Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnicka Caritas doceniona za granicą

Diecezja świdnicka od początku pomaga ukraińskim uchodźcom.

[ TEMATY ]

caritas diecezji świdnickiej

#pomocdlaUkrainy

ks. Radosław Kisiel

ks. Mirosław Benedyk

Ks. prał. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas, podczas rozładunku darów z Włoch

Ks. prał. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas, podczas rozładunku darów z Włoch

Diecezja nie tylko tworzy miejsca noclegów, ale robi wszystko, by każdy kto w nich zamieszka, czuł się tam dobrze. Widzą to niezależni obserwatorzy nie tylko w Polsce. Wiele instytucji chwali się dużymi liczbami przyjętych uchodźców, ale w rzeczywistości większość z nich spędza w przygotowanych noclegowniach kilka dni. Stąd w ciągu miesiąca funkcjonowania przez te same pomieszczenia przewijają się setki, a nawet tysiące Ukraińców. A jak pomaga Caritas w diecezji świdnickiej?

Nowy dom

- Przyjęliśmy od pierwszych dni wojny na Ukrainie ponad 200 osób, głównie matki z dziećmi i osoby starsze. Część z nich nie chciała zostawać na dłużej, ale większość została w naszych domach. Obecnie zakwaterowane są w następujących miejscach: w naszych domach w Zagórzu Śl. zakwaterowanych jest ok 40 mężczyzn i 35 kobiet, w Pieszycach natomiast mieszka 35 osób. Pomogliśmy też w zakwaterowaniu kilkuset uchodźców do sióstr zakonnych w Pieszycach, Bardzie, Ołdrzychowicach i Wałbrzychu oraz na niektórych parafiach w diecezji – wymienia ks. prał. Radosław Kisiel.

Dodaje, że we wszystkich tych domach osoby zakwaterowane są z pełnym czteroposiłkowym wyżywieniem, mają zapewnioną opiekę i pomoc prawną i pracowniczą. Mieszkają w pokojach do 3 osób z łazienkami, TV i WI-FI. Mają również zapewnioną możliwość nauki języka polskiego, pomoc psychologiczną i duchową.

Szeroki strumień pomocy

- Zapewniliśmy pomoc lekarską dla chorych dzieci, dentystę, ginekologa dla matek w ciąży. Pomogliśmy w rejestracji i zdobyciu PESEL, załatwieniu konta w banku, profilu zaufanego i deklaracjach ZUS. Szukamy też dla naszych podopiecznych pracy w sklepach, magazynach, banku, strefie ekonomicznej itp. Sami zatrudniliśmy w Caritas dwie osoby, a przybyłym: neurochirurgowi i pielęgniarce pomagamy w zatrudnieniu w szpitalu – podkreśla duchowny.

W Zagórzu Śl. jest aż 28 dzieci, z czego 18 jest w wieku szkolnym, dlatego zapewniono im dowóz i przyjęcie do Katolickiej Szkoły w Świdnicy, gdzie dodatkowo zatrudniono nauczycielkę ze znajomością języka ukraińskiego. Dzieci z Pieszyc uczęszczają natomiast do szkoły w Pieszycach.

Reklama

Pobyt uchodźców wojennych jest zgłoszony u wojewody, a Ukraińcy są zakwaterowani na podstawie umowy podpisanej ze Starostą Wałbrzyskim i burmistrzem Pieszyc. Caritas podjął też współpracę z Centrum Kryzysowym we Wrocławiu, Świdnicy, Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Walimiu i Strzegomiu.

Włoskie media

Udało się także przyjąć, a następnie przekazać dwa TIR-y z darami dla Ukrainy. Jeden z nich przybył z Caritas Torino i Caritas Diecezji Modena-Nonantola, co zauważyły włoskie media.


- Przypominamy inicjatywę gminy Salassa w regionie Canaveze, która się okazała ogromnym sukcesem. Zebrano wiele paczek z żywnością i produktami podstawowej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Dary zostały przekazane Caritas Diecezji Świdnickiej, która je rozdysponowuje między tych, którzy zostali na polu walki, a tych, którzy zdążyli uciec – mówi dziennikarz włoskiej telewizji RETE 7.

2022-04-14 11:54

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przybywają kolejni uchodźcy, a wraz z nimi psy i koty

[ TEMATY ]

caritas diecezji świdnickiej

Zagórze Śląskie

#pomocdlaUkrainy

ks. Radosław Kisiel

ks. Mirosław Benedyk

Uchodźcy z Ukrainy nie zostawiają swoich psów i kotów. Pupile podróżują razem z nimi, często nawet po kilka dni

Uchodźcy z Ukrainy nie zostawiają swoich psów i kotów. Pupile podróżują razem z nimi, często nawet po kilka dni

Uciekający przed wojną ukraińscy uchodźcy, przybywają na tereny diecezji świdnickiej. Mogą oni liczyć na serca ludzi dobrej woli, którzy pomagają jak mogą.

W wielu parafiach organizowane są spontaniczne punkty pomocowe, gdzie gromadzone są niezbędne dary dla poszkodowanych. We wszystkich kościołach przeprowadzono zbiórki pieniężne. Środki te za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości

2023-01-30 12:22

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś odprawił dziś Eucharystię z okazji trzydziestej rocznicy erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Diecezji Łódzkiej. W kwietniu 1990 roku, kiedy reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej, rozpoczęto starania o odzyskanie budynku przy ulicy Gdańskiej 111. Obiekt został kupiony przez biskupa Tymienieckiego w 1926 roku, a następnie zagarnięty, przez władze państwowe w 1950 roku. Budynek, który stał się siedzibą Caritas, odzyskano w 1991 roku. Po generalnym remoncie w 1993 roku utworzono w nim kaplicę, której patronem został bł. o. Rafał Chyliński z Łagiewnik.

W homilii metropolita łódzki odwołując się do Ewangelii, podkreślił, że problemem wielu wiernych może być zbytnie przywiązanie do przeszłości. - Bywa, że jesteśmy tak zanurzeni w przeszłości, że chcielibyśmy w niej mieszkać. Takie podejście wyrywa nas z miejsca, gdzie powinniśmy żyć. Porzucamy miejsce, które Bóg nam dał na dziś, na teraz. Historia nie jest po, to by dać się przykuć łańcuchem do pomnika – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję