Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

To dzieło ludzi świętych

    625 lat Wydziału Teologicznego w Krakowie świętuje UPJPII. Promocje akademickie w rocznicowym dniu 11 I 2022

2022-01-12 12:06

Archiwum MFS

Jubileusz połączono z promocją akademicką. Dyplomy wręczono 24 doktorom i 5 doktorom habilitowanym

Jubileusz połączono z promocją akademicką. Dyplomy wręczono 24 doktorom i 5 doktorom habilitowanym

    Uroczystość 625. rocznicy erygowania Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej, z którego wywodzi się dzisiejszy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, rozpoczęła w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, Wielkiego Kanclerza UPJPII, który, po powitaniu gości przez rektora sanktuarium ks. kan. Tomasza Szopę, odczytał list od Ojca Świętego Franciszka.

    Papież wyraził w nim pragnienie, by uczelnia była miejscem kształcenia nowych pokoleń chrześcijan i promocji szacunku dla każdego człowieka. „Historia, na której budujecie teraźniejszość, jest niezwykła i doniosła, ale zarazem zobowiązująca. Dzisiejsze czasy bowiem wymagają od nas wszystkich, aby nie zapominać o tradycji, ale równocześnie z nadzieją patrzeć w przyszłość i tworzyć przyszłość" – napisał Ojciec Święty Franciszek. Wskazał też: „wierni wielowiekowej tradycji odczytujcie znaki czasu, podejmujcie z odwagą nowe wyzwania, aby skutecznie nieść współczesnemu człowiekowi i światu prawdę Ewangelii". Zaapelował, by w poczuciu odpowiedzialności za wierność misji uczelni pełnić posługę myślenia i poszukiwania prawdy, która dziś potrzebna jest Kościołowi w Polsce i na świecie.”

Reklama

    Kardynał Stanisław Dziwisz w homilii przypomniał piękną, wielowiekową, ale i trudną, zwłaszcza w czasach komunistycznych, historię, która prowadzi do dzisiejszego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wspomniał o wierze i intuicji królowej Jadwigi, której zawdzięczamy powstanie Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej. O decyzji papieża Bonifacego IX, który bullą z 11 stycznia 1365 roku Wydział zatwierdził. O determinacji Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II, który nie ustawał w staraniach, by nauki teologiczne w Krakowie były kontynuowane, a wraz nimi – na utworzonej w 1981 roku Papieskiej Akademii Teologicznej – filozofia i historia.

    „Myśląc o całej tej już dzisiaj przeszło sześćsetletniej historii teologii w Krakowie, nie sposób nie przeżyć ogromnego zadziwienia względem Bożej obecności, która pisząc prostymi liniami po zawiłych drogach historii, doprowadziła w Krakowie najpierw do powstania Wydziału Teologii, z którego następnie wyrósł cały uniwersytet.

    Wydział Teologiczny w Krakowie to dzieło ludzi świętych! Wspomniani już św. Jadwiga i św. Jan Paweł II, ale przecież i święci Jan z Kęt, Stanisław Kazimierczyk, Jan Sebastian Pelczar. Przedziwne jest to połączenie wiary i rozumu, poszukiwania prawdy i świętości, które tworzy najistotniejsze momenty dziejów krakowskiego Wydziału Teologicznego. Przedziwne jest owo promieniowanie wiary, która szuka zrozumienia i w tym poszukiwaniu nigdy nie ustaje, stając się twórczą siłą uświęcenia człowieka i przemiany świata.”

Reklama

    Kończąc homilię ks. Kardynał życzył: „Wydziale Teologiczny Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, drogi jubilacie: ad multos annos! Obyś był „źrenicą oka” całego Uniwersytetu, obyś przyczynił się do jego sławy, a nade wszystko, oby twoja praca przynosiła Bogu chwałę, a ludziom życie, rzetelne poznanie prawdy i radość.”

    Rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała jeszcze raz przywołał postać Patrona Uczelni, ponowie dziękując za jego rolę, jaką odegrał, by w Krakowie był Wydział Teologiczny ze swoją 625-letnią historią. Zacytował słowa z publikacji „Wstańcie, chodźmy”:

…jako biskup Krakowa czułem się zmuszony także do podjęcia obrony Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uważałem to za swój obowiązek. Władze państwowe utrzymywały, że ten Wydział został przeniesiony do Warszawy. Pretekstem było utworzenie w Warszawie w 1953 roku ATK – Akademii Teologii Katolickiej, pod państwowym zarządem. Walka została o tyle wygrana, że później w Krakowie powstał niezależny Papieski Wydział Teologiczny, a potem Papieska Akademia Teologiczna

”Dzisiaj, dzięki tej mądrej decyzji i działaniom kard. Karola Wojtyły później Jana Pawła II możemy świętować.” – zakończył Rektor UPJPII.

    Drugą część uroczystości, jaką były promocje akademickie, rozpoczęło odczytanie listów okolicznościowych: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz listu Prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Giuseppe Versaldiego.

    Dyplomy wręczono 24 doktorom i 5 doktorom habilitowanym.

    W imieniu promowanych doktorów i doktorów habilitowanych słowo wygłosił ks. dr hab. Miłosz Hołda z Wydziału Filozoficznego UPJPII. Odczytany został list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

    Na zakończenie tej części uroczystości arcybiskup Marek Jędraszewski przywołał postać św. Johna Henry’ego Newmana, jako wzór dla społeczności UPJPII w dążeniu do prawdy i podążaniu za Światłem i przykład „dążenia za wszelką cenę do prawdy i świadczenia swoim życiem o tej prawdzie, nawet za cenę osobistych cierpień i odrzucenia.(…) Mając świadomość misji, by „iść i nauczać” jednocześnie z całą pokorą, ale i mocą, prosić Boga: prowadź mnie, Światło! – zakończył abp Marek Jędraszewski wskazując na zadanie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

    Rektor UPJPII podziękował wszystkim gościom za udział w uroczystości, w tym biskupom – doktorowi honoris causa UPJPII Janowi Kopcowi i bp. Janowi Zającowi za koncelebrowanie Mszy św. i towarzyszenie w jubileuszowym wydarzeniu.

Na koniec przywołał słowa patrona Uniwersytetu, który podczas świętowania 600-lecia Wydziału Teologicznego powiedział:

…jakże więc dzisiaj, przy okazji tej jubileuszowej uroczystości, nie dziękować Panu Bogu za to, że pozwolił nam nie tylko obronić to wielkie dobro duchowe Wydziału Teologicznego, ale również rozwinąć je i nadać mu nową, jeszcze bardziej bogatą formę akademicką! I tak Papieska Akademia Teologiczna, …. razem z innymi uczelniami katolickimi w naszej Ojczyźnie, wnosi swój wkład w rozwój nauki i kultury polskiej, pozostając równocześnie szczególnym świadkiem naszej epoki – epoki zmagań o prawo do obecności uczelni teologicznych w krajobrazie współczesnej Polski.

    Rektor zakończył: – Niech więc to, co mówił nasz patron, także dzisiaj spełnia się w naszym codziennym uniwersyteckim życiu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest to twoje i moje wesele

W dzisiejszej Ewangelii zastanawia mnie jedno: Czyje jest to wesele, na które zaproszono Jezusa, Jego Matkę i Jego uczniów? Dlaczego Ewangelista nie podaje tego faktu? Może dlatego, że ta Ewangelia jest o nas, jest to twoje i moje wesele. To nasze pragnienie szczęśliwego życia, jak na weselu. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy szczęśliwi – brakuje wina, a wino rozwesela serce człowieka – mówi Biblia. Jest tylko zwyczajność, codzienność jak woda. Nie możemy być szczęśliwi, ponieważ śmierć panuje nad nami, doświadczamy ograniczeń, starości, cierpienia; chcemy dobrze, a wychodzi źle.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: dostrzeżmy znaki czułości Boga

2022-01-16 12:27

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

materiał prasowy

„Spróbujmy dzisiaj poszperać w naszych wspomnieniach w poszukiwaniu znaków, które Pan uczynił w naszym życiu, aby nam okazać, że nas miłuje” – zachęcił papież Franciszek w swoim rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do fragmentu Ewangelii czytanego w drugą niedzielę Adwentu (J 2, 1-11), opisującego pierwszy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej. Zauważył, że Ewangelista nie mówi o cudzie lecz o „znaku”, który wzbudza wiarę uczniów, wyrażającym miłość Boga, który jest zawsze bliski, czuły i współczujący.

CZYTAJ DALEJ

Festiwal kolędniczo-jasełkowy w Krzeszowie

2022-01-16 19:36

ks. Waldemar Wesołowski

To wydarzenie, podczas którego dzieci, młodzież i dorośli dzielili się swoimi talentami, sławiąc narodzenie Jezusa.

Na scenie Domu Kultury zaprezentowały się grupy jasełkowe, soliści, zespoły muzyczne, grupy teatralne i orkiestra dęta, w sumie 22 wykonawców. Niestety, ze względu na pandemię, nie dotarli goście z Niemiec i z Czech. Jak zwykle, jury miało pełne ręce roboty, a wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Jednak wszyscy wykonawcy mogą uważać się za zwycięzców, ponieważ zaprezentowali wysoki poziom przygotowania i wykonania swoich przedstawień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję