Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Raport nt. przestrzegania wolności religijnej na świecie

Departament Stanu USA ogłosił doroczny raport nt. przestrzegania wolności religijnej na świecie, oparty w większości na doniesieniach amerykańskich placówek dyplomatycznych w ponad 190 krajach świata.
Po raz pierwszy na „czarnej liście” Departamentu znalazły się Arabia Saudyjska, Wietnam i Erytrea. Obecne są na niej także m.in.: Birma, Chiny, Iran, Irak, Korea Północna i Sudan. Czołówkę państw łamiących wolność religijną tworzą więc kraje islamskie.
W raporcie napisano, że Arabia Saudyjska jest „prawdopodobnie najgorszym prześladowcą religijnej wolności na świecie” - w kraju tym nie gwarantuje i nie chroni jej żadne państwowe prawo. Co więcej: jeśli ktoś praktykuje inną niż islam wiarę, narażony jest na prześladowania ze strony policji religijnej. Chrześcijanie, których w Arabii Saudyjskiej jest ok. 4%, są największą mniejszością religijną; nie mają oni jednak swoich miejsc kultu, nie mogą także zbierać się na modlitwie nawet w prywatnych domach. Pod groźbą kary śmierci zakazane są próby nawracania na inną religię niż islam.
Raport Departamentu Stanu USA wymienia również kraje, w których w mniejszym lub większym stopniu odnotowano jakiś postęp w zakresie przestrzegania swobód religijnych. Są to m.in.: Afganistan, Gruzja, Turcja i Turkmenia.

Paragwaj

Apel do młodych o obronę życia

Arcybiskup stolicy Paragwaju Asunción - Eustaquio Pastor Cuquejo Verga zaapelował do młodych, aby bronili życia od poczęcia aż po naturalną śmierć. „Życie jest wartością, którą należy wspierać i to wy powinniście bronić tego wielkiego daru Bożego” - powiedział hierarcha do ok. 5 tys. młodych, zgromadzonych 19 września br. na Jubileuszu Młodzieży w stołecznym seminarium metropolitalnym. Mówca przypomniał swym słuchaczom, że znajdują się obecnie między dwoma światami: starym, opanowanym przez korupcję i kłamstwo, a nowym, w którym osoba ludzka mogłaby się w pełni realizować. „Codziennie stajecie przed wyzwaniem, jakim jest konieczność wyboru jednego z tych 2 światów” - powiedział. Dodał, że „korupcja chce, abyśmy się oswoili z głębią naszej biedy”, gdyż „to złodzieje są tymi, którzy rodzą ubóstwo i sprawiają, że są wśród nas biedni”. Tymczasem przedstawiciele elit chcą wmówić obywatelom, że problemem jest nie korupcja, ale przeludnienie. „A przecież to właśnie życie ponosi skutki tej obłudy. Źli administratorzy własnego życia mówią nam dzisiaj, że trzeba zabić poczęte dziecko, aby nie brakło chleba” - stwierdził, nawiązując do trwającej obecnie w kraju kampanii stosowania pigułki aborcyjnej „dzień po”. Spotkanie zakończyło się pielgrzymką młodych do stołecznej katedry, gdzie abp Cuquejo przewodniczył uroczystej Mszy św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Włochy

Rzym jedną z najbardziej katolickich metropolii Europy

Stolica Włoch jest jedną z najbardziej katolickich metropolii Europy - wynika z danych rzymskiego biura statystycznego Censis; 77% jej mieszkańców przyznaje się do katolicyzmu, a 8,3% określa się jako „religijni”.
Według danych zamieszczonych w stołecznym dzienniku Corriere della Sera z 22 września br., rzymian określających siebie jako „religijnie obojętnych lub ateistów” jest 12,3%, a 2,4% deklaruje swą przynależność do różnych innych wyznań chrześcijańskich i religii.
Aż 23% rzymian-katolików regularnie uczestniczy w niedzielnych Mszach św. Niepokojąco natomiast wygląda liczba młodych ludzi - poniżej 18. roku życia - którzy „nigdy” nie uczestniczą w niedzielnej Mszy św. Stanowią oni 54,4%. Tymczasem wśród wszystkich pytanych wskaźnik ten wynosi 28%.

Niemcy

Kongres kierowników pielgrzymek i rektorów sanktuariów

IV Europejski Kongres Kierowników Pielgrzymek i Rektorów Sanktuariów, pod hasłem Ekumenizm i świętość - pielgrzymka u początków trzeciego tysiąclecia, odbył się w Kevelaer w Niemczech. Jego organizatorem była Papieska Rada Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych.
Podczas obrad dyskutowano nad rolą pielgrzymowania i sanktuariów w rozwoju tzw. ekumenizmu świętości. „Kontynent europejski potrzebuje dziś szczególnie nadziei, jak to zauważył Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Ecclesia in Europa. Stwierdzenie to pobudza do głoszenia mu Ewangelii nadziei. Aby mieć nadzieję i o niej świadczyć, trzeba być jednak zjednoczonym - stąd właśnie ekumeniczny cel kongresu” - podkreślił abp Agostino Marchetto, sekretarz Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych.

Reklama

Francja

Grupa posłanek Parlamentu Europejskiego (PE) złożyła protest w Komisji Europejskiej przeciwko niewpuszczeniu statku aborcyjnego organizacji „Women on Waves” (Kobiety na Falach) na wody terytorialne Portugalii. W tej sprawie na forum PE odbyła się gorąca debata. Posłowie, najczęściej z partii lewicowych, zarzucali Portugalii łamanie unijnego prawa. Z kolei liczni posłowie z Portugalii i partii prawicowych z innych krajów Europy odrzucali zarzuty feministek. W dyskusji zabrało głos 4 Polaków. Apelowali oni o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci, podkreślili, że dla bardzo wielu ludzi w Europie aborcja jest ciężką zbrodnią, a UE w żadnym wypadku nie powinna ingerować w sprawy moralne i etyczne w krajach członkowskich. Ponadto polscy eurodeputowani przypomnieli, że statek aborcyjny także w czasie „wizyty” w Polsce, w czerwcu ub.r., drwił z obowiązującego u nas prawa.

Hiszpania

Przewodniczący Stowarzyszenia Lekarzy Chrześcijańskich Katalonii - dr Josep Maria Simón poddał krytyce podjętą przez władze tego regionu autonomicznego (lokalny rząd kataloński Generalitat) decyzję o bezpłatnym rozdawaniu pigułki wczesnoporonnej AOE, tzw. dzień po. Począwszy od października br. wspomniany środek aborcyjny ma być dostępny bezpłatnie i bez recepty w ośrodkach zdrowia na terenie Katalonii. Według Simona, decyzja Generalitatu o bezpłatnym rozprowadzaniu pigułki AOE naruszy podstawowe prawa, m.in.: prawo do życia zarodka, jeśli już zaistniał, do zdrowia - ze względu na uboczne skutki pigułki, których można uniknąć w razie regulacji poczęć metodami naturalnymi, a także prawo do całościowego wychowania osoby.

Reklama

Słowacja

Słowacka Akademia Nauk przyznała ks. prof. Tadeuszowi Zasępie międzynarodową nagrodę za szczególny wkład do nauk o społeczeństwie i kulturze.
Ks. prof. Zasępa jest absolwentem Wyższego Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, specjalistą teologii pastoralnej w zakresie środków społecznego przekazu. Od 1992 r. jest kierownikiem Katedry Współczesnych Form Przekazu Wiary KUL-u; w 1994 r. założył Lubelską Szkołę Biznesu i jest jej pierwszym rektorem. Ma bardzo duże zasługi w odrodzeniu katolickich szkół wyższych na Słowacji. Początkowo związany był ze Spiską Kapitułą, gdzie znajdowała się część wydziału teologicznego Uniwersytetu im. A. Komeńskiego z Bratysławy, potem współpracował z Uniwersytetem w Trnawie, a obecnie wykłada na Uniwersytecie Katolickim w Rużomberoku.

Uzbekistan

W mieście Nukus - stolicy Republiki Karakałpackiej, w północno-zachodnim Uzbekistanie, 2 studentki Alija Szerimbetowa i Szyrin Artykbajewa, należące do jednego z Kościołów protestanckich, za wyznawanie swej wiary zostały wydalone z instytutu medycznego (instytut ten jest filią uniwersytetu w Taszkencie). Wcześniej - w kwietniu br. prof. Alima Urazowa, wykładająca w instytucie, wtargnęła do mieszkania swoich studentek, po czym skonfiskowała całą znalezioną tam literaturę chrześcijańską. Jak na razie władze uczelni nie uzasadniły swojej decyzji, ale inni chrześcijańscy studenci placówki obawiają się, że również i oni mogą zostać z niej usunięci.

Tydzień na świecie

Doroczną nagrodę watykańskiej fundacji „Path to Peace” („Droga do Pokoju”), przyznawaną przez misję Stolicy Apostolskiej przy ONZ, odebrał w Nowym Jorku kard. Angelo Sodano. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej powiedział, że ostatecznie wyróżnienie to należy się Janowi Pawłowi II, który w ciągu 26 lat swojego pontyfikatu pozostaje „prorokiem pokoju”.

Odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju, pod hasłem Oby na ziemi zwyciężył pokój. Dzień ustanowiła ONZ na początku lat 80., wzywając wszystkie państwa świata do zachowania w tym dniu zawieszenia broni.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję, w której zażądała od władz sudańskich niezwłocznego położenia kresu działalności arabskich ugrupowań paramilitarnych dopuszczających się zbrodni wobec ludności cywilnej w Darfurze. Przedstawiciele władz Sudanu twierdzą, że sankcje uderzą przede wszystkim w ludność tego kraju.

Sekretarz stanu USA Colin Powell w publicznym oświadczeniu usprawiedliwił plany Rosji w sprawie ataków na osoby uznane przez jej władze za terrorystów na terenie innych państw. Zastrzegł jedynie, że Rosja powinna być wtedy gotowa do wyjaśnienia i uzasadnienia swoich działań. Szef amerykańskiej dyplomacji uznał, że podobnie jak Stany Zjednoczone rezerwują sobie „prawo do powstrzymania każdego, kto chce nam zrobić krzywdę”, Rosjanie „będą musieli zrobić wszystko, co - jak uważają - jest w ich interesie, i być przygotowanymi do obrony tego przed swoim społeczeństwem i sądem światowej opinii publicznej”.

Film Pasja Mela Gibsona na DVD i kasetach wideo nadal bije w Stanach Zjednoczonych rekordy sprzedaży.

Po 5 latach przygotowań przed sądem federalnym w Waszyngtonie rozpoczął się proces wytoczony przez rząd USA przeciwko amerykańskiemu przemysłowi tytoniowemu. Rząd liczy, że uzyska od firm tytoniowych w ramach odszkodowań 280 mld dol. Ta suma miałaby być zwrotem pieniędzy, jakie musiało wydać państwo na ochronę zdrowia palaczy.

Mieszkańcy stanu Luizjana (USA) zdecydowaną większością głosów zatwierdzili w referendum powszechnym poprawkę do konstytucji stanowej, zabraniającą legalizacji związków homoseksualnych o statusie małżeństw i takiej też nazwie. Za poprawką opowiedziało się 78% głosujących.

Neonaziści i postkomuniści (Narodowo-Demokratyczna Partia Niemiec i Niemiecka Unia Ludowa) odnieśli sukces w wyborach do parlamentów Saksonii i Brandenburgii - landów przy granicy z Polską. Komentatorzy zwrócili uwagę, że 15 lat po upadku komunizmu byli NRD-owcy, rozczarowani reformami (m. in. zapowiedzią dalszych cięć socjalnych), coraz mocniej odrzucają tradycyjne partie i wybierają ugrupowania skrajne.

W tym roku na Słowacji po raz pierwszy uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych musieli obowiązkowo wybrać naukę religii lub etykę. Lekcje religii wybrało 60% uczniów, a etykę - 40%.

Borys Gryzłow, przewodniczący Dumy Państwowej - izby niższej rosyjskiego parlamentu, poinformował, że powoła ona komisję do spraw wyjaśnienia okoliczności zamachu terrorystycznego w Biesłanie w Osetii Północnej. Wcześniej przeprowadzeniu śledztwa sprzeciwiał się prezydent Władimir Putin. Jednak w jednym z sondaży aż 71% Rosjan opowiedziało się za przeprowadzeniem debaty parlamentarnej na temat Biesłanu i opublikowaniem jej wyników.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpustowy weekend u franciszkanów [zaproszenie]

2024-05-04 08:48

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

ks. Mariusz Szypa wypowiada słowa aktu zawierzenia

Franciszkanie Konwentualni z ul. Kruczej we Wrocławiu zapraszają na dwa wydarzenia, które będą miały miejsce w kościele pw. św. Karola Boromeusza. W sobotni wieczór będzie można posłuchać koncertu organowego, a w niedzielę sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Maciej Małyga.

4 maja o godz. 19:00 rusza cykl koncertów organowych „Franciszkańskie Wieczory Muzyczne: Mater Familiae” w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Jest to okazja do promocji muzyki sakralnej, a także kultu maryjnego. Pierwszy koncert zagra Tadeusz Barylski, który przez wiele lat posługiwał jako organista w sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Podczas koncertu zagra m.in utwory: Johanna Sebastiana Bacha – Fantazja G-dur, Improwizację: Fantazja Regina Coeli czy Bogurodzicę. Koncert rozpocznie obchody odpustu ku czci Matki Bożej

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję