Hiszpania
Rządowej ofensywy ciąg dalszy
Zatwierdzony 22 lipca przez rząd Hiszpanii projekt ustawy o reformie szkolnictwa ogranicza prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swymi przekonaniami religijnymi i moralnymi.
Biskupi hiszpańscy w specjalnym komunikacie zwrócili uwagę, że projekt powstał bez żadnego dialogu i negocjacji. Nie został przedstawiony kościelno-państwowej komisji mieszanej. Rząd, który nie uwzględnił wielokrotnie przedstawianych propozycji Episkopatu, jest jedynym odpowiedzialnym za tekst projektowanej ustawy. Znacznie ogranicza ona wolność szkoły katolickiej i innych społecznych instytucji wychowawczych.
Zdaniem Maríi Rosy de la Cierva z Państwowej Rady Szkolnictwa, ustawa stwarza poważne zagrożenia dla rozwoju szkół katolickich.
Hiszpańscy biskupi wezwali rodziców, nauczycieli i uczniów do obrony wolności edukacji. Wyrazili też nadzieję, że w czasie dyskusji w parlamencie projekt zostanie gruntownie poprawiony. Ich zdaniem, reforma szkolna zaproponowana w obecnym kształcie jest niezgodna z konstytucją Hiszpanii i z porozumieniami zawartymi przez ten kraj ze Stolicą Apostolską.
Litwa
Pielgrzymka do Ostrej Bramy
Reklama
24 lipca do Ostrej Bramy w Wilnie dotarła 15. Międzynarodowa Pielgrzymka Suwalska. Przebiegała ona w tym roku pod hasłem: Eucharystia źródłem nadziei i miłosierdzia.
W Eucharystii sprawowanej przed wizerunkiem Matki Bożej w Ostrej Bramie przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura oraz 34 księży (uczestników pielgrzymki) wzięło udział 1400 pielgrzymów z Polski i 8 krajów Europy. Wszyscy pielgrzymi (zarówno najmłodszy - 4-letni, jak i najstarszy - 74-letni) dziękowali Bogu za szczęśliwe dotarcie przed tron Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia.
Tuż po wejściu do Wilna pielgrzymi złożyli kwiaty na cmentarzu na Rossie przy mauzoleum z sercem Marszałka Piłsudskiego oraz na grobach żołnierzy polskich. Średnia wieku pątników wynosi 34 lata. Pielgrzymi zwiedzali również Wilno i okolice. Do kraju wrócili autokarami 26 lipca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Włochy
Religijny bestseller
Po kilku tygodniach sprzedaży we włoskich księgarniach Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego stało się bestsellerem wydawniczym. Jak doniósł rzymski dziennik La Repubblica, od końca czerwca sprzedano już 410 tys. egzemplarzy tego dzieła, opracowanego pod kierunkiem ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary - kard. Josepha Ratzingera.
Zdaniem dyrektora Wydawnictwa św. Pawła - Vito Fracchiollego, Kompendium jest już bestsellerem lata. Z danych Wydawnictwa wynika, że również świeccy pragną lepiej zrozumieć naukę Kościoła. Jedna czwarta książek została sprzedana w supermarketach, centrach handlowych, na lotniskach i w punktach przy autostradach.
205-stronicowe Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego zawiera naukę wiary w 598 pytaniach i odpowiedziach.
Tadżykistan
Po raz pierwszy na ŚDM
Po raz pierwszy w historii Światowych Dni Młodzieży weźmie w nich udział delegacja młodych z Tadżykistanu. Pod opieką hiszpańskiego misjonarza o. Juana Carlosa Sacka przyjedzie do Kolonii 8 osób. Wspólnota katolicka w tym kraju, zamieszkałym przez 6 mln ludzi, liczy zaledwie 245 członków.
Odpowiedzialny za misję sui iuris w Tadżykistanie o. Carlos Avila podkreślił, że „tych młodych charakteryzuje to samo, co wyróżnia cały Kościół ludzi młodych na świecie. Są oni młodzi w wierze, lecz pełni entuzjazmu i mają wielką chęć poznania i pogłębienia wiary, którą otrzymali”.
Australia
Fundamentalizm jak AIDS
Reklama
Wielki mufti Australii szejk Tadsch Din el-Hilali opowiedział się za całkowitym usunięciem radykalnych muzułmanów z Australii i oświadczył na łamach dziennika The Australian z 22 lipca, że islamski fundamentalizm jest „chorobą”, której Australijczycy „muszą się pozbyć”. Porównał fundamentalizm z AIDS. „To taka choroba jak AIDS, której nie można wyleczyć aspiryną” - stwierdził Din el-Hilali.
Wypowiedź islamskiego duchownego była reakcją na utrzymujące się od pewnego czasu kontrowersje wokół księgarni islamskich w Sydney i Melbourne, które sprzedają literaturę zachęcającą do terroru. Wielki mufti uważa, że powinno się zabronić rozpowszechniania publikacji głoszących nienawiść i przemoc.
Ludzie
Abp Angelo Comastri - papieski wikariusz dla terenu Państwa Watykańskiego wygłosił główne nauki rekolekcyjne na bodaj największych rekolekcjach kapłańskich świata. Wzięło w nich udział 1900 księży i ponad 100 biskupów z 40 krajów świata, a odbywały się one w dniach 25-29 lipca w meksykańskim Monterey. Rekolekcje miały charakter wybitnie maryjny, przebiegały pod hasłem Maryjo, my, Twoi kapłani, chcemy widzieć Jezusa.
Abp Comastri jest uznanym autorytetem w dziedzinie ascetyki, duchowości i praktyki pastoralnej. Ma na swoim koncie publikacje na ten temat. 5 lutego 2005 r. Jan Paweł II mianował go wikariuszem papieskim. Najbardziej znane jego słowa to: „Jeszcze tej nocy abp Comastri ma 62 lata”.
Kolumbia
Otwarcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II budzi entuzjazm nie tylko w Europie. Jak podaje hiszpańska agencja EFE, pewna Kolumbijka ma zamiar do 11 sierpnia zebrać 3 mln podpisów popierających wyniesienie na ołtarze Papieża Polaka. Z kolei 60-letnia mieszkanka Bogoty María Estella Jamarillo rozpoczęła zbiórkę podpisów już w dniu śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia. Za radą Konferencji Biskupów Kolumbii obywatelska akcja została zarejestrowana u notariusza, który również ma potwierdzić zgodność deklarowanej liczby podpisów z rzeczywistością.
Inicjatywę pani Jamarillo wspiera jedna z kobiecych organizacji pozarządowych.
Ukraina
23 lipca metropolita lwowski - kard. Marian Jaworski dokonał poświęcenia nowego kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Szumsku k. Krzemieńca. Świątynia została odbudowana na fundamentach kościoła wysadzonego w powietrze 20 lat temu. Parafia rzymskokatolicka w Szumsku powstała w pierwszej połowie XVII wieku.
W kazaniu kard. Jaworski przypomniał, że w nowej rzeczywistości niezależnego i suwerennego państwa ukraińskiego wierni wznieśli nowy dom Boży. Gorąco podziękował wszystkim dobrodziejom i ofiarodawcom, którzy przyczynili się do odbudowania szumskiej świątyni.
Liban
Przywódca libańskich szyitów szejk Sajed Mohammed Husajn Fadlallah opublikował fatwę (dekret religijny) zakazującą ataków na cywilów. „Zakazujemy barbarzyńskich aktów przeciwko niewinnym, którzy nie mają żadnego związku z politycznymi żądaniami terrorystów” - napisał szejk.
Jego zdaniem, nie ma w takich przypadkach mowy o „działaniach męczenników”, lecz są to „barbarzyńskie akty samobójcze, których autorzy zasługują jedynie na karę Bożą”.
Tydzień na świecie
Przyszłoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, przypadający w dniach 18-25 stycznia, będzie przebiegał pod hasłem: Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich (Mt 18, 20). Zaproponowali je chrześcijanie z Irlandii.
Wykorzystywanie do produkcji szczepionek komórek pobranych z zabitych w wyniku aborcji dzieci jest niemoralne - podkreśliła Papieska Akademia Życia, która poświęciła temu problemowi specjalne studium opublikowane na łamach czasopisma Medicina e Morale.
Episkopat Korei Południowej w specjalnym przesłaniu zwrócił się do wiernych z apelem o zdecydowaną obronę życia ludzkiego w fazie embrionalnej.
Senat Kanady zatwierdził projekt ustawy, która zrównuje w prawie związki osób tej samej płci z małżeństwami.
Policja w Wielkiej Brytanii, która obecnie prowadzi wielką obławę na terenie kraju w związku z kolejnymi zamachami terrorystycznymi 21 lipca, zastrzeliła w metrze mężczyznę podejrzanego o związki z terrorystami. Jak się później okazało, był to Brazylijczyk, który uciekał przed policją, gdyż nie miał ważnej wizy.
Po kolejnych zamachach w Londynie USA, Włochy, a także Francja podjęły nadzwyczajne działania, mające w zamierzeniu zapobiegać zamachom. Ataki na Londyn wywołały poruszenie w świecie. Media wyraziły zdziwienie, że terroryści tak szybko zaatakowali ponownie, i zastanawiają się, dlaczego tym razem ich akcja była nieudana.
Komisja Europejska zażądała zwrotu ponad 113 mln euro wydanych na wsparcie rolnictwa w krajach UE. Zdaniem Brukseli, środki te zostały wydane niezgodnie z unijnym prawem i procedurami.
Prezydent Niemiec Horst Koehler podpisał zgodę na rozwiązanie Bundestagu, czym jednocześnie utorował drogę do przedterminowych wyborów, które odbędą się najprawdopodobniej 18 września br. Posłowie rządzącej koalicji złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego.
Podczas 3 zamachów bombowych w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk nad Morzem Czerwonym zginęło ok. 88 osób, a ok. 200 zostało rannych. Do dokonania zamachów przyznało się w internecie powiązane z Al-Kaidą islamskie ugrupowanie terrorystyczne pod nazwą Brygada Abdullaha Azzama Al-Kaidy w Syrii i Egipcie.
Izraelski premier Ariel Szaron potwierdził, że osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu Jordanu „pozostaną na zawsze częścią Izraela”.
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko cieszy się bardzo dobrym zdrowiem, mimo zatrucia dioksynami podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej - stwierdził m.in. jeden z jego szwajcarskich lekarzy Jean-Hilaire Saurat. Prezydent Ukrainy ma wciąż bardzo zniszczoną skórę twarzy. - Jego wygląd zewnętrzny nie odzwierciedla jednak jego stanu wewnętrznego - twierdzi lekarz. Juszczenko może nosić zewnętrzne ślady zatrucia jeszcze przez kilka lat.
Rosyjskie władze zapowiedziały przeznaczenie 378 mln rubli (13,5 mln dol.) na „narodowy program wychowania patriotycznego obywateli Rosji w latach 2006-2010”.
- W razie jakiegokolwiek konfliktu militarnego Chiny nie użyją jako pierwsze broni jądrowej - zapewnił w Pekinie chiński minister spraw zagranicznych Li Zhaoxing. Słowa ministra stanowią zaprzeczenie szeroko nagłośnionej w prasie zachodniej „prywatnej” wypowiedzi chińskiego generała Zhu Chenghu, który zagroził, że Chiny są gotowe użyć broni jądrowej przeciwko Stanom Zjednoczonym, jeśli USA zaatakowałyby ich kraj w sytuacji konfrontacji chińsko-tajwańskiej.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.