Reklama

Niedziela Małopolska

Podwójny jubileusz w Uszwi

Tegoroczna uroczystość odpustowa ku czci św. Floriana, patrona kościoła i parafii w Uszwi, miała wyjątkowy charakter. W czasie sumy odpustowej, której przewodniczył ks. dr Łukasz Niepsój, notariusz kurii diecezjalnej w Tarnowie, dwóch kapłanów świętowało swoje jubileusze kapłańskie.

[ TEMATY ]

#Tarnów

Marek Białka

Od lewej : ks. Waldemar Wołek, ks. Łukasz Niepsój, ks. Władysław Górak

Od lewej : ks. Waldemar Wołek, ks. Łukasz Niepsój, ks. Władysław Górak

- Chciałbym mieć 40 lat życia. Niestety, ale młodości nie da się zatrzymać. 40 lat kapłaństwa to też piękny wiek w służbie Bogu i Kościołowi – powiedział ze wzruszeniem ks. Władysław Górak, jeden z tegorocznych jubilatów pochodzących z Zawady Uszewskiej.

Drugi z jubilatów to ks. Waldemar Wołek, który w tym roku świętował 10. rocznicę święceń kapłańskich. On - podobnie jak ks. Władysław - również wywodzi się z Zawady Uszewskiej, należącej do parafii Uszew.

Obaj kapłani świętowali swoje jubileusze w kościele parafialnym, w którym dojrzewało ich powołanie. To właśnie dzięki modlitwie wspólnotowej mogli właściwie rozeznać drogę swojego powołania. Nie bez znaczenia był również dobry kontakt z ówczesnymi duszpasterzami pracującymi w parafii. Dlatego też do świętowania rocznicy święceń zaproszony został m.in. katecheta ks. jubilata Władysław ks. Józef Kuchta, który w 1967 r. jako neoprezbiter rozpoczął pracę w parafii św. Floriana w Uszwi, zaś w tym roku świętuje 55. jubileusz kapłaństwa.

Reklama

W imieniu całej wspólnoty parafialnej okolicznościowe życzenia jubileuszowe złożyła Barbara Pawełek. Były również słowa i kwiaty od przedstawicieli wielu grup i stowarzyszeń działających na terenie parafii.

- Żeby można było świętować kolejne jubileusze, to najpierw muszą być nowe powołania kapłańskie – powiedział ks. Krzysztof Tworzydło, proboszcz parafii i jeden z koncelebransów. O to właśnie trzeba się modlić – dodał.

Na zakończenie Mszy św. odpustowej i jubileuszowej odbyła się procesja eucharystyczna z udziałem miejscowych strażaków, którzy również świętowali uroczystość ku czci swojego patrona.

Gościem honorowym tegorocznych obchodów ku czci św. Floriana był p. Adam Bujak, który od lat 60 fotografował Karola Wojtyłę, a po wyborze na papieża towarzyszył Janowi Pawłowi II w wielu zagranicznych pielgrzymkach. Pan Adam Bujak Jest autorem ponad 130 albumów fotograficznych. Do uszewskiej parafii przyjechał, aby zrobić materiał zdjęciowy do swojego nowego albumu poświęconego właśnie osobie św. Floriana.

2022-05-10 13:50

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 7000 zł z Bochni do Kamerunu

[ TEMATY ]

Tarnów

Bochnia

#Tarnów

diecezja tarnowska

makulatura na misje

parafia św. Jana Nepomucena w Bochni

W zbiórkę zaangażowali się parafianie i nie tylko

W zbiórkę zaangażowali się parafianie i nie tylko

Po wakacyjnej przerwie w sobotę 3 września przy kościele św. Jana Nepomucena w Bochni miała miejsce kolejna edycja akcji „Makulatura na misje”.

Jak informuje Maria Ślusarz: „jak zwykle nie zawiedli mieszkańcy Bochni, ziemi bocheńskiej i brzeskiej”. Udało się zebrać 18 420 kg zużytego papieru i tektury. Cztery osoby przekazały ofiary pieniężne. Dzięki czemu na wykończenie następnych klas szkolnych w Centrum Dziecka w Yaounde – stolicy Kamerunu przekazano 7 147 zł.

CZYTAJ DALEJ

Gromniczna

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

święto Ofiarowania Pańskiego

pl.wikipedia.org

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego aż do drugiej połowy minionego stulecia nosiło nazwę Purificatio – Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce mówiono o święcie Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta pochodziła od świec (gromnic), zabieranych w tym dniu do kościołów i tam poświęcanych.

Dawniej wielkie zagrożenie dla domów w Polsce stanowiły burze, a zwłaszcza pioruny, które wzniecały pożary i niszczyły głównie drewniane domostwa. Właśnie przed nimi miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów. Dwie z wyżej wspomnianych nazw uwypuklały bardziej maryjny charakter święta. Dopiero ostatnia reforma liturgiczna nadała mu charakter uroczystości Pańskiej, co szło w parze ze zmianą nazwy na Praesentatio, czyli Przedstawienie, Okazanie Pana Jezusa w świątyni. W języku polskim zamiast dosłownego tłumaczenia tego łacińskiego terminu przyjęło się określenie Ofiarowanie Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Nieść światło Chrystusa

2023-02-02 20:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Opatowie, w kościele Ojców Bernardynów obchodzony był Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego.

W tegoroczne obchody diecezjalnego dziękczynienia za dar osób zakonnych wpisała się poranna Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kaplicy klasztornej sióstr klarysek w Sandomierzu oraz popołudniowa Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Wespół z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, o. Edgar Semeniuk, gwardian oraz proboszcz parafii, ojcowie zakonni oraz przybyli księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję