Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowi nadzwyczajni szafarze

Uroczystość wyznaczenia nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, odbyła się już w nowym roku duszpasterskim, który przebiega pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Ks. Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego, Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie na wstępie poinformował o liczbie nowych szafarzy. W tym roku tę posługę będzie pełnić 33 szafarzy. Wśród nich 24 siostry zakonne oraz 9 mężczyzn, w tym 1 brat zakonny. Szczególne wyrazy wdzięczności ks. Bełkot, odpowiedzialny za formację szafarzy, skierował m.in. do wykładowców kursu: ks. Łukasza Dyktyńskiego, ks. Jana Koclęgi, ks. Franciszka Dylusa i s. Iwony Kopacz.

Marian Florek /Niedziela

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii mówił o zaangażowaniu ludzi wiary w życie Kościoła. Apelował o realizm służby i bycia sobą według planu Boga, i z pomocą Jego łaski, bycia innym wobec świata i drugiego człowieka.

Po wręczeniu certyfikatów wyrazy podziękowania w imieniu nadzwyczajnych szafarzy na ręce abp. Wacława Depo złożył nowo mianowany szafarz Mariusz Książek:

– Ta posługa, którą podejmujemy, pomoże w naszym rozwoju duchowym i pomoże nam zgłębić tajemnicę Eucharystii. Szafarz ze swej służebnej natury powinien bliżej współpracować z kapłanami, ale wiemy, że my nie zastąpimy kapłanów. Im możemy tylko pomóc. Dlatego obiecujemy modlitwę, żeby szeregi kapłanów były liczne i żeby ich serca były gorliwe.

Podziel się cytatem

Potem już w mniej formalnej atmosferze wymieniono osobiste serdeczności, a następnie wszyscy stanęli do pamiątkowej fotografii.

Monika Książek

W poczuciu odpowiedzialności

Uszczęśliwieni misją nowi szafarze nie uchylali się od rozmowy z „Niedzielą”.

– Jestem w Ruchu Rodzin Nazaretańskich i poznałem rodziny, które potrzebują pomocy. Wewnętrzny głos powiedział mi, że muszę do nich pójść i dlatego jestem – zwierzył się Tomasz Sowiński.

– Myślę, że jest to ważna posługa, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy liczba kapłanów się zmniejsza. My, jako nadzwyczajni szafarze, musimy dać świadectwo naszej wiary, służąc innym ludziom – deklaruje Marcin Duda.

– Jako nadzwyczajny szafarz mam pozwolenie na wystawienie Najświętszego Sakramentu i prowadzenie adoracji. A gdy zdarzy się nagła sytuacja, mogę udzielić Komunii św. – tłumaczyła istotę posługi s. Noela, przełożona Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Olsztynie.

Reklama

Monika Książek

– Jeżeli ksiądz proboszcz ma rozeznanie w osobach, które należą do parafialnej wspólnoty, proponuje pewną posługę, to należy w imię odpowiedzialności za wspólnotę poczuć również osobistą odpowiedzialność. Ktoś to musi podjąć. Ale podchodzimy do tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia onieśmieleni i z drżeniem.

Nadzwyczajny szafarz nie tylko udziela Komunii św. podczas Eucharystii, ale i poza nią np. w szpitalu jako wiatyku osobom umierającym, w domach osób chorych w pierwszy piątek miesiąca. Ma też władzę wystawiania Najświętszego Sakramentu w formie zwyczajnej w puszce albo w monstrancji. Szafarze nie mogą tylko błogosławić, ale mogą przeprowadzać nabożeństwa majowe, czerwcowe czy październikowe z wystawionym Najświętszym Sakramentem – powiedział Mariusz Książek

To już 10. grupa szafarzy, która zyskuje stosowne uprawnienia. Pierwsi szafarze pojawili się w 2012 r., kiedy to na stolicę biskupią w archidiecezji częstochowskiej wstąpił obecny metropolita abp Wacław Depo.

– Przez wszystkie lata mojej biskupiej obecności już ok. 300 osób wstąpiło w służbę lokalnego Kościoła. Bardzo się cieszę, że dzisiaj mogę potwierdzić tę łaskę dla kolejnej grupy, a posłanie na progu świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku to kolejne zobowiązanie, aby iść w pokoju Chrystusa do ludzi – mówił po zakończeniu uroczystości abp Depo.

Uprawnieni szafarze reprezentują 8 parafii. Z Częstochowy są to wspólnoty: św. Jadwigi Królowej, św. Kaspra de Bufalo, Miłosierdzia Bożego i św. Stanisława BM.

Stanowią grupę 393 osób, w tym 188 to siostry zakonne, 3 panie życia konsekrowanego, 194 świeckich mężczyzn oraz 8 braci zakonnych.

2021-12-11 21:40

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: grób Chrystusa nie jest końcem istnienia

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

zmartwychwstanie

Marian Sztajner

„Wiara napełnia nas pewnością, że grób Chrystusa nie jest końcem istnienia. Trzeba podjąć walkę codzienną o głębię wiary, o nowe przylgnięcie do Chrystusa” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 15 kwietnia przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej. Uroczystości odbyły się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

W hospicjum walczymy o godność i dobrostan pacjenta

2022-11-30 15:59

[ TEMATY ]

hospicjum

Materiał prasowy

Jest taka znana piosenka Wojciecha Młynarskiego z refrenem „Nie ma jak u mamy”. Prowadzimy hospicjum domowe dla dzieci, bo głęboko wierzymy, że te słowa są prawdziwe. Nieuleczalnie chore dziecko powinno być w domu, z bliskimi i nie powinno cierpieć. A my jesteśmy od tego, by mu to umożliwić.

Niedziela: Warszawskie Hospicjum dla Dzieci powstało blisko trzydzieści lat temu. Kiedy je państwo zakładali, w Polsce nie było w ogóle takich placówek. Skąd się wziął pomysł na stworzenie hospicjum dla dzieci w formule hospicjum domowego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję