Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

To dzieło ludzi świętych

    625 lat Wydziału Teologicznego w Krakowie świętuje UPJPII. Promocje akademickie w rocznicowym dniu 11 I 2022

Archiwum MFS

Jubileusz połączono z promocją akademicką. Dyplomy wręczono 24 doktorom i 5 doktorom habilitowanym

Jubileusz połączono z promocją akademicką. Dyplomy wręczono 24 doktorom i 5 doktorom habilitowanym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Uroczystość 625. rocznicy erygowania Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej, z którego wywodzi się dzisiejszy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, rozpoczęła w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, Wielkiego Kanclerza UPJPII, który, po powitaniu gości przez rektora sanktuarium ks. kan. Tomasza Szopę, odczytał list od Ojca Świętego Franciszka.

    Papież wyraził w nim pragnienie, by uczelnia była miejscem kształcenia nowych pokoleń chrześcijan i promocji szacunku dla każdego człowieka. „Historia, na której budujecie teraźniejszość, jest niezwykła i doniosła, ale zarazem zobowiązująca. Dzisiejsze czasy bowiem wymagają od nas wszystkich, aby nie zapominać o tradycji, ale równocześnie z nadzieją patrzeć w przyszłość i tworzyć przyszłość" – napisał Ojciec Święty Franciszek. Wskazał też: „wierni wielowiekowej tradycji odczytujcie znaki czasu, podejmujcie z odwagą nowe wyzwania, aby skutecznie nieść współczesnemu człowiekowi i światu prawdę Ewangelii". Zaapelował, by w poczuciu odpowiedzialności za wierność misji uczelni pełnić posługę myślenia i poszukiwania prawdy, która dziś potrzebna jest Kościołowi w Polsce i na świecie.”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Kardynał Stanisław Dziwisz w homilii przypomniał piękną, wielowiekową, ale i trudną, zwłaszcza w czasach komunistycznych, historię, która prowadzi do dzisiejszego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wspomniał o wierze i intuicji królowej Jadwigi, której zawdzięczamy powstanie Wydziału Teologicznego na Akademii Krakowskiej. O decyzji papieża Bonifacego IX, który bullą z 11 stycznia 1365 roku Wydział zatwierdził. O determinacji Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II, który nie ustawał w staraniach, by nauki teologiczne w Krakowie były kontynuowane, a wraz nimi – na utworzonej w 1981 roku Papieskiej Akademii Teologicznej – filozofia i historia.

Reklama

    „Myśląc o całej tej już dzisiaj przeszło sześćsetletniej historii teologii w Krakowie, nie sposób nie przeżyć ogromnego zadziwienia względem Bożej obecności, która pisząc prostymi liniami po zawiłych drogach historii, doprowadziła w Krakowie najpierw do powstania Wydziału Teologii, z którego następnie wyrósł cały uniwersytet.

    Wydział Teologiczny w Krakowie to dzieło ludzi świętych! Wspomniani już św. Jadwiga i św. Jan Paweł II, ale przecież i święci Jan z Kęt, Stanisław Kazimierczyk, Jan Sebastian Pelczar. Przedziwne jest to połączenie wiary i rozumu, poszukiwania prawdy i świętości, które tworzy najistotniejsze momenty dziejów krakowskiego Wydziału Teologicznego. Przedziwne jest owo promieniowanie wiary, która szuka zrozumienia i w tym poszukiwaniu nigdy nie ustaje, stając się twórczą siłą uświęcenia człowieka i przemiany świata.”

    Kończąc homilię ks. Kardynał życzył: „Wydziale Teologiczny Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, drogi jubilacie: ad multos annos! Obyś był „źrenicą oka” całego Uniwersytetu, obyś przyczynił się do jego sławy, a nade wszystko, oby twoja praca przynosiła Bogu chwałę, a ludziom życie, rzetelne poznanie prawdy i radość.”

    Rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała jeszcze raz przywołał postać Patrona Uczelni, ponowie dziękując za jego rolę, jaką odegrał, by w Krakowie był Wydział Teologiczny ze swoją 625-letnią historią. Zacytował słowa z publikacji „Wstańcie, chodźmy”:

…jako biskup Krakowa czułem się zmuszony także do podjęcia obrony Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uważałem to za swój obowiązek. Władze państwowe utrzymywały, że ten Wydział został przeniesiony do Warszawy. Pretekstem było utworzenie w Warszawie w 1953 roku ATK – Akademii Teologii Katolickiej, pod państwowym zarządem. Walka została o tyle wygrana, że później w Krakowie powstał niezależny Papieski Wydział Teologiczny, a potem Papieska Akademia Teologiczna

Reklama

”Dzisiaj, dzięki tej mądrej decyzji i działaniom kard. Karola Wojtyły później Jana Pawła II możemy świętować.” – zakończył Rektor UPJPII.

    Drugą część uroczystości, jaką były promocje akademickie, rozpoczęło odczytanie listów okolicznościowych: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz listu Prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Giuseppe Versaldiego.

    Dyplomy wręczono 24 doktorom i 5 doktorom habilitowanym.

    W imieniu promowanych doktorów i doktorów habilitowanych słowo wygłosił ks. dr hab. Miłosz Hołda z Wydziału Filozoficznego UPJPII. Odczytany został list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

    Na zakończenie tej części uroczystości arcybiskup Marek Jędraszewski przywołał postać św. Johna Henry’ego Newmana, jako wzór dla społeczności UPJPII w dążeniu do prawdy i podążaniu za Światłem i przykład „dążenia za wszelką cenę do prawdy i świadczenia swoim życiem o tej prawdzie, nawet za cenę osobistych cierpień i odrzucenia.(…) Mając świadomość misji, by „iść i nauczać” jednocześnie z całą pokorą, ale i mocą, prosić Boga: prowadź mnie, Światło! – zakończył abp Marek Jędraszewski wskazując na zadanie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

    Rektor UPJPII podziękował wszystkim gościom za udział w uroczystości, w tym biskupom – doktorowi honoris causa UPJPII Janowi Kopcowi i bp. Janowi Zającowi za koncelebrowanie Mszy św. i towarzyszenie w jubileuszowym wydarzeniu.

Na koniec przywołał słowa patrona Uniwersytetu, który podczas świętowania 600-lecia Wydziału Teologicznego powiedział:

Reklama

…jakże więc dzisiaj, przy okazji tej jubileuszowej uroczystości, nie dziękować Panu Bogu za to, że pozwolił nam nie tylko obronić to wielkie dobro duchowe Wydziału Teologicznego, ale również rozwinąć je i nadać mu nową, jeszcze bardziej bogatą formę akademicką! I tak Papieska Akademia Teologiczna, …. razem z innymi uczelniami katolickimi w naszej Ojczyźnie, wnosi swój wkład w rozwój nauki i kultury polskiej, pozostając równocześnie szczególnym świadkiem naszej epoki – epoki zmagań o prawo do obecności uczelni teologicznych w krajobrazie współczesnej Polski.

    Rektor zakończył: – Niech więc to, co mówił nasz patron, także dzisiaj spełnia się w naszym codziennym uniwersyteckim życiu.

2022-01-12 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

[ TEMATY ]

wspomnienie

Tadeusz Różewicz

histoiria

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

"Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby powojenna poezja polska bez wierszy Tadeusza Różewicza. Wszyscy mu coś zawdzięczamy, choć nie każdy z nas potrafi się do tego przyznać" - pisała o Różewiczu Wisława Szymborska.

CZYTAJ DALEJ

Najpierw wołanie, później powołanie

2024-04-25 23:30

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Egzamin dojrzałości i ósmoklasisty coraz bliżej. O dary Ducha Świętego i pomyślność na czas pisania matur modlili się uczniowie szkół średnich i ci, kończący “podstawówkę”. Była to także okazja do wysłuchania konferencji o. bpa Jacka Kicińskiego CMF.

Z racji tego, że modlitwa ta odbywała się w czasie Tygodnia Modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, konferencja dotyczyła rozeznawania powołania i swojej drogi życiowej. Przede wszystkim bp Jacek wskazał młodym, że w rozeznawaniu ważne jest słuchanie głosu Pana Boga.- Powołanie dzieje się w wołaniu. Najpierw słyszymy wołanie, a potem dokonuje się powołanie. Jezus woła każdego z nas po imieniu - mówił biskup, dodając, że to od człowieka zależy, czy ten Boży głos będzie słyszalny. Ta słyszalność dokonuje się w momencie, kiedy otworzy się uszy swojego serca. - Uczniowie przechodzili szkołę wiary. Mieli momenty zwątpienia. Na początku były wokół Niego tłumy, ale z czasem grupa ta zaczęła topnieć, bo zaczął wymagać. I zapytał Piotra: „Czy i wy chcecie odejść?”. Wszystko zaczyna się od słowa i w tym słowie się wzrasta - przekonywał bp Jacek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję