Reklama

Niedziela Świdnicka

Pomoc dla Ukrainy

Przybywają kolejni uchodźcy, a wraz z nimi psy i koty

Uciekający przed wojną ukraińscy uchodźcy, przybywają na tereny diecezji świdnickiej. Mogą oni liczyć na serca ludzi dobrej woli, którzy pomagają jak mogą.

[ TEMATY ]

caritas diecezji świdnickiej

Zagórze Śląskie

#pomocdlaUkrainy

ks. Radosław Kisiel

ks. Mirosław Benedyk

Uchodźcy z Ukrainy nie zostawiają swoich psów i kotów. Pupile podróżują razem z nimi, często nawet po kilka dni

Uchodźcy z Ukrainy nie zostawiają swoich psów i kotów. Pupile podróżują razem z nimi, często nawet po kilka dni

W wielu parafiach organizowane są spontaniczne punkty pomocowe, gdzie gromadzone są niezbędne dary dla poszkodowanych. We wszystkich kościołach przeprowadzono zbiórki pieniężne. Środki te za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

ks. Mirosław Benedyk

Pojawiają się także proboszczowie, którzy przyjęli uchodźców do domów parafialnych i na plebanie. Pierwszym z nich był ks. kan. Władysław Terpiłowski z par. Św. Barbary w Wałbrzychu. – Jako parafia przyjęliśmy pięcioosobową rodzinę z Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną. Dzięki życzliwości ludzi, udało się zorganizować potrzebne sprzęty domowe, a wśród nich także łóżeczko dla dwuletniego dziecka – relacjonuje ks. Terpiłowski, zachęcając do składania w kościele produktów żywnościowych o długoterminowej ważności i dziękując już za okazaną pomoc.

ks. Mirosław Benedyk

Grupa uchodźców wojennych podejmowana przez Caritas Diecezji Świdnickiej

Grupa uchodźców wojennych podejmowana przez Caritas Diecezji Świdnickiej

Otwarta Caritas

Od czasu, kiedy wybuchła wojna swoją pomoc zaoferowała Caritas Diecezji Świdnickiej. - Jesteśmy otwarci na potrzebujących uchodźców, którzy mogą zamieszkać w prowadzonych przez nas domach – deklarował ks. prał. Radosław Kisiel. Jak informowaliśmy na łamach Niedzieli Świdnickiej, już drugiego dnia wojny, świdnicka Caritas otworzyła drzwi pieszyckiego Domu Samotnej Matki, w którym dziś znajduje się blisko 30 osób. Kolejnych uchodźców z Ukrainy świdnicka Caritas podjęła 8 marca, w odremontowanym Domu Opieki nad Osobami Starszymi „Poranek” w Zagórzu Śląskim, gdzie przebywa 65 osób.

Każdy gość ma zapewnione wyżywienie i utrzymanie. Posiłki są przygotowywane przez wolontariuszy Caritas. Cenną pomocą dla Caritasu jest Natalia, ukraińska wolontariuszka, psycholog, która nie tylko służy pomocą jako tłumaczka, ale wraz z mężem obejmuje Ukraińców pomocą prawną.

ks. Mirosław Benedyk

Z dalekich stron

Wśród przybyłych są przeważnie matki z dziećmi z Kijowa, Winnicy, Charkowa, Odessy, Doniecka czy Sum. Większość została przywieziona autobusami z granicy, ale są i tacy, którzy przyjechali własnymi samochodami. – Jedna z pięcioosobowych rodzin przybyła własnym autem z bombardowanego Dniepropietrowska. – Jechaliśmy pięć dni, pokonaliśmy blisko 1800 km. Uciekaliśmy przed śmiercionośną wojną. To dla nas wielka łaska, że możemy liczyć na taką gościnność z waszej strony i cieszymy się, że nas wspieracie w tak trudnej sytuacji – mówi ukraińska matka trójki dzieci.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Tym samochodem ukraińska rodzina przyjechała do Zagórza Śląskiego z Dniepropietrowska (1800 km)

Tym samochodem ukraińska rodzina przyjechała do Zagórza Śląskiego z Dniepropietrowska (1800 km)

Lotnicy i zwierzęta

Wśród przybyłych do Zagórza uchodźców, są trzej młodzieńcy pochodzący z Turkmenistanu. Są studentami Akademii Lotniczej w Kropywnickim, których podczas nauki zastała wojna, zmuszając do błyskawicznej ewakuacji.

ks. Mirosław Benedyk

Wiktoria z Ukrainy przywiozła ze sobą 5 kotów

Wiktoria z Ukrainy przywiozła ze sobą 5 kotów

Uchodźcy z Ukrainy nie zapominają także o swoich zwierzętach. Do Zagórza wraz ze swoimi właścicielami przyjechało 8 kotów i 2 psy. Jak podkreślają, są to ich członkowie rodziny i nie wyobrażają zostawić ich samych w kraju ogarniętym wojną. Dla niektórych zwierząt to była pierwsza tak daleka podróż.


2022-03-11 01:16

Ocena: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocławski sztab dla Ukrainy

Niedziela wrocławska 11/2022, str. I

[ TEMATY ]

pomoc humanitarna

pomoc dla Ukrainy

#pomocdlaUkrainy

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do Sztabu Kryzysowego Caritas dołączyły: instytucje miejskie, kościelne organizacje, fundacje, wrocławskie wspólnoty katolickie, harcerze, skauci i Wojska Obrony Terytorialnej

Do Sztabu Kryzysowego Caritas dołączyły: instytucje miejskie, kościelne organizacje, fundacje, wrocławskie wspólnoty katolickie, harcerze, skauci i Wojska Obrony Terytorialnej

Arcybiskup Józef Kupny powołał Sztab Kryzysowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, by skoordynować i usprawnić pomoc dla Ukrainy.

Metropolita wrocławski w trosce, aby nasza wspólna pomoc przyniosła jak najlepsze efekty, powołał Zespół Kryzysowy, do którego zaprosił samorządy, organizacje i instytucje działające na terenie miasta i archidiecezji, parafie, fundacje i wspólnoty katolickie. Chcemy nasze działania skoordynować i dobrze ukierunkować, by osoby dotknięte wojną na Ukrainie, które tej pomocy rzeczywiście potrzebują, otrzymali ją jak najszybciej – powiedział ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję