Reklama

Niedziela Świdnicka

Zbierali datki na hospicja w Wałbrzychu i we Lwowie

W Tygodniu Miłosierdzia, na terenie powiatu wałbrzyskiego została przeprowadzona kwesta, na rzecz Hospicjum im. Św. Jana Pawła II w Wałbrzychu oraz Miejskiego Hospicjum we Lwowie.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

hospocjum

Ryszard Wyszyński

Żonkilowa Kwesta" przed kościołem Wniebowzięcia NMP w Szczawnie - Zdroju

Żonkilowa Kwesta

Wśród kwestujących największą grupę wolontariuszy stanowiły dzieci i młodzież szkół Wałbrzycha oraz placówek oświatowych w powiecie. Zbieranie datków trwało pięć dni, a o wsparcie inicjatywy już na samym początku, na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w wałbrzyskim Ratuszu zaapelował bp Marek Mendyk, który wraz z Prezydentem Miasta Romanem Szełemejem objęli honorowy patronat na inicjatywą.

Ryszard Wyszyński

Bp Marek Mendyk podczas konferencji prasowej z wiceprezydent Wałbrzycha Sylwią Bielawską i prezes Renatą Wierzbicką

Bp Marek Mendyk podczas konferencji prasowej z wiceprezydent Wałbrzycha Sylwią Bielawską i prezes Renatą Wierzbicką

- Staramy się pomagać ludziom na różnych odcinkach ich życia. Zwróciłem się do duszpasterzy, proboszczów i kapelanów, aby ludziom, którzy będą zbierali środki na hospicjum umożliwić miejsce na spotkania z wiernymi – mówił biskup świdnicki podkreślając, że zbiórki zaplanowano przede wszystkim pod kościołami w Wałbrzychu.

Podziękowania

W tym roku w „Żonkilową Kwestę” zaangażowało się blisko pół tysiąca wolontariuszy. - Z całego serca dziękuje wszystkim 473 cudownym wolontariuszom, gronu pedagogicznemu, parafią z trzech dekanatów wałbrzyskich, wójtom, burmistrzom, starostwu wałbrzyskiemu, za pomoc i zaangażowanie w naszą kwestę, pomimo takiej deszczowej pogody. Jesteście wspaniali! Dziękuje również każdej osobie która wsparła naszą zbiórkę! Jesteście przykładem, że dobrych ludzi nie brakuje! – mówiła Renata Wierzbicka, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej w Wałbrzychu.

Ryszard Wyszyński

"Żonkilowa Kwesta" przed Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu

Pozyskane podczas kwesty środki będą podzielone po równo między hospicjum w Wałbrzychu i hospicjum we Lwowie. – Wybraliśmy Lwów, bo to miasto buforowe, zatrzymują się tam ludzie uciekający przed wojną. Ich hospicjum nie chce od nas pieniędzy tylko różne sprzęty. Potrzeby są spore – podkreślają organizatorzy zbiórki.

Setki cebulek

Warto przypomnieć, że „Żonkilowa Kwesta” - to jedna z wielu akcji wałbrzyskiego hospicjum, która prowadzona od 2017 roku powróciła po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Jej charakterystycznym i bardzo miłym akcentem stał się rozkwitnięty żonkil, który jest wręczany ofiarodawcy, a pochodzi z ogrodu przy hospicjum, na którym jesienią, rokrocznie, wałbrzyskie przedszkolaki i dzieci ze szkół wysadzają setki cebulek tych złocistych, symbolizujących nadzieję, wiosennych kwiatów.

Reklama

Ryszard Wyszyński

Na Piaskowej Górze jedna z kwest była powadzona w niedzielę przed kościołem p.w. Św. Wojciecha. Wolontariuszy wsparli - proboszcz ks. kan. Stanisław Wójcik i wikariusz parafialny i kleryk oraz prezes PTOP Renata Wierzbicka

Na Piaskowej Górze jedna z kwest była powadzona w niedzielę przed kościołem p.w. Św. Wojciecha. Wolontariuszy wsparli - proboszcz ks. kan. Stanisław Wójcik i wikariusz parafialny i kleryk oraz prezes PTOP Renata Wierzbicka

Również w Dzierżoniowie

Żonkilowe Pola Nadziei, zasadzone w październiku minionego roku, zakwitły też przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Sióstr Elżbietanek w Dzierżoniowie. Charakterystyczne żółte kwiaty mają przypominać o osobach chorych, przebywających w hospicjach i zakładach opiekuńczo-leczniczych. Siostry elżbietanki po przez żonkilową kwestę chcą zrealizować inwestycję, w postaci nowej windy zewnętrznej dla potrzeb pensjonariuszy. Ta obecnie używana ma już swoje lata i była remontowana ponad 20 lat temu.

[zdjecie id="127006][/zdjecie]

[zdjecie id="127007][/zdjecie]

2022-04-24 23:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję