Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: uchodźcy w miejskich lokalach bez dodatkowych opłat

Warszawscy radni przyjęli dziś uchwałę precyzującą zasady wynajmowania lokali komunalnych. Zgodnie z nią goszczenie uchodźców w mieszkaniach z zasobu miasta nie spowoduje dodatkowych opłat. Warszawa udzieli schronienia na swój koszt w mieszkaniach z własnego zasobu. Dodatkowo zniesione zostały warunki uniemożliwiające przyjęcie gości z Ukrainy.

- Tak jak zapowiadałem zmieniamy przepisy, żeby nie było żadnych przeciwwskazań do przyjęcia naszych gości z Ukrainy przez najemców miejskich mieszkań. Wprowadziliśmy już niezbędne korekty i uregulowaliśmy te sprawy, a dziś uchwała została przyjęta przez radnych, za co bardzo dziękuję – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Po wprowadzaniu zmian w uchwale w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy, Zarząd Dzielnicy będzie mógł wyrazić zgodę na udzielanie doraźnej pomocy mieszkaniowej obywatelom Ukrainy, którzy od dnia 24 lutego 2022 r. przybyli na terytorium Polski uciekając przed wojną. Nawet w sytuacji, gdy najemca nie spełnia warunków dotyczących zadłużenia lub wielkości lokalu albo formy jego najmu.

Zapraszając gości z Ukrainy pod swój dach należy pamiętać jednak o tym, że oprócz tego, że jest to piękny gest solidarności, może się to również wiązać z pewnymi wydatkami (wyższy rachunek za prąd czy wodę). Czynsz dla takich osób się nie zmieni, ale na opłaty za media miasto nie ma wpływu.

Reklama

– Moglibyśmy nie zwiększać zaliczek na poczet mediów, ale byłoby to wbrew interesom najemców. Za pół roku mogliby dostać duże dopłaty za zużytą przez gości wodę i inne media. Dlatego zaliczki zwiększamy proporcjonalnie do liczby faktycznie zamieszkujących osób już dziś. Pamiętajmy jednak, że koszt ten ma zostać zrekompensowany kwotą 40 zł na osobę dziennie, których wypłacanie zapowiedział rząd – wyjaśnia dyrektor Biura Polityki Lokalowej UM Warszawa Marek Goluch.

Stolica udostępni też inne lokale ze swojego zasobu. Będą mogły zostać wyremontowane przez osoby, które się zgłoszą do miasta (wolontariuszy czy prywatne firmy). Już dziś Warszawa zaprasza wszystkich chętnych do wysłania zgłoszenia na adres mailowy remontydlaUkrainy@um.warszawa.pl.

Z uwagi na założenie, że pomoc w ramach zasobu będzie krótkotrwała, to nie przewiduje się zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

2022-03-17 20:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bitwa o Warszawę 2013

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

archiwum

Dla obecnej prezydent obrona stanowiska to najpoważniejsze wyzwanie w politycznej karierze.

Kiedy dwa miesiące temu Warszawska Wspólnota Samorządowa zaczęła zbierać podpisy za odwołaniem urzędującej prezydent miasta, sama zainteresowana bagatelizowała całą sprawę. - Mieszkańcy oceniają mnie każdego dnia - zbywała pytania dziennikarzy. Ale na początku akcji referendalnej chyba ani ona, ani jej partia nie spodziewali się, że aż tak wiele osób - ponad 232 tys. - podpisze się za tym, by odeszła z ratusza.

CZYTAJ DALEJ

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

"Wszystko jest w ruinie. Wszystko zostało zniszczone. Fabryka, w której pracuję, dzięki Bogu, nadal stoi, ale w momencie katastrofy nie było tam pracowników. Jeden z nich poszukuje obecnie swojej siostry, inny pochował swojego brata, a trzeci został bez dachu nad głową. Nie ma benzyny, sklepów, transportu. Obserwowanie, co się tutaj dzieje jest niezwykle bolesne, bo kocham Turków. Nie ma po prostu możliwości dotarcia na tereny dotknięte katastrofą. Nie ma dróg, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu" - opisał Bar Szalom, który pracuje w Turcji jako maszgijach kaszrut czyli pomocnik rabina w sprawach orzekania o koszerności potraw.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję