Reklama

Franciszek

Papież do Włoskich Sił Powietrznych: kontemplujcie niebo

Dziś zakończył się Jubileusz Loretański upamiętniający stulecie ogłoszenia przez Benedykta XV Matki Bożej Loretańskiej patronką lotników i podróżujących w powietrzu. Z tej okazji Papież spotkał się z przedstawicielami Włoskich Sił Powietrznych przybyłymi do Rzymu. „Bądźcie świętymi oznacza: lećcie wysoko! Dzięki temu życie nabiera rozpędu” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek przypomniał, że każdy jubileusz według tradycji biblijnej, jest przypomnieniem, że jesteśmy pielgrzymami w świecie, nie jesteśmy panami ziemi ani nieba, ale jesteśmy odpowiedzialni za uprawianie i zachowanie tego «ogrodu», w którym Bóg nas umieścił. Papież wezwał wszystkich do kontemplacji nieba. „Jego bezkresne przestrzenie sprawiają, że choć czujemy się mali, to jednocześnie mamy poczucie bycia pomyślanymi i zachowanymi w pamięci przez Stwórcę wszechświata” – powiedział Ojciec Święty.

„Niebo przypomina nam, że my również jesteśmy stworzeni do latania, nie tyle w sensie materialnym, ale przede wszystkim duchowym. Jesteśmy dziećmi Ojca, który mówi nam: «Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty». Co jest jak powiedzenie: leć wysoko! Nie podążajcie za waszym egoizmem, który prowadzi was do zamknięcia się, otwórzcie się na Boga i na innych, zróbcie miejsce na bezinteresowność, służbę, wielkoduszność, a wasze życie nabierze rozpędu.“

„Dla Was «latać wysoko» oznacza być budowniczymi pokoju, służyć pokojowi zarówno w powietrzu, jak i na ziemi, w kraju i za granicą, w strefach konfliktu. Życzę wszystkim, aby znaleźli miejsce dla tych wartości w codziennych wykonywaniu obowiązków, a przede wszystkim w życiu osobistym” – dodał Papież.

Jubileusz rozpoczął się 8 grudnia 2019 r. uroczystością otwarcia drzwi świętych w sanktuarium w Loreto. Papież Franciszek przed rokiem przedłużył go ze względu na pandemiczne ograniczenia w nawiedzaniu sanktuarium.

2021-12-10 20:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki uczestniczył w zakończeniu Jubileuszu Loretańskiego

Gdy globalna wioska skurczyła się w sensie czasowym do rozmiarów globalnej osady, ludzie – jak się wydaje – pozostają sobie tak samo odlegli w sensie duchowym jak przed epoką pojawienia się lotnictwa – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański uczestniczył w zamknięciu Roku Świętego w jednej z jubileuszowych świątyń. Hierarcha przypomniał, że Jubileusz ten obejmował swoim zasięgiem wszystkie kaplice lotnisk i baz lotniczych na całym świecie.

Takim miejscem jubileuszowym stała się też, ze względu na miejsce kultu Matki Bożej Loretańskiej, poznańska kaplica loretańska w kościele pw. św. Franciszka Serafickiego – przypomniał abp Gądecki we wspomnienie Matki Bożej z Loretto, patronki lotników i podróżujących samolotami.

CZYTAJ DALEJ

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

2023-01-04 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Piątek, 27 stycznia 2023. Bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję