegoś więcej o historii ich azjatyckiej ojczyzny. W dziale dotyczącym problematyki krajowej Mikołaj Cześnik zastanawia się nad jedną z najważniejszych bolączek polskiej demokracji - ciągle malejącą liczbą ludzi uczestniczących w wyborach.
Godny polecenia jest szkic Anety Gawkowskiej pt. Komunitaryzm, wspólnotowość, wyzwanie, który zwraca uwagę na rozwój istotnego dzisiaj nurtu w światowej myśli politycznej, który stawia na budowanie społeczeństwa opartego na międzyludzkim solidaryzmie i integracji wspólnotowej. Szczególnie polska myśl i praktyka ma w tym nurcie poczesne miejsce, poczynając od filozofii romantycznej, poprzez refleksję Prymasa Tysiąclecia, Karola Wojtyły i katolicyzmu społecznego, a kończąc na doświadczeniach ruchu „Solidarność” i pracach ks. Józefa Tischnera.

ZNCz dostępne są w salonach sieci EMPIK i niektórych księgarniach. Pismo można zaprenumerować przez redakcję: ul. Nowogrodzka 84/86, 02-218 Warszawa, tel. (0-22) 622-59-74, e-mail: znaki.redakcja@wp.pl, adres w internecie: http://www.zncz.org. Redakcja prowadzi też sprzedaż numerów archiwalnych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: pierwszy złoty medal dla reprezentantki Filipin „za wstawiennictwem Maryi”

2021-07-28 13:59

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Na trwających w Tokio Letnich Igrzyskach Olimpijskich złoty medal w podnoszeniu ciężarów zdobyła Hidilyn Diaz. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski w historii Filipin. Diaz, głęboko wierząca katoliczka, zawdzięcza swój sukces "wstawiennictwu Matki Bożej". List gratulacyjny otrzymała od Konferencji Biskupów Filipin.

Za swoje zwycięstwo filipińska sportsmenka podziękowała wstawiennictwu Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. Podczas wirtualnej konferencji prasowej oraz uroczystości dekoracji medalami miała na szyi łańcuszek z Cudownym Medalikiem. Jak wspominała, otrzymała go od swojej przyjaciółki, z którą przez dziewięć dni przed Igrzyskami razem odmawiały modlitwę poranną. „Jest to znak jej i mojej wiary w Maryję i Jezusa Chrystusa”, podkreśliła złota medalistka w swojej klasie wagowej do 55 kg. 20-letnia Diaz już w pierwszym podejściu pokonała w Tokio zawodniczkę chińską podnosząc już w pierwszej próbie ciężar 127 kg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję