Reklama

Kolonia Caritas I turnus 22 czerwca - 6 lipca

Niedziela legnicka 37/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotnie przedpołudnie 22 czerwca do Szkoły Podstawowej w Janowicach Wielkich przybyło ponad 50 dzieci z parafii pw. św. Michała Archanioła w Siedlcach oraz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie wraz z kierownikiem kolonii p. Niną Sidelec, opiekunami i trzema klerykami legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Każdy dzień zaczynał się o godzinie 7.30. Później Msza św. sprawowana w miejscowym kościele parafialnym. Każdą Eucharystię obecny z kolonistami siedlecki proboszcz ks. Ryszard Dąbrowski ubogacał homilią i scenką wykonywaną przez dzieci, która przybliżała zgromadzonym tajemnice Chrystusa i Kościoła. Kolejne dni upływały kolonistom pod znakiem spotkań i zajęć w poszczególnych grupach. Zajęcia takie to przede wszystkim wyprawy wspaniałymi szlakami Rudaw, zwiedzanie zabytków i muzeów, gry, zabawy, konkursy... Każdego wieczoru koloniści stawali przed kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, by wspólnie odśpiewać Apel Jasnogórski. O godz. 22.00 nastawała cisza.

Kolonijne dni obfitowały w wędrówki i górskie wyprawy ( m.in. w pobliskie ruiny zamków Chojnik i Bolczów) oraz w gry i zabawy na świeżym powietrzu. Były też konkursy biblijne dla kolonistów i wychowawców. Dzieci zażywały także kąpieli słonecznych i wodnych w Janowickich basenach. Organizowano wiele rozgrywek i zawodów sportowych. W zależności od wieku uczestników rozgrywano różne konkurencje. Były mecze piłki nożnej (dla chłopców i dla dziewcząt), gra w dwa ognie, a także wiele innych zabaw sprawnościowych dla najmłodszych. Uczestnicy mieli także możliwość korzystania z sali gimnastycznej. Wszyscy zaś zobowiązani byli do wzięcia udziału w konkursie czystości. Specjalnie powołana komisja sprawdzała każdego dnia pokoje, a na koniec kolonii zapewniła wspaniałe nagrody.

Dzięki legnickiej Caritas, a także wielu ofiarodawcom, instytucjom, firmom, ludziom dobrej woli, mieszkańcom goszczących kolonistów Janowic, pracownikom szkoły, paniom pracującym w kuchni i wielu, wielu innym dzieci spędziły wspaniałe wakacyjne dni.

III turnus 22 lipca - 3 sierpnia

Rano po Mszy św., której dla grupy z Polkowic przewodniczył ks. Marian Kopko, autokar z dziećmi wyruszył w stronę Legnicy, gdzie po Eucharystii sprawowanej przez ks. Stanisława Araszczuka dosiedli się kolejni koloniści i udano się do Janowic. Po kilku policyjnych kontrolach autobus dotarł do Szkoły Podstawowej w Janowicach Wielkich z ponad pięćdziesięcioosobową grupą dzieci z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach i parafii św. Tadeusza w Legnicy wraz ze swymi opiekunkami paniami: Karoliną, Agnieszką, Anią i Dorotą oraz kierowniczką kolonii p. Janiną i wspaniałymi paniami kucharkami: Babcią Krysią, Zosią i Joanną. Obecni byli tu też klerycy legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego: Łukasz, Wojtek i Kamil. Za hasło tego wypoczynku przyjęto słowa "Przeżyj wakacje z Chrystusem". Kolonię rozpoczęto spotkaniem z ks. Rudolfem Ziołą, modlitwą i posiłkiem, a następnie pogodnym wieczorem i wieczorkiem zapoznawczym.

Każdy kolonijny dzień zaczynał się tuż przed godz. 8.00. Później wspólna Msza św. sprawowana w miejscowym kościele parafialnym. Przedłużeniem Uczty Eucharystycznej były wspólne posiłki.

Jak każdy górski wypoczynek, tak i ten obfitował w wyprawy wiodące po wspaniałych szlakach Rudaw, zwiedzanie zabytków i muzeów, gry, zabawy, konkursy... Każdego wieczora koloniści wspólnie modlili się i śpiewali Apel Jasnogórski. Od godz. 22.00 wszystko cichło i nastawał czas spoczynku.

Nie mogło zabraknąć tradycyjnego pasowania na kolonistę. Wszystkie osoby, które pierwszy raz były na kolonii, musiały przejść iście "bojowy chrzest", by móc otrzymać miano kolonisty. Pod czujnym okiem wychowawców i kierownika kolonii przemierzali poszczególne konkurencje, których pomyślne ukończenie dawało im tytuł kolonisty. Były zatem "łaskoczące tortury", wspaniały, orzeźwiający napój, wizyta u fryzjera i kosmetyczki, slalom między pokrzywami i - na finiszu - "przepytywanie" przez króla i jego świtę, którzy pasowali na kolonistę. Oberwało się nawet klerykom.

Tu zawiązało się też wiele znajomości, przyjaźni, a nawet sympatii. Dlatego odbyły się też "kolonijne śluby przyjaźni". Jednak, by mieć możliwość ślubowania sobie przyjaźni, pary musiały przejść pewne próby sprawdzające, czy decyzja ich nie jest podejmowana zbyt pochopnie i czy mogą na siebie wzajemnie liczyć, zarówno na kolonii, jak i po jej zakończeniu. Później już tylko ślubowanie, symboliczne obrączki i... marsz Mendelsona w wykonaniu wychowawców.

Kolonijne dni obfitowały w gry i zabawy na świeżym powietrzu. Był też i dzień kąpieli słonecznych oraz wodnych w janowickich basenach. Organizowano wiele rozgrywek i zawodów sportowych: były mecze piłki nożnej (dla chłopców i dla dziewcząt), gra w dwa ognie, a także wiele innych zabaw sprawnościowych dla najmłodszych. Zwycięzcami okazali się - choć jak w każdych zawodach były nieco mocniejsze i nieco słabsze drużyny - wszyscy.

Kolonia Caritas w Janowicach Wielkich to także wycieczki autokarowe. Koloniści byli w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie oraz w sztolniach kowarskich Kopalni Rud Żelaza i Uranu. Przemierzyli ponad 1200 m podziemnych korytarzy.

Dzieci mogły także podziwiać uroki kolorowych jeziorek, które usytuowane są na północnym stoku Wielkiej Kopy. Są to trzy wyrobiska pokopalniane, rozmieszczone na różnych wysokościach. Zebrana w nich woda ze względu na skład chemiczny przybiera kolory purpury, błękitu i zieleni. To ostatnie jeziorko nazywane jest też stawem, gdyż w suchej porze wysycha, o czym przekonały się dzieci.

Koloniści zwiedzili także Szklarską Porębę i - dzięki życzliwości dyrekcji tamtejszego wyciągu - mogli wjechać na Szrenicę, skąd później zeszli do miasta. Oczom ich ukazał się ten nieco zamglony i bardzo mokry kopulasty szczyt zachodnich Karkonoszach o wysokości 1362 m, pokryty rumowiskiem skalnym; na północnym stoku dała się dostrzec grupa skałek zwanych Końskimi Łbami, a na zachodzie Hala Szrenicka, na której znajduje się schronisko PTTK i stacja meteorologiczna. Była to niewątpliwie jedna z większych atrakcji tej kolonii, gdyż wielu jej uczestników po raz pierwszy w życiu było w górach i jechało prawdziwym wyciągiem. Następnie młodzi traperzy udali się w stronę wodospadów Kamieńczyka i Szklarki, a po zejściu zwiedzili Muzeum Mineralogiczne, gdzie wyeksponowane są m.in. minerały z terenów kopalń Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, prawdziwy meteoryt i skamieniałe jajo dinozaura.

