Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Michalik o rocznicy zakończenia wojny

- Obecne spory na temat zakończenia wojny to jeden z owoców szowinizmu, który nie ma nic wspólnego z patriotyzmem - powiedział abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski z okazji 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej. - Trzeba uczcić tych, którzy oddali życie, uczcić konkretne osoby i narody, które włączyły się solidarnie w wysiłek pokonania ideologii zła. Ale trzeba też mówić, że nie można pokonywać zła połowicznie, bo takie rozwiązanie sprowadziło na Europę nieszczęście na wiele lat (...).
Nigdy dosyć przywoływania pamięci ofiar tych, którzy przez swoją śmierć dla naszej wolności stali się nam bliscy. Nie chodzi tylko o naszych rodaków, ale o wszystkich na świecie, którzy walczyli z ucieleśnieniem szatańskiego zła, wywołanego zarówno przez Hitlera, jak i przez Stalina. To dla nas wielka lekcja historii, że ludzie, którzy przekreślają prawa moralne, sami siebie zdradzają. Najpierw zawarli pakt, żeby podeptać Polskę, a potem deptali siebie wzajemnie.

Uzależnienie od mediów

O zagrożeniach płynących z uzależnienia od mediów mówił podczas wykładu w bydgoskiej Kurii biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej Adam Lepa. Było to kolejne spotkanie z cyklu comiesięcznych wykładów, na które biskup bydgoski Jan Tyrawa zaprasza znane osoby z kręgu nauki i kultury.
Bp Lepa wskazał, że od kilku lat obserwuje się w Polsce zjawisko uzależnienia od mediów. Wskazują na to słowa funkcjonujące w życiu codziennym - telemaniak, narkoman telewizji czy siecioholik. Mówi się także o toksyczności mediów i kulcie internetu. Oblicza się, że w Polsce jest około dwóch milionów osób uzależnionych od mediów, zwłaszcza elektronicznych: telewizji, wideo, internetu.
Współczesny odbiorca ulega presji obrazu, a co za tym idzie - marginalizacji słowa. Dzisiaj nie dość, że mało czytamy (Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w Europie pod względem czytelnictwa), to jeszcze nie rozumiemy treści przekazu. Prowadzi to w konsekwencji do rezygnacji z kultury wyższej: teatru, opery, ambitnej lektury. „Zjawisko to jest jedną z najgroźniejszych postaci degradacji człowieka” - ostrzegał bp Lepa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rozpoczyna się Festiwal Filmów w Niepokalanowie

Ponad 220 filmów i programów z 21 krajów zgłoszono na tegoroczny, XX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów w Niepokalanowie, który rozpocznie się 21 maja. Patronat nad Festiwalem objął kard. Józef Glemp, prymas Polski.
Tematyka nadesłanych filmów i reportaży radiowych jest bardzo różnorodna. Dotyczy Jana Pawła II, pracy na misjach, powstania warszawskiego. Filmy opowiadają o pracy i życiu osób świeckich i duchownych, które umarły w opinii świętości, są kandydatami na ołtarze bądź już zostały beatyfikowane czy kanonizowane, jak Joanna Beretta Molla czy ks. Franciszek Blachnicki. Wśród pretendujących do nagrody znalazły się reportaże o spotkaniach w Lednicy, sanktuariach w Czernej czy Łagiewnikach pod Krakowem. Filmy dokumentalne poruszają aktualny w mediach temat eutanazji, ale także pracy w hospicjach, gdzie towarzyszy się nieuleczalnie chorym aż do naturalnej śmierci. Zwycięzcy otrzymają statuetki św. Maksymiliana Kolbego.
Podczas Festiwalu zostaną rozdane także Nagrody im. Juliana Kulentego: „Multimedia w służbie Ewangelii”. Wśród nominowanych są m. Angelika, która założyła telewizję religijną w Stanach Zjednoczonych, abp John Foley, ks. Ireneusz Skubiś, s. Jadwiga Wyrozumska, s. Anne Żukowski i Antoni Zięba. W ubiegłym roku statuetką św. Maksymiliana zostali nagrodzeni o. Tadeusz Rydzyk i Mel Gibson.
Program Festiwalu na stronie: www.warszawa.org.pl/niepokalanow

Czuwanie w Sanktuarium św. Józefa w Wadowicach

Od wielu już lat Siostry św. Józefa spotykają się co roku na czuwaniu nocnym w szczególnych miejscach modlitwy w naszej Ojczyźnie. W pielgrzymi szlak Józefitek wpisane jest sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, Kaplica Cudownego Obrazu na Jasnej Górze w Częstochowie, kościół Ojców Karmelitów ze św. Józefem w Krakowie. W roku bieżącym z 1 na 2 maja czuwanie takie odbyło się w nowym sanktuarium św. Józefa w Wadowicach. Uczestniczyło w nim prawie 200 sióstr oraz zaprzyjaźnione z nimi osoby świeckie.
Powstanie tego sanktuarium zostało zainspirowane darem Ojca Świętego Jana Pawła II, który wadowickiemu św. Józefowi ofiarował swój pierścień. Metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski 19 marca 2004 r. dokonał przyozdobienia obrazu tym pierścieniem.
Podczas czuwania Siostry św. Józefa dziękowały Bogu za dziedzictwo pontyfikatu Jana Pawła II, za ukończenie procesu kanonizacyjnego swego założyciela - bł. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, za całe bogactwo własnej józefickiej historii, którą obecnie żyją, którą uczą się kochać i którą pragną przekazać następnym pokoleniom.
Opiece św. Józefa - Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny Siostry zawierzyły Piotrową posługę Ojca Świętego Benedykta XVI i cały Kościół święty, modliły się także o wierność charyzmatowi Zgromadzenia, o Boże błogosławieństwo w przygotowaniach do kanonizacji swego Założyciela oraz o nowe i święte powołania zakonne i misyjne. Z siostrzanych serc popłynęła również modlitwa za wszystkich ludzi pracy oraz za bezrobotnych.

Encyklika Nadziei...

Kiedy Jezus odchodził do Ojca, nie czynił z tej świętej akcji tajemnicy. Ludzie odprowadzający Go byli zszokowani, poczuli smak niesprawiedliwości i serdeczny żal.
Chrystus nie pozostawia nas jednak bezradnymi. Podaje rękę, daje kompas i mapę. Zostawia także pokarm na każdy dzień - Eucharystię, zadatek przyszłej chwały. I daje nam Nadzieję...
Jan Paweł II także pozostawił nam swoistą encyklikę Nadziei, encyklikę napisaną swoim życiem i umieraniem, zapatrzeniem w Jezusa wstępującego do nieba.
Kiedy myślę o Wniebowstąpieniu, widzę Jana Pawła II w ramionach Ojca, mówiącego do nas jak zawsze: „Nie lękajcie się!”.

S. Magdalena - Dominikanka ze Świętej Anny

Tydzień w Polsce

Do powrotu do ogromnego dziedzictwa, jakie nam zostawił Papież Jan Paweł II, zachęcili biskupi polscy w liście pasterskim zatytułowanym Ojciec Święty Jan Paweł II - bezcenny i zobowiązujący dar od Boga. Zdaniem biskupów, „nie zawsze słuchaliśmy Go dość pilnie, przeżywaliśmy często bardziej Jego obecność niż słowa, nie zatrzymując umysłów i serc na głębi Jego ewangelicznego przesłania. Teraz przyszedł czas na podjętą w duchu wiary refleksję, której owocem ma być nie tylko lepsza znajomość Jego nauczania, ale nade wszystko lepsze życie”. List Episkopatu był czytany w kościołach w całej Polsce w uroczystość Zesłania Ducha Świętego - 15 maja.

Kard. Joachim Meisner został doktorem honoris causa KUL.

Ks. Krzysztof Ołdakowski SI został wybrany na prezesa Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS Polska, lokalnego oddziału międzynarodowego Signis - jedynej uznanej przez Stolicę Apostolską organizacji skupiającej katolickie media audiowizualne.

Forum Kobiet Polskich ostro zaprotestowało przeciw przedstawionej przez ministra zdrowia propozycji wpisania środków antykoncepcyjnych na listę leków refundowanych.

Z wizytą w Polsce przebywał szef unijnej dyplomacji Javier Solana.

Podczas moskiewskich uroczystości z okazji 60. rocznicy kapitulacji hitlerowskich Niemiec prezydent Władimir Putin nie szczędził Polsce upokorzeń: dziękując państwom koalicji antyhitlerowskiej, nie wymienił wśród nich Polaków walczących przeciwko Niemcom; Wojciech Jaruzelski, który w czasach PRL-u należał do najgorliwszych obrońców sowieckiej dominacji nad Polską, otrzymał od prezydenta Rosji (jako przedstawiciel polskich weteranów wojny) Medal 60-lecia Zwycięstwa. W komentarzu dla mediów prezydent Aleksander Kwaśniewski stwierdził m.in., że w czasie obchodów nic bulwersującego nie zauważył.

Przeciwko manipulacjom dotyczącym zbrodni katyńskiej i innych zbrodni sowieckich protestowali przed ambasadą rosyjską przedstawiciele Komitetu Katyńskiego. Wyrazili oni również swoje oburzenie wywołane obecnością polskiego prezydenta na obchodach Dnia Zwycięstwa w Moskwie, które nazwali policzkiem dla Polaków.

We Wrocławiu odbyły się ogólnopolskie obchody 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Traktat akcesyjny określający warunki przystąpienia Polski do UE nie narusza konstytucji RP - orzekł Trybunał Konstytucyjny. W wypadku kolizji prawa unijnego z polskim nie można zastosować zasady nadrzędności prawa europejskiego nad konstytucją RP - stwierdził TK. Z orzeczenia wynika, że po przystąpieniu Polski do Unii konstytucja RP pozostaje najwyższym aktem normatywnym w Polsce.

Koalicja SLD-SdPl-PSL wybrała 2 nowych członków KRRiT - w miejsce wiązanych z centrum i prawicą Juliusza Brauna i Jarosława Sellina w Radzie zasiądą związani z SLD i PSL Andrzej Kneifel i Andrzej Zieliński.

W Warszawie powstała Partia Demokratyczna - demokraci. pl. Przestała istnieć Unia Wolności, której członkowie przeszli do nowej partii. Jej szefem został Władysław Frasyniuk.

Według GUS, prawie 5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, na swoje utrzymanie mają najwyżej 8 zł dziennie na osobę, a ponad 7,7 mln osób mieszka w rodzinach znajdujących się na granicy ubóstwa, gdzie na miesięczne utrzymanie członka rodziny przypada najwyżej 10 zł dziennie.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Geneza, śluby lwowskie króla Jana Kazimierza

CZYTAJ DALEJ

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

[ TEMATY ]

grób JPII

Giertych

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

W homilii o. Wojciech Giertych nawiązał do czytania dnia z Dziejów Apostolskich, które opowiada o pierwszym soborze jerozolimskim. „Powstało pytanie, jaka jest relacja przykazań i prawa żydowskiego i żydowskich obyczajów do łaski. Było to ważne w kontekście ludzi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a odkrywali wiarę Chrystusa i te relacje pomiędzy tymi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a tymi, którzy byli pochodzenia żydowskiego, były niejasne i sobór musiał na to odpowiedzieć” - podkreślił teolog Domu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

WOT

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek akty mianowania gen. broni Markowi Sokołowskiemu na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i gen. bryg. Krzysztofowi Stańczykowi na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję