Reklama

Bliżej nieba, bliżej Boga

Niedziela legnicka 39/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy przed kilku laty, będąc we Wrocławiu, odwiedziłem po raz pierwszy dzielnicę Zakrzów, nie bardzo potrafiłem odnaleźć tutejszą parafialną świątynię, która skromna i nietypowa ginęła wśród okolicznych bloków, zupełnie nie stanowiąc wizytówki tej prawie 7-tysięcznej parafii.
Od wieków kościoły budowano na wzgórzach lub w eksponowanych miejscach, aby w ten symboliczny sposób zaznaczyć miejsce najważniejsze dla wiernych.
Strzeliste wieże lub okazałe kopuły świątyń doskonale wkomponowane w krajobraz wskazują drogę do Boga, wysokie wieże przybliżają do nieba.
Parafię pw. św. Jana Apostoła na wrocławskim Zakrzewie erygował kard. Henryk Gulbinowicz 8 grudnia 1987 r. Wtedy to funkcję miejscowej świątyni pełnił niewielki parterowy budynek (obecnie przychodnia lekarska). Przymierzano się co prawda do budowy nowego kościoła na pobliskim placu, lecz biorąc pod uwagę plany rozwoju osiedla i określoną sytuację polityczną, ówczesne władze wyraziły zgodę tylko na budowę pomieszczeń przeznaczonych na działalność kulturalną pod nazwą Katolicki Ośrodek Kultury. Ponieważ plany rozbudowy osiedla spaliły na panewce, chwilowo zaniechano budowy nowego kościoła, a nabożeństwa przeniesiono do adaptowanej sali kinowej. Poprzedni proboszczowie z pomocą parafian zadbali o wyposażenie wnętrza adaptowanej świątyni i taka sytuacja została do dziś.
Jakże ucieszyłem się przejeżdżając tamtędy w ostatnich tygodniach, widząc rusztowania i pracowników krzątających się przy upiększaniu swojej świątyni. Proboszczem parafii od 1999 r. jest ks. Wiesław Karaś. To od niego dowiedziałem się, że pomysł budowy wieży zwieńczającej kościół i zabudowy ściany frontowej zrodził się już wcześniej, jednak pilne prace związane z budową chodników i utwardzeniem placu wokół świątyni przesunęły inwestycję w czasie. Dziś robota idzie pełną parą. Projektantem 25-metrowej wieży zwieńczonej krzyżem, na której zawisną 2 dzwony, jest wrocławski architekt Piotr Fokczyński. Trzeba tu wspomnieć, że fundatorem dotychczasowego dzwonu "Józef", poświęconego opiekunowi kościoła, jest parafianin Józef Magiera (obecnie kierownik budowy).
Marzeniem proboszcza i działającej Rady parafialnej jest, aby w tym roku z okazji 15. rocznicy erygowania parafii zabrzmiały na nowej wieży dzwony, wzywając do modlitwy i obwieszczając całemu miastu, że tu w Zakrzowie wśród bloków mieszkalnych dominuje parafialny widoczny z daleka kościół. Czy te szczytne zamierzenia zostaną spełnione, zależy od woli Najwyższego, sił Księdza Proboszcza i ofiarności samych parafian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Święty Grzegorz z Nazjanzu

Niedziela Ogólnopolska 33/2007, str. 4-5

[ TEMATY ]

święty

anonimus / pl.wikipedia.org

Św. Grzegorz z Nazjanzu

Św. Grzegorz z Nazjanzu

Grzegorzu z Nazjanzu, pochodzący - podobnie jak Bazyli - z Kapadocji. Ten wspaniały teolog, mówca i obrońca wiary chrześcijańskiej z IV wieku był znany ze swojego daru wymowy, a jako poeta miał wnętrze subtelne i wrażliwe.

Grzegorz urodził się w rodzinie arystokratycznej. Matka ofiarowała go Bogu już w chwili narodzenia, które nastąpiło ok. 330 r. Po wstępnej edukacji w rodzinie uczęszczał do najbardziej znanych szkół swoich czasów. Najpierw przebywał w Cezarei Kapadockiej, gdzie przyjaźnił się z Bazylim, przyszłym biskupem tego miasta, a później w innych metropoliach starożytnego świata, jak Aleksandria w Egipcie, a przede wszystkim Ateny, gdzie ponownie spotkał Bazylego (por. „Oratio” 43, 14-24: SC 384, 146-180). Wspominając tę przyjaźń, Grzegorz napisze później: „Wówczas nie tylko ja odczuwałem podziw wobec mojego wielkiego Bazylego z racji powagi jego postaw, dojrzałości oraz mądrości jego wypowiedzi, ale zachęcałem do czynienia podobnie innych, którzy go jeszcze nie znali... Kierowało nami to samo pragnienie wiedzy… Była to nasza rywalizacja: nie o to, kto będzie pierwszy, lecz kto pozwoli drugiemu, żeby nim był. Wydawało się, jak byśmy mieli jedną duszę w dwóch ciałach” („Oratio” 43, 16. 20: SC 384, 154-156. 164). Są to słowa, w których zawarty jest w pewnym sensie autoportret tej szlachetnej duszy. Można sobie również wyobrazić, jak ten człowiek, który był zdecydowanie ukierunkowany na wartości pozaziemskie, bardzo cierpiał z powodu spraw tego świata. Podziel się cytatem
CZYTAJ DALEJ

„Broń nas i prowadź” – katecheci świeccy zawierzyli swoje dzieło Maryi na Jasnej Górze

2026-01-02 14:32

[ TEMATY ]

zawierzenie

Tomasz Poćwiardowski, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich

Z wdzięcznością za dwa lata działalności i z troską o przyszłość wychowania młodego pokolenia członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Katechetów Świeckich pielgrzymowali na Jasną Górę. Podczas Apelu Jasnogórskiego dokonali uroczystego zawierzenia swojej misji oraz obywatelskiej inicjatywy „Tak dla religii i etyki w szkole” Matce Bożej Częstochowskiej.

Na Jasnej Górze, w duchowym sercu Polski, katecheci świeccy stanęli przed obliczem Matki Bożej, by oddać Jej swoją codzienną pracę wychowawczą i społeczne zaangażowanie. Akt Zawierzenia podczas Apelu Jasnogórskiego odczytali członkowie zarządu Stowarzyszenia Katechetów Świeckich: Dorota Chmielewska oraz Dariusz Kwiecień.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję