Reklama

Niedziela Świdnicka

Pieszyce: W Adwencie ważne są rekolekcje

Pochodzący z Wałbrzycha ks. Tomasz Kula poprowadził rekolekcje adwentowe w par. św. Antoniego Pieszycach.

[ TEMATY ]

rekolekcje adwentowe

Pieszyce

ks. Tomasz Kula

archiwum prywatne

Ksiądz rekolekcjonista podczas niedzielnej godziny Miłosierdzia Bożego

Ksiądz rekolekcjonista podczas niedzielnej godziny Miłosierdzia Bożego

Kościół w Adwencie daje nam wiele propozycji. W parafiach sprawowane są Msze św. roratnie, odbywają się spowiedzi. Sprawdzoną propozycją są również postanowienia adwentowe, jako forma wyrzeczenia czy walki z konkretną wadą lub grzechem. Można też w tym czasie sięgnąć samodzielnie do Pisma św.

Jednak niewątpliwie wyjątkowym czasem, kiedy przygotowujemy się duchowo do świąt Narodzenia Pańskiego są rekolekcje, do których przeprowadzenia w swoich parafiach zachęcał proboszczów w ostatnich miesiącach bp Marek Mendyk. Te ćwiczenia duchowe są niezbędne, aby współczesnemu człowiekowi, często zabieganemu uświadomić, że trwa Adwent, czas poprzedzający nie tylko święta, ale i ostateczne spotkanie z Bogiem.

archiwum prywatne

Msza św. w czasie rekolekcji pod przewodnictwem ks. prał. Edwarda Dzika

Msza św. w czasie rekolekcji pod przewodnictwem ks. prał. Edwarda Dzika

Jak patrzymy na grzech?

W pierwszym tygodniu redakcja Niedzieli Świdnickiej zawitała do parafii św. Antoniego w Pieszycach, gdzie trzydniowe rekolekcje poprowadził ks. Tomasz Kula - student teologii moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas jednej z nauk rekolekcjonista uwrażliwiał słuchaczy na grzech, który może stać się przyczyną śmierci wiecznej. - Kiedy grzeszę to wybieram śmierć, wieczne oddalenie od Boga – mówił kaznodzieja, przypominając jak Jezus zapłakał nad mieszkańcami Jerozolimy, nad miastem martwym przez grzech, które to nie rozpoznało przychodzącego Mesjasza. – To jest troska Boga, to jest płacz nad człowiekiem, który odrzuca Boga i wybiera śmierć zamiast życia. I nie chodzi tu o śmierć cielesną, fizyczną, ale o śmierć ducha, czyli oddzielenie od Boga – tłumaczył. – Czy my tak patrzymy na grzech, jak na chorobę duszy, która może doprowadzić do śmierci wiecznej? – pytał kapłan, wyjaśniając, że zły duch nie chce, aby ludzie dostrzegali tę prawdę o grzechu. – Niektórzy mówią: - Ach te grzeszki, nic takiego się nie dzieje, wszyscy robią to samo i żyją, czym tu się właściwie przejmować. A przecież, kiedy patrzymy na krzyż i na Chrystusa, to musimy mieć świadomość, że On cierpiał właśnie za nasze grzechy. Dlaczego tak się stało?, bo nie rozumieliśmy Bożej miłości – tłumaczył kapłan brak świadomości grzechu, przypominając słowa umierającego Jezusa „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią”.

Reklama

Problem ze spowiedzią

Rekolekcjonista zachęcał do stawania w prawdzie o sobie i o swojej grzeszności. – Tutaj trzeba prosić Boga o pomoc, który kocha, który daje nadzieję, bo Jego miłość jest bezwarunkowa i wierna. Wszyscy wiemy, że spowiedź to nie jest łatwa sprawa. Większość z nas ma z tym sakramentem jakiś problem, często odczuwamy lęki. Dlatego należy prosić Ducha Św. o światło, odwagę i oświecenie rozumu, aby swoje grzechy poznać, żałować za nie i szczerze się z nich wyspowiadać – tłumaczył ks. Kula, podając przykłady z życia codziennego.

Nauki rekolekcyjne głoszone były osobno zarówno dla dorosłych, jaki i dla dzieci i młodzieży. Gospodarz parafii ks. prał. Edward Dzik zadbał również, aby słowo Boże było głoszone także na filii w Kamionkach.

2021-12-03 21:10

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lepsza część do wzięcia

[ TEMATY ]

studenci

rekolekcje adwentowe

Rokitno sanktuarium

Kamila Zawadzka

Podczas spotkania w grupie dzielenia

Podczas spotkania w grupie dzielenia

Tegoroczne rekolekcje adwentowe dla studentów w naszej diecezji odbyły się pod hasłem „Lepsza część do wzięcia”.

Rekolekcje akademickie trwały od 9 do 11 grudnia. Zaproszenie skierowane było nie tylko do osób studiujących na terenie naszej diecezji, ale i spoza niej. Prowadzącymi byli księża Piotr Bartoszek i Damian Drop.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: zniszczono rzeźbę Chrystusa

2023-02-02 14:16

[ TEMATY ]

Jerozolima

Adobe Stock

W Jerozolimie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w chrześcijańskich miejscach świętych. Dziś w godzinach porannych na jerozolimskim Starym Mieście do kaplicy Skazania na Śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz, poinformowała franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Sprawcę zatrzymali strażnicy, został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym podczas zatrzymania mężczyzna mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Obecnie jest przygotowywana ekspertyza, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.

CZYTAJ DALEJ

Głos z Łagiewnik w Wiedniu

2023-02-02 22:27

Małgorzata Pabis

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik codziennie transmituje Radio Droga z Wiednia

Godzinę Miłosierdzia z Łagiewnik  codziennie  transmituje Radio Droga z Wiednia

    Od 1 lutego Godzinę Miłosierdzia z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach transmitować będzie codziennie polonijne Radio Droga z Wiednia.

    Jest to kolejny owoc współpracy, jaka nawiązała się w czasie przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ponad rok temu zgłosili się do nas przedstawiciele Wspólnoty Modlitewnej św. Jana Pawła II z Wiednia, która spotyka się w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję