Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Odpust w kościele jednej doby

Za nawiedzenie kościoła św. Maksymiliana w Ciścu można uzyskać odpust zupełny.

[ TEMATY ]

odpust

Cisiec

Monika Jaworska

Przed 50 laty rozpoczęto budowę tej świątyni w Ciścu.

Przed 50 laty rozpoczęto  budowę tej świątyni w Ciścu.

W listopadzie 2022 r. przypadnie jubileusz 50-lecia rozpoczęcia budowy świątyni w Ciścu. W związku z tym proboszcz ks. Marek Nieciąg, uzyskując rekomendację biskupa, poprosił Penitencjarię Apostolską o udzielenie parafianom i wiernym nawiedzającym kościół łaski odpustu zupełnego.

Otrzymał pozytywną odpowiedź, tym samym odpust zupełny za siebie bądź dusze czyśćcowe można zyskiwać raz dziennie od 1 stycznia do 31 grudnia br. Warunkiem jest nawiedzenie świątyni i pobożne uczestnictwo we Mszy św. lub modlitwa zakończona odmówieniem: Ojcze nasz, Wierzę w Boga, O Maryjo bez grzechu poczęta. Prócz tego trzeba spełnić zwykłe warunki (spowiedź, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, żal za grzechy, Komunia św. i modlitwa się w intencjach Ojca Świętego).

Osoby, które z poważnej przyczyny nie mogą opuszczać domu, mogą uzyskać odpust zupełny, wzbudzając w sobie odrazę do wszelkiego grzechu, łącząc się duchowo z obchodami rocznicowymi poprzez ofiarowanie Bogu modlitwy i cierpienia, modląc się w intencjach Ojca Świętego i wzbudzając pragnienie spowiedzi, Komunii św. i nawiedzenia kościoła, gdy tylko będzie to możliwe.

W budowę kościoła mocno angażowała się śp. Genowefa Dziedzic, która zmarła niedawno. Emerytowany proboszcz cisiecki ks. Władysław Nowobilski wspominał na jej pogrzebie, że będąc wówczas wikarym w Milówce, z grupą odważnych ludzi przystąpił do działania mimo zdecydowanego sprzeciwu władz komunistycznych. 5 listopada 1972 r. rano na placu budowy odprawił Mszę św. Po niej, w tajemnicy przed władzami, rozpoczęli prace. Udało się postawić mury i przykryć je więźbą w ciągu doby. Wśród pracujących była p. Genowefa, która potem podejmowała starania u władz, by wybronić kaplicę przed zamknięciem, czy zburzeniem. Mimo gróźb z ich strony nie poddawała się, a jej determinacja dziś owocuje ważnym jubileuszem.

2022-03-09 21:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję