Monika Jaworska
[ TEMATY ]
dzień skupienia
św. Mikołaj
Apostolstwo Dobrej Śmierci
Pierściec
Monika Jaworska
Tradycyjnie podczas dnia skupienia będą wręczone figury św. Mikołaja.
Rozpocznie się o godz. 9. słowem wstępnym, prezentacją historii figury św. Mikołaja i przybliżeniem świadectw łask.
Centralnym punktem będzie Msza św. o godz. 11 pod przewodnictwem ks. dr. Marka Studenskiego – wikariusza generalnego diecezji, sprawowana w intencji kapłanów, uczestników, rodzin i za zmarłych z rodzin. Tradycyjne zostaną wręczone statuetki św. Mikołaja. Podczas dnia skupienia przewidziano Różaniec, nabożeństwo do św. Mikołaja z uczczeniem jego relikwii i pocieraniem chusteczek oraz czas na indywidualne rozmowy. Przewidywane zakończenie ok godz. 15.
Do udziału w wydarzeniu zapraszają – Diecezjalna Wspólnota Apostolstwa Dobrej Śmierci oraz Sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu.
Umiłowanie Kościoła
Przesadą byłoby twierdzenie, że w życiu miał wyjątkowo pod górkę, ale na pewno zgodne z prawdą jest, że nie było ono usłane różami. Wcześnie został osierocony. Później dotknęła go przewlekła choroba, która od młodości do końca życia mocno dawała mu się we znaki i utrudniała edukację, a potem pracę. Mimo to wyprzedził swoje czasy. W kwestii otwarcia na świat, które symbolizuje Sobór Watykański II, był w Kościele pionierem. Świadectwo o duchowym mistrzu – bł. abp. Jerzym Matulewiczu składa jedna z jego duchowych córek ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii
Jerzy Matulewicz urodził się 13 kwietnia 1871 r. we wsi Lugine, w pobliżu Mariampola, na Suwalszczyźnie. Gdy miał 3 lata, stracił ojca, a gdy miał 10 lat, umarła jego ukochana mama. Został pod opieką starszego brata Jana. Dzięki pomocy drugiego brata – Andrzeja Jerzy został przyjęty w 1883 r. do gimnazjum w Mariampolu. Codzienne wyprawy do odległego o 5 km Mariampola były bardzo uciążliwe. Zapadł na zdrowiu, dokuczała mu szczególnie rana na nodze. Były to początki nierozpoznanej gruźlicy kości, z której już nigdy się nie wyleczył.
CZYTAJ DALEJ