Reklama

Rodzina

Człowiek to nie rzecz, nie testuj go

Wszystko tak naprawdę sprowadza się do twojej relacji z Jezusem. Jeśli jej nie ma lub jest nijaka... pewnie nie uda ci się zrozumieć, dlaczego temat, który teraz poruszymy, jest tak ważny.

[ TEMATY ]

małżeństwo

narzeczeństwo

narzeczeni

Voyagerix/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy wpiszemy w przeglądarkę hasło: „dlaczego nie warto mieszkać ze sobą przed ślubem?”, znajdziemy mnóstwo coachingowych, poradnikowych opinii, wiele plusów i minusów, a przy okazji komentarzy, jaki to Kościół jest zły i oderwany od rzeczywistości, bo zabrania „sprawdzenia się” przed podjęciem tak ważnej życiowej decyzji. Nie mówiąc już o wyszydzaniu, wyśmiewaniu osób, które zdecydowały, że z mieszkaniem razem poczekają do ślubu. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy to jest „oderwanie od rzeczywistości”, czy może zadbanie o dobrą przyszłość. Czy naprawdę musimy wytykać palcami kogoś, kto ma inne myślenie? Tym bardziej że ono owocuje. Jest inwestycją w przyszłość.

Testowanie przed zakupem

Reklama

Kiedy zaczynam się zagłębiać w temat wspólnego mieszkania przed ślubem, znajduję ciekawą konkluzję: najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest wygodnictwo. Łatwiej jest się utrzymać we dwoje, rachunki, zakupy rozkłada się po połowie – jest więc oszczędniej. W tym miejscu już warto się zatrzymać, bo jeśli to jest myśl przewodnia pary, to... gdzie jest miłość? Proza życia wkrada się w codzienność już w czasie narzeczeństwa? Jeszcze nie było ślubu, a już są wspólne rachunki? Chyba słabo... Brutalny przykład: kupujesz suszarkę do włosów, bierzesz ją sobie na tydzień do domu, testujesz, sprawdzasz, czy suszy włosy tak jak trzeba. Jeśli jest w porządku – zostaje z tobą, jeśli nie – oddajesz ją do sklepu. Jeśli nie robisz tak z rzeczami, to dlaczego czynisz tak z człowiekiem? I co, jeśli po 2 tygodniach wspólnego mieszkania okaże się, że ta druga osoba nie jest taka, jaka ma być? Najlepiej wyrzucić wszystko do kosza, prawda? Wystarczy się wyprowadzić – nic was przecież ze sobą nie łączy, nie? To pójście na łatwiznę. Czy tu chodzi o miłość czy tylko o sprawdzenie, czy ktoś spełni nasze ambicje? Z biegiem czasu na pewno zaczniemy dostrzegać ukryte wady człowieka, którego pokochaliśmy, bo przecież nikt nie jest doskonały. Tylko że w małżeństwie łatwiej o niego walczyć. W końcu wówczas łączy was coś więcej niż jedynie wynajęte mieszkanie. Małżeństwo to zobowiązanie, nie przekreślą go jedna kłótnia czy rozminięcie się w jakichś kwestiach – to sprawy, nad którymi można pracować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O co tak naprawdę chodzi?

Reklama

Wspomniałam już o tym, że pary podejmują decyzję o wspólnym zamieszkaniu głównie z przyczyn ekonomicznych. Kolejnym powodem jest niebudowanie relacji ze sobą, a... budowanie namiętności. „Sprawdzenie się” przed ślubem to najczęściej sprawdzenie się w sferze intymnej. Jeśli chodzi wyłącznie o wspólne łóżko, to gdzie w tym wszystkim prawdziwa bliskość, ciepło, zrozumienie? Oczywiście, jeśli para nie mieszkała razem przed ślubem, potem może się zetknąć z problemami w tych kwestiach, ale ma wcześniej zbudowaną relację – nie w łóżku, ale na prawdziwych, trwałych fundamentach. Skoro tyle na siebie czekali, to teraz się zmobilizują i popracują nad swoimi wadami. Często mamy do czynienia z sytuacją, w której dwie osoby bez ślubu mieszkają już tak długo, że się do siebie przyzwyczaiły, związały się finansowo i emocjonalnie – ale miłość już się wypaliła. Wtedy na pewno decyzja o ślubie nie zostanie podjęta, uczucia bowiem zamieniono na przyzwyczajenie. Z czego zatem wynika popularność takich związków? I tu kolejny powód – boimy się zobowiązań. Coś ma być do końca życia? Dziękuję, nie... Związek ma być szybki, łatwy i przyjemny? Tak! Wystarczy zamieszkać ze sobą przed ślubem, sprawdzić, czy fajnie jest razem czy też nie bardzo da się ze sobą mieszkać, a jak się nie da, to trudno, zawsze można to przerwać. A przecież prawdziwa miłość zakłada walkę o siebie! To mozolna, syzyfowa praca, ciągłe rezygnowanie z siebie na rzecz drugiego człowieka. Miłość zakłada zobowiązanie. Miłość zakłada dobro, którego chcemy dla siebie nawzajem. Czy testowanie człowieka to miłość? Na to pytanie chyba nie trzeba odpowiadać.

Słowa uczą, przykłady pociągają

Można mówić o tym bez końca, kłócić się, spierać, czy warto czy nie warto mieszkać ze sobą przed ślubem. Nic nie działa jednak lepiej niż świadectwo – dlatego poznajcie Karolinę i Kamila. Młodzi, dwudziestokilkuletni ludzie, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, powiedzieli, że mimo ustalonej daty ślubu zaczekają ze wspólnym mieszkaniem. Wszystko sprowadza się – tak jak powiedziałam na początku – do tego, jaka jest twoja relacja z Jezusem. Ich wspólne życie wypełnia miłość do Boga i to Jego stawiają na pierwszym miejscu. Decyzja więc wydaje się oczywista.

Dlaczego nie mieszkamy ze sobą przed ślubem? Czasami wydaje nam się, że z głupoty, bo niekiedy mamy dość. Ilość trudności, z jakimi musimy się przez to mierzyć, jest ogromna. Zaczynając od tęsknoty, a kończąc na odległości, która jest między Zawierciem (tu mieszka Kamil – przyp. red.) a Krakowem (tu mieszka Karolina – przyp. red.). Ale to wszystko jest tylko małą przeszkodą, która jest niczym przy tym, co chcemy sobie przez to dać.

Reklama

Hipotetycznie: gdybyśmy mieszkali razem przed ślubem, co by nam zostało po nim? Ślub jest oczekiwaniem na zmianę życia, czymś wyjątkowym, jedynym. – Mam na telefonie ustawiony licznik, który odlicza dni do naszego ślubu – mówi Kamil. Każde z nas nie może się tego doczekać, a co za tym idzie – nie może się doczekać wspólnego mieszkania, wspólnych rachunków, wspólnych obowiązków, wspólnego znoszenia się, ale też kochania siebie nawzajem przez 24 godziny na dobę; codziennych wspólnych wieczorów, zasypiania obok siebie, seksu itp. To wszystko jest przed nami. A jeślibyśmy zdecydowali się zamieszkać wcześniej ze sobą, to wszystko byłoby zagrożone. Wtedy po ślubie nic nie otrzymujemy od drugiej osoby, bo wszystko już dostaliśmy.

Dobrze, a co odpowiadamy osobom, które mówią: „trzeba się wcześniej sprawdzić!”? Odpowiadamy: „tak, robimy to”. Setki godzin rozmów, które przeprowadziliśmy, hipotetycznych sytuacji przyszłościowych, które rozegraliśmy na dziesiątki sposobów, wady i zalety, do których się przyznaliśmy – to wszystko sprawia, że znamy się już dość dobrze. Nie twierdzimy, że jesteśmy na wszystko gotowi. Oczywiście, że nie! Ale... na coś jesteśmy. Równie dobrze można by to powiedzieć, żeby po kilku latach poznawania się zamieszkać bez ślubu, co wiele par robi. Nie podejmujemy wtedy jednak żadnej decyzji, ślub jest nam do niczego niepotrzebny, jest wręcz zbędny. A my chcemy podjąć konkretną decyzję: jesteśmy na zawsze ze sobą i kropka, nie ma odwrotu, przysięgaliśmy przed Panem Bogiem! Czy nie każdy tego pragnie? Mieć drugą osobę do końca życia? Na zawsze? Czy nie o tym marzymy od dziecka?

Wszystkie te argumenty wpisują się również idealnie w nauczanie Kościoła, co tylko utwierdza nas w słuszności naszej decyzji. Cieszymy się z niej i wszystkich zachęcamy, by zrobili to samo, choć czasem jest to dla nas słodko-gorzki krzyż.

Karolina Kot i Kamil Leski

Tekst pochodzi z "Niedzieli Młodych" nr 6/2021: Zobacz

Materiał zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, realizowanego w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie promocji rodziny „Po pierwsze Rodzina!” na rok 2021.

2022-01-11 12:09

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O potrzebie towarzyszenia narzeczonym i młodym małżonkom

[ TEMATY ]

narzeczony

narzeczeństwo

michelleamock/fotolia.com

Kościół zawsze wskazywał na potrzebę przygotowania do małżeństwa, wskazując na ważną rolę instytucji narzeczeństwa. Podkreślał przy tym, że należy uczyć młodych prawdy o dojrzałej miłości (byciu bezinteresownym darem z samego siebie) i wychowywać do niej. Ważnym elementem tego przygotowania jest uczenie odpowiedzialnego wyboru osoby jako potencjalnego towarzysza drogi życiowej (męża, żony). „Chodzi o to - pisał Karol Wojtyła w «Miłość i odpowiedzialność» - ażeby naprawdę wybrać osobę, a nie wybierać tylko wartości, które są związane z osobą bez uwzględnienia jej samej jako wartości podstawowej. [Chodzi bowiem o to - moja uwaga], aby czysto subiektywna prawda uczucia ustąpiła miejsca obiektywnej prawdzie osoby, która jest przedmiotem wyboru i miłości”.
CZYTAJ DALEJ

Papież po raz pierwszy mianował kobiety do XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu

2024-12-13 19:24

[ TEMATY ]

synod

papież Franciszek

kobiety

Vatican Media

Papież Franciszek podczas XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

Papież Franciszek podczas XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

S. Simona Brambilla, sekretarz Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz dr María Lía Zervino, członek Dykasterii ds. Biskupów znalazły się w gronie osób mianowanych przez Papieża Franciszka do XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. To pierwsze kobiety, które z nominacji papieskiej wejdą w skład tego gremium.

Watykańskie Biuro Prasowe opublikowało dziś papieskie nominacje członków XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. W gronie nominowanych znaleźli się kard. Jean-Claude Hollerich SJ, arcybiskup Luksembura i relator generalny dwóch ostatnich zgromadzeń synodalnych – w październiku 2023 i 2024 r.; arcybiskup Turynu kard. Roberto Repole, s. Simona Brambilla, sekretarz Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz dr María Lía Zervino, członek Dykasterii ds. Biskupów i przewodnicząca Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiecych.
CZYTAJ DALEJ

Pierwszy list pasterski nowego metropolity warszawskiego

2024-12-13 17:25

[ TEMATY ]

List Pasterski

Abp Adrian Galbas

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Słowo do wiernych archidiecezji warszawskiej na III Niedzielę Adwentu – Niedzielę Gaudete – skierował abp Adrian Galbas. Nowy metropolita warszawski wyjaśnia w nim m.in. symbolikę swojego herbu biskupiego oraz wskazuje, co będzie wyznaczać wspólną drogę, którą chce kroczyć z Kościołem Warszawskim.

„Z Dobrą Nowiną więc do Was przychodzę; jej chcę z Wami słuchać, ją głosić, nią się napełniać. Nie mam innego celu, bo wszystko inne musi być drugorzędne! Wszystko inne dostaniemy, zdobędziemy lub osiągniemy gdzie indziej. Dobrą Nowinę możemy dostać tylko w Kościele. I tu ją musimy dostać!” – napisał abp Galbas.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję