Reklama

Niedziela Świdnicka

Kamieniec Ząbkowicki: organowa podróż przez wieki

Na początku maja w parafii Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim rozpocznie się kolejna edycja prezentacji organowych „Z muzyką przez wieki”.

[ TEMATY ]

organy

Kamieniec Ząbkowicki

Z muzyką przez wieki

ks. Przemysław Pojasek

Podczas pierwszego koncertu za manuałem organów zasiądzie prof. Piotr Rojek.

Podczas pierwszego koncertu za manuałem organów zasiądzie prof. Piotr Rojek.

– Podczas prezentacji będzie można nie tylko posłuchać utworów wielkich kompozytorów wykonanych na naszych organach, ale odbędzie się także podróż do wnętrza tego pięknego instrumentu. Każdy będzie mógł zobaczyć na wielkim ekranie, jak jest zbudowany i jakie dźwięki oraz efekty dźwiękowe kryją się za piszczałkami tego króla instrumentów. Jak to miało miejsce w roku ubiegłym, podczas koncertów zbierać będziemy ofiary na konserwację i bieżące naprawy naszych organów – zapowiadają organizatorzy.

W świat muzyki organowej wprowadzą przybyłych gości studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod czujnym okiem prof. Piotra Rojka, który zagra na instrumencie podczas koncertu inaugurującego tegoroczny cykl. Podczas następnych muzycznych spotkań usłyszymy m. in. Macieja Lewandowskiego (studenta I roku studiów II stopnia w kierunku organów), Zofię Chankowską i Macieja Żórawika (studentów I roku studiów I stopnia), Mateusza Żeglenia (studenta I roku studiów II stopnia) oraz Michała Dzikiego (wykładowcę Akademii Muzycznej).

Pierwsze w tym roku prezentacje organowe odbędą się 1 maja o godz. 16:00 w parafii Wniebowzięcia NMP i będą również transmitowane na żywo w internecie, natomiast kolejne – 12 czerwca, 3 lipca, 28 sierpnia i 25 września o tej samej porze.

2022-04-19 12:25

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Formacja młodzieży z Kamieńca Ząbkowickiego

[ TEMATY ]

Kamieniec Ząbkowicki

dk. Jakub Zajadły

Ks. Daniel Kołodziejczyk

@ekgsercakamienieczabkowicki

Diakon Jakub sympatię młodych zyskał grą na gitarze

Diakon Jakub sympatię młodych zyskał grą na gitarze

Ks. Daniel Kołodziejczyk, z par. Wniebowzięcia NMP rozpoczął cykl spotkań, dla ministrantów i młodzieży z grupy oazowej, które będą okazją dla młodych do pogłębienia wiedzy i wiary.

Sam pomysł podsunął wikaremu, ks. Andrzej Szczepański, pochodzący z kamienieckiej parafii, który w swojej wspólnocie we Wrocławiu zaczął przygotowywać cykle wykładów z różnych dziedzin teologii. – Spróbowałem ten pomysł przenieść na swoje podwórko, co okazało się bardzo trafne. Zarówno ministranci jak i młodzież oazowa pozytywnie odpowiedzi na zaproszenie – relacjonuje ks. Daniel. Pierwsze spotkanie odbyło się w lutym, na które został zaproszony dk. Jakub Zajadły. Duchowny wskazywał na to, jak wielkim darem i skarbem jest Eucharystia. Pokazał w jaki sposób rozumieć to, że Msza Święta jest Ucztą i Ofiarą, a także zachęcał do świadomego uczestnictwa w niej. - Eucharystia jest centrum i szczytem życia Kościoła, ponieważ Chrystus włącza Kościół i wszystkie jego członki do swojej ofiary uwielbienia i dziękczynienia, złożonej raz na zawsze Ojcu na krzyżu– mówił.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” – papież jedzie do Demokratycznej Republiki Konga

2023-01-27 18:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

W dniach 31 stycznia – 3 lutego papież Franciszek 2023 odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję