Grecja
Bp Ryszard Karpiński z wizytą duszpasterską w Atenach
Reklama
Bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu ds. duszpasterstwa emigracji, w dniach 30 i 31 stycznia br. odwiedził ośrodki polonijne w stolicy Grecji. W Atenach spotkał się z miejscową Polonią i jej duszpasterzami. Złożył wizytę również miejscowemu arcybiskupowi rzymskokatolickiemu, Mikołajowi Foskolosowi.
Grecja zaczęła przyjmować Polaków w latach 80. ubiegłego stulecia, głównie jako kraj tranzytowy. Przebywali tam przede wszystkim oczekując na załatwienie formalności emigracyjnych do innych krajów, a zwłaszcza do Australii, Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Pod koniec lat 80. liczba Polaków sięgała tam 100 tys. Niemal od samego początku ich duszpasterstwem zajęli się greccy księża jezuici, przynależący do prowincji francuskiej, którzy prowadzą w centrum Aten parafię pw. Chrystusa Zbawiciela.
Od kilku lat w Atenach pracuje trzech Polaków: ks. Jacek Paluchniak SJ, ks. Jerzy Mordarski SJ i ks. Andrzej Pełka SJ. Z ich posługi duszpasterskiej korzysta kilka tysięcy osób. W tym roku 250 dzieci przygotowuje się do pierwszej spowiedzi i Komunii św. oraz 80 osób - do sakramentu bierzmowania. Istnieje pilna potrzeba otwarcia drugiego ośrodka duszpasterskiego w innej części Aten oraz jeszcze pilniejsza - dotarcia do naszych rodaków poza Atenami.
Podstawowym problemem dla Kościoła katolickiego w Grecji jest brak kapłanów i znikoma liczba świątyń. Księża greccy są przeważnie w starszym wieku. Parafia prowadziła dawniej polską szkołę, później obowiązek ten przejęła Ambasada RP. Obecnie do Zespołu Szkół Polskich w Atenach uczęszcza 1100 dzieci i młodzieży. Podobnie jak w szkołach w Polsce, istnieje tam nauka religii. Parafia organizuje ponadto naukę religii dla dzieci polskich uczęszczających do szkół greckich.
W parafii prowadzone są różne grupy apostolskie: AA „Krokus” (anonimowi alkoholicy), Al-Anon (rodziny alkoholików), DDA (dorosłe dzieci alkoholików), grupa Odnowy w Duchu Świętym, Parafialne Komórki Ewangelizacji, Grupa Maryjna, Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Grupa św. Ojca Pio, dziecięca grupa wokalno-taneczna „Iskierki”, dziecięcy zespół góralski, zespół muzyczny „Credo” oraz dziecięca grupa teatralna. Jedna z grup redaguje gazetkę parafialną - miesięcznik Z Maryją w trzecie tysiąclecie. Parafia posiada też własną stronę internetową - www.jezuici.pl/ateny
USA
Amerykański komitet Żydowski: Nie było „polskich obozów”
Reklama
Nie było „polskich obozów” śmierci - przypomina kategorycznie w specjalnym oświadczeniu Amerykański Komitet Żydowski. Dyrektor wykonawczy Komitetu David A. Harris wyraża też uznanie dla Polski za zorganizowanie ceremonii upamiętniającej 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Dokument przypomina „tym, którzy nie znają faktów lub są niedbali w doborze słów - co miało miejsce w niektórych środkach przekazu - że Auschwitz-Birkenau i inne obozy śmierci, w tym Bełżec, Chełmno, Majdanek, Sobibór i Treblinka, były wymyślone, zbudowane i prowadzone przez hitlerowskie Niemcy i ich sojuszników”.
Amerykański Komitetu Żydowski podkreśla, że obozy „były umiejscowione w okupowanej przez Niemcy Polsce - kraju o zdecydowanie największej społeczności żydowskiej w Europie, ale należy z całą mocą stwierdzić, że nie były to «polskie obozy»”.
Oświadczenie zaznacza, iż „nie chodzi tu jedynie o nazewnictwo. Chodzi o historyczną uczciwość i dokładność”.
Przypominając sytuację Polski w czasie II wojny światowej, oświadczenie głosi: „Nie można nigdy zapomnieć, że poza polskimi Żydami, którzy zostali przeznaczeni na zatracenie w ramach hitlerowskiego «ostatecznego rozwiązania», inni Polacy byli też chwytani i więzieni przez nazistów w obozach koncentracyjnych; przykładem jest prof. Władysław Bartoszewski, który tak przejmująco przemawiał w Auschwitz 27 stycznia”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Watykan
Rzym ma nowy uniwersytet papieski
W Rzymie powstał kolejny uniwersytet papieski. Status taki uzyskała uczelnia Ojców Franciszkanów - Antonianum. Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego - kard. Zenon Grocholewski podkreślił, że ta istniejąca od 118 lat placówka spełniła wymagania formalne, niezbędne do uzyskania tytułu uczelni papieskiej. Akt ten stanowi ponadto wyraz uznania dla prowadzonej przez uczelnię formacji akademickiej. Oficjalne uroczystości związane z nowym tytułem przewidziano na 18 marca. Tego dnia swe obowiązki obejmie także nowy rektor uczelni.
Na Antonianum istnieją wydziały: teologiczny, filozoficzny, nauk biblijnych i archeologii oraz prawa kanonicznego. Mieszczą się tam również: Wyższy Instytut Nauk Religijnych - „Redemptor Hominis”, Franciszkański Instytut Duchowości oraz Kolegium Studiów Średniowiecznych i Franciszkańskich.
Status uniwersytetu papieskiego posiada w Wiecznym Mieście sześć innych placówek naukowych. Trzy z nich prowadzą zakony: Jezuici - Uniwersytet Gregoriański, Dominikanie - Angelicum i Salezjanie - Uniwersytet Salezjański. Trzy pozostałe to: Uniwersytet Laterański, Urbanianum i Krzyża Świętego (prowadzony przez Opus Dei).
Chiny
W szpitalu w mieście Bingzhou (Shandong) zmarł 24 stycznia br. ordynariusz Yantai - bp Johannes Gao Kexian z tzw. Kościoła podziemnego - podała włoska agencja Asia News. Ciało bp. Gao spalono następnego dnia i pochowano w obecności samych tylko policjantów. W ceremonii nie wzięli udziału ani krewni zmarłego, ani nikt z wiernych. Przed śmiercią biskup nie przyjął sakramentów.
Bp Gao miał 81 lat. W czasach seminarium spędził wiele lat w obozach pracy. Wyświęcony został w lipcu 1983 r. 9 lat później został biskupem. Aresztowano go 16 października 1999 r. podczas wizytacji kilku rodzin. Od pięciu lat był więźniem policji.
Asia News przypomina, że w rękach chińskiej policji przebywa jeszcze dwóch biskupów.
Brazylia
Protestem przeciwko planowanej strefie wolnego handlu na całym kontynencie amerykańskim zakończyło się 31 stycznia br. w brazylijskim Porto Alegre 5. Światowe Forum Społeczne. W Manifeście z Porto Alegre obrońcy praw człowieka zaapelowali o możliwie największe oddłużenie krajów rozwijających się. Przez pięć dni ponad 100 tys. uczestników forum obradowało na 2 tys. konferencji, spotkań i grup roboczych pod hasłem Inny świat jest możliwy. Wypracowano także konkretne plany działania, jak np. Globalny apel na rzecz walki z głodem, który podpisali m.in. portugalski laureat Literackiej Nagrody Nobla Jose Saramago, były premier Danii Paul Rasmussen i urugwajski pisarz Eduardo Galeano. Uczestnicy forum zaapelowali, by w dniach 19 i 20 marca, w 2. rocznicę rozpoczęcia wojny irackiej, zorganizować na całym świecie demonstracje wzywające do wycofania wojsk USA z Iraku.
Tydzień na świecie
W gronie 28 nowych konsultorów watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, na której czele stoi kard. Zenon Grocholewski, znaleźli się dwaj Polacy. Są to ordynariusz płocki - bp Stanisław Wojciech Wielgus i rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie - ks. prof. Krzysztof Pawlina.
Za znak dojrzałości narodu irackiego uznał wybory, które odbyły się 30 stycznia w Iraku, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano. „Wszyscy, chrześcijanie i muzułmanie, poszli głosować jako jeden naród. Ci, którzy pragną dobra dla tego kraju, poszli na wybory” - powiedział kard. Sodano.
Unia Europejska zniosła sankcje dyplomatyczne wobec komunistycznej Kuby.
Prezydent Francji Jacques Chirac zaproponował „ogólnoeuropejski podatek” na walkę z AIDS - przeciwnicy podatku postulują ograniczenie unijnej biurokracji i przekazanie na ten cel zaoszczędzonych pieniędzy.
Wg najnowszego sondażu Eurobarometru, 33% mieszkańców UE nigdy nie słyszało o projekcie tzw. konstytucji europejskiej.
W tłumaczeniach projektu konstytucji europejskiej na kilka języków są poważne błędy - ich usunięcie leży w gestii parlamentów krajowych.
Unia Europejska rozważy wkrótce wprowadzenie zakazu używania symboli nazistowskich. Parlamentarzyści państw byłego bloku sowieckiego proponują, żeby towarzyszył mu podobny zakaz dotyczący symboli komunistycznych.
Sąd w Moskwie przedłużył areszt spekulantowi naftowemu Michaiłowi Chodorkowskiemu, b. prezesowi „Jukosu”. Inny spekulant, Borys Bierezowski, który uciekł do Anglii - zamierza teraz osiedlić się na Ukrainie; tymczasem o azyl w Anglii poprosiła także cała Rada Nadzorcza „Jukosu”.
Hiszpański parlament nie zgodził się na „plan” ustanowienia niezależnego państwa baskijskiego.
W Nepalu w odpowiedzi na nasilającą się partyzantkę komunistyczną maoistów król Gyanendra wprowadził stan wyjątkowy.
„Nie ma czegoś takiego jak gen homoseksualny, determinujący seksualność” - stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Stanu Illinois w USA.
We Francji władze proponują wydłużenie tygodniowego czasu pracy do 48 godzin; kilka lat temu skróciły roboczy tydzień do 35 godzin, co źle odbiło się na gospodarce.
Julia Tymoszenko została zaprzysiężona 4 lutego br. na premiera Ukrainy - w Rosji jest ona nadal ścigana listem gończym za malwersacje finansowe na wielką skalę.
Nowy przywódca Autonomii Palestyńskiej swą pierwszą wizytę złożył w Moskwie.
Grupa rosyjskich deputowanych zaapelowała o delegalizację w Rosji wszystkich organizacji żydowskich, zarzucając im, że podsycają etniczną nienawiść i wzbudzają antysemityzm, potem deputowani wycofali swój wniosek.
Rosja umorzyła 70% długów Syrii.
Chiny i Tajwan uruchomiły pierwsze lotnicze połączenie czarterowe.
W Izraelu przebywał z oficjalną wizytą prezydent Niemiec - Horst Kohler. Prezydent Izraela Mosze Kacaw powiedział: „W roku 2005 Niemcy są prawdziwym przyjacielem Izraela”.
Kościół katolicki w Nigerii obawia się, że islamskie prawo szarijatu obejmie kolejne stany tego kraju, również w regionie zachodnim, gdzie żyje ludność wyznająca różne religie. Obecnie prawo to obowiązuje w 12 stanach na północy Nigerii.