Był także dzień, w którym koloniści udali się do Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, gdzie mogli dokładnie przyjrzeć się pracy policjantów. Zwiedziły różne policyjne pomieszczenia i wystawy, widzieli także broń, policyjne akcesoria i tresurę policyjnego psa. Mogli postrzelać na przeznaczonym do ćwiczeń symulatorze broni ostrej oraz z łuków sportowych.

W piątkowe popołudnie 26 lipca ogromną niespodziankę zrobił dzieciom bp Stefan Regmunt, który przybył do Janowic, by spotkać się z kolonistami. Ksiądz Biskup rozmawiał i bawił się razem ze wszystkimi. Dzieci zaś były na tyle otwarte, że nawet - z pomocą jednego z kleryków - zaprezentowały bp. Stefanowi kilka piosenek i zabaw, których nauczyły się na kolonii. Na zakończenie spotkania było pamiątkowe zdjęcie i błogosławieństwo, po czym bp Regmunt rozdał dzieciom pamiątkowe obrazki i drobne upominki.

Koloniści mieli też okazję do rozmowy z p. Elżbietą Jaworowicz, która prowadzi w I Programie Telewizji Polskiej Sprawę dla reportera. Po spotkaniu z Panią Redaktor zrobiono pamiątkowe zdjęcie; był także czas na zdobycie autografów i chwilę rozmowy w wozie transmisyjnym TVP.

Dzięki legnickiej Caritas, a także wielu ofiarodawcom, instytucjom, firmom i ludziom dobrej woli, szczególnie ks. Rudolfowi - janowickiemu proboszczowi, pani gospodyni, która stale częstowała i obdarzała wszystkich różnymi smakołykami, mieszkańcom Janowic i wielu, wielu innym, te dzieci spędziły dwa wspaniałe tygodnie na kolonii.

Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku - dzięki wsparciu wielu ludzi - legnicka Caritas będzie mogła zorganizować podobny wypoczynek dla wielu dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Treść projektu opublikowano we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę Kowalską 30 kwietnia 2000 roku.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Żonkilowa Kwesta

2024-04-30 15:27

[ TEMATY ]

hospicjum

Wałbrzych

Renata Wierzbicka

żonkilowa kwesta

Ryszard Wyszyński

Wolontariusze Wałbrzyskiego Hospicjum im. Jana Pawła II w zaangażowania podczas Żonkilowej Kwesty

Wolontariusze Wałbrzyskiego Hospicjum im. Jana Pawła II w zaangażowania podczas Żonkilowej Kwesty

Serca mieszkańców regionu wałbrzyskiego ponownie rozgrzała charytatywna inicjatywa, która zyskuje na znaczeniu z każdym rokiem.

Podczas kolejnej edycji Żonkilowej Kwesty, zorganizowanej pod patronatem bp Marka Mendyka, lokalna społeczność wykazała się niezwykłą hojnością, wspierając działania Wałbrzyskiego Hospicjum na rzecz najbardziej potrzebujących. Kwesta zorganizowana przez wałbrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej trwała od 23 do 30 kwietnia i zgromadziła niemal tysiąc wolontariuszy – głównie uczniów i młodzieży z lokalnych szkół, którzy z balonami i żonkilami w rękach i żółtymi koszulkami na sobie, zbierali fundusze na ważny cel. Dzięki ich zaangażowaniu oraz hojności darczyńców, zbierane środki mają wesprzeć zakup nowego sprzętu medycznego oraz finansować rehabilitację dzieci, które znajdują się pod opieką Wałbrzyskiego Hospicjum im. św. Jana Pawła II. To placówka, która nie tylko zapewnia opiekę stacjonarną i domową dla setek pacjentów, ale również prowadzi poradnię opieki paliatywnej skupiającą się na wsparciu dla terminalnie chorych dzieci oraz dzieci osieroconych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję