Reklama

Kościół

Apel COMECE do władz państw członkowskich UE o przyjęcie uchodźców

O relokację i przyjęcie uchodźców w geście konkretnej solidarności apeluje Komisja Episkopatów Krajów Unii Europejskiej. W ten sposób biskupi przyłączają się do dzisiejszego wezwania Papieża Franciszka skierowanego do władz krajów członkowskich.

[ TEMATY ]

uchodźcy

COMECE

Adobe Stock

W apelu podpisanym przez przewodniczącego COMECE czytamy, że ostatnia podróż Ojca Świętego na Cypr i do Grecji po raz kolejny pokazała dramatyczną sytuację, a czasami również desperacjię naszych braci uchodźców w niektórych krajach Europy, którzy czekają, aż usłyszymy ich głosy proszące o naszą pomoc i uwagę. Kościół w Europie nie może pozostać obojętny na takie wezwanie i powinien odpowiedzieć z odnowionym zaangażowaniem, proroczym głosem i konkretnymi wyrazami solidarności wobec tych uchodźców, dzieci Bożych, ludzi mających twarze, biografie i rodziny, którzy potrzebują nas teraz bardziej niż kiedykolwiek.

Kard. Jean-Claude Hollerich w imieniu COMECE przyłącza się do apelu Ojca Świętego Franciszka, wzywającego władze państw UE, aby wielkodusznie pozwoliły uchodźcom, którzy utknęli na terytoriach pierwszego przyjęcia, jak to ma miejsce na Cyprze i w Grecji, na relokację do innych krajów UE i otrzymanie tam ochrony i wsparcia, którego potrzebują oni i ich rodziny. Zwraca się również do Kościoła w Europie, do parafii, wspólnot i wiernych, aby w okresie Narodzenia Pańskiego stali się prawdziwymi świadkami Chrystusa i w duchu służby przyjęli tych, którzy przybyli na nasze ziemie w poszukiwaniu ochrony jako uchodźcy oraz aby podjęli wspólny wysiłek, który doprowadzi do konkretnych projektów przyjęcia ich, we współpracy z władzami publicznymi.

Przewodniczący COMECE prosi Dzieciątko Jezus, którego narodziny będziemy wkrótce świętować, aby nas oświeciło, abyśmy mogli rozpoznać Go w każdym uchodźcy, który puka do naszych drzwi, i aby dało nam niezbędną siłę do przezwyciężenia obojętności naszych społeczeństw wobec tych, którzy cierpią i są w potrzebie.

2021-12-22 15:19

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Polsce wobec uchodźców

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

Archiwum Niedzieli Legnickiej

Kościół katolicki jest największą w Polsce organizacją, która pomaga uchodźcom. Jej charytatywne inicjatywy: Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Caritas Polska wsparły milionom migrantów. Tylko w 2014 roku polskie diecezje przekazały na pomoc uchodźcom 5 mln złotych.

Kościół w Polsce pomaga głównie uchodźcom na Bliskim Wschodzie. Konferencja Episkopatu Polski dwukrotnie zarządziła zbiórkę pieniędzy dla uchodźców. Tylko w 2014 r. polskie diecezje przekazały na pomoc uchodźcom ponad 5 mln złotych. W lutym br. przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki odwiedził w Iraku jeden z obozów, w których mieszkają chrześcijanie wypędzeni ze swych domów przez dżihadystów z Państwa Islamskiego.

CZYTAJ DALEJ

Gromniczna

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

święto Ofiarowania Pańskiego

pl.wikipedia.org

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego aż do drugiej połowy minionego stulecia nosiło nazwę Purificatio – Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce mówiono o święcie Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta pochodziła od świec (gromnic), zabieranych w tym dniu do kościołów i tam poświęcanych.

Dawniej wielkie zagrożenie dla domów w Polsce stanowiły burze, a zwłaszcza pioruny, które wzniecały pożary i niszczyły głównie drewniane domostwa. Właśnie przed nimi miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów. Dwie z wyżej wspomnianych nazw uwypuklały bardziej maryjny charakter święta. Dopiero ostatnia reforma liturgiczna nadała mu charakter uroczystości Pańskiej, co szło w parze ze zmianą nazwy na Praesentatio, czyli Przedstawienie, Okazanie Pana Jezusa w świątyni. W języku polskim zamiast dosłownego tłumaczenia tego łacińskiego terminu przyjęło się określenie Ofiarowanie Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję