Reklama

Kościół

Kard. Schönborn: wobec cierpień nie można być obojętnym

Neutralność nie oznacza obojętności, zwłaszcza na cierpienia. Zwrócił na to uwagę kardynał Christoph Schönborn w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach wydawanej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute”. Swoim stwierdzeniem arcybiskup Wiednia nawiązał do neutralności Austrii, zagwarantowanej od 1955 roku w konstytucji tego kraju. W obliczu wojny toczącej się na Ukrainie zapis ten jest obecnie przedmiotem kontrowersyjnej debaty.

[ TEMATY ]

Austria

©Gebetsaktion Medjugorje Wien

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Pojawia się pytanie, czy Austria może pozostać neutralna w obliczu tej poważnej niesprawiedliwości - napisał kard. Schönborn: „Czy wstrząsająca wojna na Ukrainie podważa naszą neutralność?”. W każdym razie Austria pokazała, jak rozumie swoją neutralność - nie jako przynależność do sojuszu wojskowego, ale jako „pomost”, jako „miejsce spotkania i pomocy humanitarnej”.

Kard. Schönborn wspomniał czas powstania na Węgrzech w 1956 roku, „kiedy sowieckie czołgi ostrzeliwały żądający wolności naród węgierski”. Miał wówczas 11 lat i do dziś w żywej pamięci pozostały mu „rzesze uchodźców z Węgier, którzy wszędzie znajdowali schronienie”.

Podobnie było w 1968 r., gdy żołnierze sowieccy stłumili Praską Wiosnę, czy w 1981 r., gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny, a także w 1991 r. i w latach następnych, gdy rozpadła się była Jugosławia - przypomniał arcybiskup Wiednia. Podkreślił, że również w obliczu wojny na Ukrainie Austria pokazuje, „co dla nas oznacza neutralność” i podziękował wszystkim, którzy niosą pomoc ukraińskim uchodźcom wojennym.

2022-03-11 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: „Pasja” tematem przewodnim Salzburger Festspiele

[ TEMATY ]

festiwal

Austria

Charles Brutlag/Fotolia.com

Już za kilka dni rozpocznie się w Salzburgu kolejny festiwal „Salzburger Festspiele”, który rokrocznie przyciągają rzesze miłośników muzyki klasycznej z całego świata. Od 2012 roku poprzedza go „Ouverture spirituelle” – uwertura duchowa, której tematem jest w tym roku „pasja”. „W muzyce pod tym określeniem rozumiemy mękę i śmierć Jezusa. Ale czy jakakolwiek sztuka byłaby możliwa bez pasji, bez wielkiej namiętności?” - pytają organizatorzy zapowiadając cykl wydarzeń rozpoczynających się 20 lipca.

Na otwarcie festiwalu zabrzmi „Pasja wg. św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej z Montrealu pod batutą Kenta Nagano. W kolejnych dniach: „Msza h-moll” Johanna Sebastiana Bacha zaprezentowana przez Collegium Vocale z Gandawy, a następnie koncert na trąbkę „Nobody knowi the trouble I see” oraz „Symfonia Zmartwychwstania” Gustawa Mahlera.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsze spotkanie Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej nowej kadencji

7 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie po raz pierwszy w nowym składzie spotkała się Rada Duszpasterska Archidiecezji Częstochowskiej.

Po krótkiej modlitwie abp Wacław Depo wręczył dekrety nominacyjne członkom Rady. Następnie przedstawione zostały jej zadania i kompetencje. Członkowie Rady zostali również wprowadzeni w tematy związane z przygotowaniami do nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji w latach 2024-25, poprzedzających to wydarzenie misji ewangelizacyjnych oraz jubileuszu 100. rocznicy powstania diecezji.

CZYTAJ DALEJ

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

Wystawa

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Uroczystości zostały podzielone na III części. W pierwszej przewidziana jest Eucharystia, recytacja wierszy sybirackich, przemowy władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń. W drugiej odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą wieńce. W trzeciej części zaplanowane jest zwiedzanie wystawy “Golgota Wschodu” oraz spotkanie integracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję