Reklama

Polityka

Amb. Szczerski w ONZ: jesteśmy na skraju wielkiego kryzysu bezpieczeństwa o potencjalnie bezprecedensowej skali

Wydaje się, że zostaliśmy wypchnięci na sam skraj wielkiego kryzysu bezpieczeństwa, którego proporcje mogą być bez precedensu - oświadczył w środę ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Dodał, że działania Rosji przypominają czasy imperializmu sprzed powstania ONZ, ale Polska opowiada się za tymi, którzy wybierają wolność ponad niewolę.

"Wydaje się, że zostaliśmy wypchnięci na sam skraj wielkiego kryzysu bezpieczeństwa, którego proporcje mogą być bez precedensu" - powiedział dyplomata.

Stwierdził, że stawką obecnego momentu jest zachowanie pozytywnych osiągnięć w historii świata, które dokonały się w ciągu 77 lat ONZ.

"Nikomu nie powinno się pozwolić na odwrócenie kursu historii. Nie ma powrotu do świata sprzed ONZ, świata imperializmu i kolonializmu, wyższości jednych państw nad drugimi. A mimo to dziś jesteśmy świadkami takich działań przeciwko Ukrainie przez Rosję, która otwarcie kwestionuje państwowość Ukrainy" - oznajmił Szczerski.

Reklama

Oskarżył Moskwę o dodatkowe pogarszanie sytuacji humanitarnej w Donbasie i na Krymie, w tym o arbitralne zatrzymania oraz tortury i wezwał Rosję do zatrzymania swojej agresji i wycofania wojsk.

Dodał, że Polska zawsze będzie opowiadać się za "tymi, którzy przedkładają wolność ponad niewolę, zasady prawa międzynarodowego - ponad brutalną siłę i pokój - ponad wojnę".

Szczerski stwierdził, że mimo powstałej sytuacji Polska nadal wierzy w dyplomację i mediację jako jedyną ścieżkę rozwiązania konfliktów. Wskazał przy tym na polską inicjatywę Odnowionego Dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego w ramach przewodnictwa Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europe (OBWE).

"Historia się nie skończyła. Ruszmy ją razem naprzód. Niech stare resentymenty i przeszłe frustracje nas nie powstrzymują" - zakończył dyplomata.

Szczerski był jednym z wielu uczestników środowej debaty na temat Ukrainy, spośród których niemal wszyscy w ostrych słowach potępili działania Rosji.

Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

2022-02-23 19:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda w Nowym Jorku: tutaj jest pełna mobilizacja, aby wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa

[ TEMATY ]

Zgromadzenie Ogólne ONZ

Prezydent Andrzej Duda

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/EPA/Peter Foley

Prezydent RP Andrzej Duda na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Ukraina nadal może liczyć na wsparcie, przede wszystkim wsparcie amerykańskie, ale generalnie tutaj jest pełna mobilizacja, aby wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, który w Nowym Jorku bierze udział w Zgromadzeniu ONZ.

Andrzej Duda podczas czwartkowej rozmowy z TVP Info w Nowym Jorku był pytany o to, jaki sygnał płynie z 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której uczestniczy m.in. polski prezydent. "Przede wszystkim płynie bardzo ważny sygnał o tym, że to wsparcie dla Ukrainy jest wsparciem stabilnym" - odpowiedział Duda.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego się modlimy?

2023-02-02 08:08

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego modlimy się? Z czego to wynika? Co wspólnego ma z tym wszystkim Izrael? S. Magdalena Radko CHR opowiada o swojej osobistej drodze do Boga. O tym jak to się stało, że trafiła do Niego. Siostra nakierowuje na nową perspektywę postrzegania modlitwy.

Pragnienie jest początkiem

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi

2023-02-02 18:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Witając papieża w katedrze Matki Bożej Kongijskiej, arcybiskup Kinszasy kard. Fridolin Ambongo zauważył, iż jest to okazja do dziękczynienia, w imieniu całego Kościoła, duchowieństwu i osobom zakonnym, za dzieło ewangelizacji, jakie pełnią oni w tym kraju, często w warunkach trudnych, a nieraz wręcz niebezpiecznych. A przybycie tutaj Ojca Świętego daje szczególny powód do nadziei oraz snucia planów na przyszłość z większym przekonaniem i oddaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję