W Auli im. o. Augustyna Kordeckiego na Jasnej Górze odbył się 29 stycznia br. koncert kolęd wpisany w rocznicowe obchody Jubileuszu 350-lecia zwycięskiej obrony klasztoru. Koncert był jednocześnie prezentacją umiejętności zespołów muzycznych działających przy Sanktuarium. Najkrótsza recenzja całej uroczystości powinna zawierać stwierdzenia: wspaniałe muzyczne spotkanie, rozentuzjazmowana publiczność, interesujący repertuar. Koncert skłania jednak do szerszych refleksji. Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że kilka zespołów muzycznych, które działają na Jasnej Górze, to kontynuacja wielowiekowej obecności klasztoru w życiu muzycznym miasta i Polski. Prawdę tę wyraził prowadzący koncert - o. Kamil Szustak OSPPE, dziękując przeorowi klasztoru - o. Marianowi Lubelskiemu za udostępnienie auli, w której zaprezentowały się: Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka, Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej oraz Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej i Marcina Lauzera.
Wśród wymienionych zespołów najdłużej działa Orkiestra Dęta, która uczestniczy w najważniejszych uroczystościach na Jasnej Górze od 1961 r., m.in. uświetniała wszystkie wizyty i pielgrzymki Jana Pawła II na terenie Sanktuarium. Natomiast oba wyżej wymienione chóry, choć rozpoczęły działalność dopiero w lutym 2003 r., to prezentują już wysoki poziom umiejętności. W chórze „Filiae Mariae” śpiewa obecnie 60 uczennic częstochowskich szkół. W pierwszą podróż zagraniczną dziewczęta udały się do Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie śpiewały podczas audiencji generalnej 1 października 2003 r. Najmłodsi wiekiem są członkowie chóru „Pueri Claromontani”, gdyż do zespołu przyjmuje się chłopców w wieku od 5 do 12 lat. Oba chóry pracują przede wszystkim nad doskonaleniem repertuaru pieśni liturgicznych, ponieważ ich zadaniem jest ubogacanie śpiewem uroczystości odbywających się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, w Bazylice Jasnogórskiej oraz na Szczycie Jasnej Góry.
Obecność tych zespołów na Jasnej Górze skłania do zastanowienia się również nad rolą muzyki w życiu chrześcijanina. Do osobistej refleksji na ten temat zachęcił uczestników koncertu o. Szustak, mówiąc m.in., że „muzyka i śpiew pozwalają nam głębiej przeżywać tajemnicę Eucharystii”.
W drugiej części koncertu Jasnogórska Orkiestra Dęta wykonała kilka popularnych utworów muzycznych, dowodząc tym samym, że znakomicie radzi sobie również z repertuarem znanym z sal koncertowych. Dzięki jasnogórskim muzykom i chórzystom uczestnicy koncertu opuszczali Aulę im. A. Kordeckiego w przekonaniu, że chrześcijanin to człowiek radosny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu