Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

6 września w Białymstoku rozpoczął się Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. 17 września, Szymbark na Pomorzu. Światowy Dzień Sybiraka z udziałem ks. prał. Zdzisława Jastrzębca Peszkowskiego - Kapelana Rodziny Katyńskiej i Polskiej Golgoty Wschodu... Katyń i Polska Golgota Wschodu. Polacy skazani przez Stalina na śmierć za to, że są Polakami, i za Polskie Zwycięstwo w 1920 r. Ta śmierć miała przekreślić nasze zwycięstwo nad Sowietami. NIE PRZEKREŚLIŁA. Józef Piłsudski mówił: „ Z Niemcami ryzykujemy utratę niepodległości, z Sowietami - utratę duszy. Słowa piosenki z 1920 r.: „Już myśleli, że Sowiety urządzą nad Wisłą, raptem Polak się odwinął i zwycięstwo prysło”. Polskie zwycięstwo w 1920 r. ocaliło duszę narodu. I ocaliło Europę przed panowaniem sowieckiego ludobójstwa. Apeluję o wzniesienie w Warszawie MUZEUM POLSKIEGO ZWYCIĘSTWA 1920 r. Trzeba dać świadectwo PRAWDZIE. To niezmiernie ważne, szczególnie dla wychowania młodzieży i dla przywracania poczucia siły narodu.
Józef Juszczak z miejscowości Biadaszki: „Z całego serca popieram wspaniałą myśl i serdeczny Apel o wzniesienie w Warszawie Muzeum Polskiego Zwycięstwa 1920 r.... Ten wielki wysiłek całego narodu, ofiara żołnierzy, geniusz Marszałka Piłsudskiego, bezprzykładne męstwo i ofiara Księdza Skorupki - ten Cud nad Wisłą najgodniej uczcimy i przekażemy potomnym pamięć o nim poprzez wspaniały pomnik, jakim będzie to Muzeum. Wiem, jaki los gotowali nam najeźdźcy, gdybyśmy tę wojnę przegrali - byłby niejeden Katyń. Dzięki poświęceniu i bohaterskiej walce narodu Pan Bóg za przyczyną Matki Najświętszej dał wiekopomne zwycięstwo”.
Henryk Piekarski z Głuszycy: „Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności i poparcia dla Apelu o wzniesienie w Warszawie Muzeum Polskiego Zwycięstwa 1920 r.”. Marianna Zarzecka z Włocławka: „Całym sercem popieram Pana Apel”. Gorąco dziękuję za te słowa. Przypominam dzisiaj jedną z piosenek z 1920 r. śpiewanych na naszych Wieczorach - A nasz Piłsudski... Dlaczego tych piosenek nie ma w programach chórów i zespołów muzycznych? W 1920 r. zaowocowały Wiara i Czyn Narodu. Oto jeden z faktów wojny z bolszewikami. Fakt o wymiarze realistycznym i symbolicznym. W czasie Bitwy Warszawskiej Polacy użyli stacji telegraficznej w Cytadeli Warszawskiej do zakłócania łączności telegraficznej między sowieckimi dowódcami. Na sowieckie rozkazy i meldunki nakładały się, całkowicie je zakłócając, wysyłane przez Polaków telegrafem, powtarzane bez przerwy, słowa: „Na początku było Słowo, a słowo było u Boga...”.
29 września 1920 r. był ostatnim dniem Bitwy nad Niemnem, decydującej o zwycięskim zakończeniu wojny z Sowietami. Naczelny Wódz Józef Piłsudski wydał rozkaz, aby część polskich oddziałów oderwała się od pogoni za bolszewikami, wyprzedziła ich i zaatakowała od wschodu. I tak się stało. Zaskoczenie bolszewików było całkowite. I całkowita klęska. Skutecznie przeprowadzony plan Naczelnika Państwa uniemożliwił rozpoczęcie szykowanej już z nowymi oddziałami z głębi Rosji sowieckiej kontrofensywy, mającej połączyć się z walczącymi jeszcze w Polsce czerwonymi armiami.
Serdecznie pozdrawiam bohaterskich weteranów zwycięskiej wojny w 1920 r.
1 września 2006 r. Gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym otrzymało zaszczytną nazwę Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. Pozdrawiam całą społeczność Gimnazjum i serdecznie gratuluję wielkiego wyróżnienia.
Słowa refrenu ułańskiej żurawiejki z 1920 r.: Szable do boju, lance w dłoń, bolszewika goń, goń, goń!
W rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie nad Niemnem w 1920 r. zapraszam do częstochowskiej archikatedry Świętej Rodziny. 29 września o godz. 18.00 Mszę św. za Ojczyznę odprawi i homilię wygłosi ks. płk Stanisław Rospondek. Po Mszy św. - o godz. 19.00 spotkamy się przed archikatedrą przy ognisku na Wieczorze poezji i wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia, ukrytych pod sercem piosenek. Tytuł Wieczoru: Bolszewika goń, goń, goń!
W razie niepogody Wieczór będzie w sali parafialnej. Śpiewniki w cenie 5 zł.

A nasz Piłsudski...

1920 r.

A nasz Piłsudski wiedzie chłopców rój,
Wszyscy pójdziemy z nim na krwawy bój.
Póki Boże słonko świeci,
Bronić będziem matek, dzieci.

Bagnet na broń!
Bolszewika goń!
Goń, goń, goń!

A tam na Litwie z naszych kościołów
Zrobił bolszewik stajnie dla wołów.
Pójdźmy wygnać te bydlęta,
Bo tam nasza wiara święta.

Bagnet na broń...

Chociaż do kraju, pod stolicy próg,
Zakradł się dziki, bolszewicki wróg,
Pryśnie jego moc przeklęta,
Bo tu nasza wiara święta.

Bagnet na broń...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość z obecności Boga

2024-12-10 12:35

Niedziela Ogólnopolska 50/2024, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

Adobe Stock

To już trzecia niedziela Adwentu. Liturgia codziennych czytań będzie nas teraz wprowadzać bezpośrednio w czas świąt Narodzenia Pańskiego. Wszystko dokoła przypomina nam o świętach, ale niekoniecznie o Bożym Narodzeniu. Przygotowujemy dekoracje, stroimy domy, szykujemy potrawy świąteczne – ale co z Solenizantem, którego urodziny tuż-tuż? Codzienne Roraty, w których być może uczestniczymy, przygotowują nas na to wyjątkowe wyczekiwanie: najpierw na powtórne przyjście Chrystusa, a teraz także na święta Bożego Narodzenia. Dzisiejsze czytania i liturgia, a właściwie cała niedziela uwrażliwiają nas na potrzebę radości. Radości nie wymuszonej, ale płynącej z głębi naszego serca. Radości uobecniającej przychodzącego i jednocześnie będącego wśród nas Pana. Boga, który napełnia nas swoim miłosierdziem, płynącym z przebaczenia grzechów, co pozwala nam jednocześnie odnieść triumf nad naszym nieprzyjacielem, którym jest szatan. Radość płynie z obecności Boga i naszego dzięki Niemu zwycięstwa. Radość ta zabiera lęk i strach. Człowiek radosny w Panu nie ma w sobie niepewności. Bóg napełnia jego serce pokojem. Taki człowiek z podniesionym czołem staje do duchowej walki, wiedząc, Kto za nim stoi. Walka ta nie jest mozołem czy jakimkolwiek utrudzeniem. Do tego zmagania stajemy z radością, a nawet – jak pisze prorok Sofoniasz – z weselem. Bóg mnie kocha. To nie jest pusty slogan, ale rzeczywistość każdego dnia, zwłaszcza czasu adwentowego, pełnego pokoju i wyczekiwania. Wyczekiwania w miłości i na Miłość. Z sercem otwartym i radosnym. „Każdy święty chodzi uśmiechnięty” – to nie jest gołosłowny tekst dziecięcego zespołu religijnego, ale to uzewnętrznienie Boga w moim sercu. Boża radość ma rozpierać nie tylko mój umysł czy moje serce, ale całego mnie, także w wymiarze cielesnym. Nasze przebywanie wśród bliźnich musi promieniować obecnością Chrystusa. Do radości, o której czytamy w dzisiejszych pierwszym i drugim czytaniu, św. Paweł dodaje jeszcze „wyrozumiałą łagodność”. Nasze „promieniowanie Chrystusem” ma i tę cechę. Idziemy w obecności Boga Miłosierdzia, doświadczywszy łaski przebaczenia przez sakrament pokuty i pojednania, i czynimy podobnie. Święty Paweł zapewnia nas, że gdy będziemy mieli takie usposobienie, Chrystus będzie strzegł naszego serca i umysłu, by zapanował w nas jakże upragniony pokój. Pokój, o którym śpiewają aniołowie w grocie betlejemskiej i który przynosi przerażonym Apostołom w Wieczerniku Chrystus Zmartwychwstały.
CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Guzdek: Trudno sobie wyobrazić przyszłość Kościoła bez większego otwarcia na świeckich

2024-12-15 09:55

[ TEMATY ]

Abp Józef Guzdek

Karol Porwich

- Synodalność to nic innego jak normalność - tłumaczy w rozmowie z KAI abp Józef Guzdek, metropolita białostocki. Podkreśla, że wszyscy, bez wyjątku, księża i świeccy, od chrztu świętego jesteśmy odpowiedzialni za Kościół w każdym jego wymiarze, a zwłaszcza za dzieło ewangelizacji. Kreśli przyszłość Kościoła w Polsce w sytuacji nacisku prądów sekularyzacyjnych i spadających powołań kapłańskich.

- Podkreśla, że Podlasie jest miejscem współistnienia różnych kultur i religii. Żyją tutaj razem katolicy, grekokatolicy, prawosławni, grupy przedstawicieli Kościoła reformowanego oraz islamu. A współpraca, pomimo różnic, jest bardzo dobra. - Pytany o relacje miedzy wiarą a polityką, deklaruje, że „ci, którzy uwierzyli i praktykowali związek tronu z ołtarzem, powinni zrobić sobie dokładny rachunek sumienia i uznać, że zbłądzili”. Mówi też o niełatwej roli jaką Kościół odgrywa przy granicy polsko-białoruskiej., stwierdzając, że "Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej był i jest sprawdzianem autentyczności naszej wiary".
CZYTAJ DALEJ

Co z wigiliami klasowymi?

2024-12-16 07:15

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Szkolne wigilie, będące elementem tradycji i wspólnego świętowania Bożego Narodzenia, budzą coraz więcej kontrowersji. Obłęd trwa. Laickie organizacje apelują o tzw. świeckie wigilie w szkołach bez opłatka i kolęd. Naprawdę nikogo nie obchodzi już wymiar katolicki Bożego Narodzenia? Co na to zatem prawo oświatowe?

Szkolne wigilie to nieodłączny element grudniowego kalendarza wielu polskich szkół. Są one okazją do wspólnego świętowania, integracji uczniów, nauczycieli i rodziców. Wigilia szkolna często obejmuje wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, występy artystyczne oraz poczęstunek. To moment, w którym szkolna społeczność może zjednoczyć się w duchu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, co sprzyja budowaniu pozytywnych relacji i wzmacnianiu więzi. Pomimo wieloletniej tradycji, organizacja szkolnych wigilii budzi kontrowersje. Część rodziców i uczniów wyraża obawy, że takie wydarzenia mogą naruszać zasady tzw. świeckości szkoły i dyskryminować osoby o innych przekonaniach religijnych lub niereligijnych. Rodzice stawiają pytania o zgodność z przepisami prawa, w tym z Konstytucją RP.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję