Reklama

Niedziela Częstochowska

Mistrzowie archidiecezji

Drużyny z Boru Zapilskiego, Żarek i Radomska zwyciężyły w rozegranym w Konopiskach diecezjalnym finale Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Księdza Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego.

W kategorii „ministrant” najlepsi byli piłkarze z parafii św. Jacka w Borze Zapilskim. I miejsce w kategorii „lektor młodszy” wywalczyła reprezentacja parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach. Drużyna z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomsku wygrała rozgrywki w kategorii „lektor starszy”.

Zwycięzcy będą reprezentować archidiecezję podczas czerwcowych Mistrzostw Polski LSO o Puchar KnC w Koszalinie.

Maciej Orman/Niedziela

– To był trudny turniej. Zostaliśmy przygotowani na to, że pierwszy mecz będzie najtrudniejszy. Okazało się, że wygraliśmy 3:0. Później nastąpiło rozluźnienie i zadowolenie z wygranej, dlatego kolejny mecz zremisowaliśmy 1:1, ale w ostatnim spotkaniu było 1:0, które przypieczętowało to wszystko – powiedział „Niedzieli” Tomasz Witkowski z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomsku.

Maciej Orman/Niedziela

Przyznał, że drużyna trenuje regularnie mimo szkoły i różnych obowiązków. Zapytany o plany na czerwcowy finał w Koszalinie odpowiedział, że wszystko może się jeszcze pozmieniać. – Może będą jakieś transfery – uśmiechał się Igor. – Bawię się wyśmienicie – podsumował.

Maciej Orman/Niedziela

Każdy turniej to ważne wydarzenie także dla dziewcząt z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomsku, które żywiołowo dopingowały kolegów z młodzieżowej wspólnoty parafialnej. – To są mecze męskie, ale wspólnota jest damsko-męska, więc również wspieramy chłopców na każdej płaszczyźnie – wyjaśniła Julia, która kibicowała wraz z Alicją, Roksaną i Olą.

Maciej Orman/Niedziela

– Było zdziwienie, bo jakoś bardzo łatwo nam szło – nie ukrywał Franciszek Jakubczak z parafii św. Jacka w Borze Zapilskim. Tajniki sukcesu wyjawił Bartosz Pisula. – Ustaliliśmy taktykę, rozgrywaliśmy dużo piłką i jakoś tak wyszło, że udało się nastrzelać bramek – opowiadał.

Według Aleksa Dłubały, kapitana reprezentacji parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach w kategorii „lektor starszy”, która zajęła III miejsce, to nie był udany turniej. – Mieliśmy kilka kontuzji w zespole i nie trenowaliśmy – zaznaczył.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Wszystkim gratuluję dzisiejszego występu. (...) już jesteście zwycięzcami, ponieważ sport hartuje waszego ducha, wytrwałość i to pokazaliście także na boisku. Mecze były zacięte. Gry o pierwsze miejsce rozstrzygnęły się dopiero w ostatnich potyczkach. To świadczy o tym, że graliście do końca – powiedział ks. Paweł Wróbel, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej.

Maciej Orman/Niedziela

Jednym ze sponsorów nagród w turnieju był Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

2022-03-26 15:56

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

95 lat temu powstała diecezja częstochowska

[ TEMATY ]

archidiecezja częstochowska

Księgarnia Św. Jacka

strona tytułowa bulli "Vixdum Poloniae unitas"

strona tytułowa bulli

W środę 28 października obchodzimy 95. rocznicę utworzenia diecezji częstochowskiej, a dzień później 70. rocznicę poświęcenia bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny.

Historia zbawienia tocząca się w ramach nowego organizmu Kościoła, jaką jest diecezja częstochowska, rozpoczęła swój bieg 28 października 1925 r., kiedy to papież Pius XI wydał bullę „Vixdum Poloniae unitas”, ustanawiając tym samym nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce. W ramach nowo powstałej metropolii krakowskiej, obok archidiecezji krakowskiej oraz diecezji katowickiej, kieleckiej i tarnowskiej, została ustanowiona diecezja częstochowska. Potrzebę istnienia diecezji w Częstochowie dostrzegano już dużo wcześniej, a konkordat zawarty między Stolicą Apostolską a Rzeczypospolitą Polską 10 lutego 1925 r. tę możliwość, proponowaną już wcześniej przez episkopat Polski, przewidywał i uczynił realną.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję