Reklama

Wiadomości

Pierwsza Dama i dyrektor Caritas Polska we wspieranej przez Caritas szkole w Kairze

W dniach 29–31 maja, ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, wraz z reprezentacją organizacji, wzięli udział w oficjalnej podróży pary prezydenckiej do Egiptu. Była to pierwsza wizyta polskiego prezydenta w tym kraju od 30 lat. W agendzie wizyty znalazło się spotkanie w szkole w Kairze, prowadzonej przez Misjonarzy Kombonianów, którą niedawno wsparła Caritas Polska.

[ TEMATY ]

Egipt

Agata Kornhauser‑Duda

Caritas Polska

Materiały prasowe Caritas Polska

Agata Kornhauser-Duda z młodymi Egipcjanami w Kairze

Agata Kornhauser-Duda z młodymi Egipcjanami w Kairze

– Dzięki wsparciu Caritas i opiece misjonarzy, do jednej tylko szkoły uczęszcza już nie 15 uczniów, jak wtedy, gdy placówka rozpoczynała pracę, ale 186 i szkoła ma szansę na dalszy rozwój. Życzę państwu kolejnych sukcesów w prowadzeniu dalszej działalności – powiedziała podczas wizyty Agata Kornhauser-Duda.

Dzięki zaangażowaniu Misjonarzy Kombonianów i wsparciu Caritas Polska, ponad 700 dzieci z Erytrei, Sudanu i Sudanu Południowego może uczęszczać do 2 szkół, w których budują swoją lepszą przyszłość. Odwiedzona przez delegację szkoła w Kairze prowadzi klasy 1-8, a uczą się w niej dzieci w wieku od 8 do 18 lat. Chociaż zgodnie z prawem dzieci uchodźców mogą zostać włączone w egipski system edukacji, w praktyce szkoły publiczne nie są do tego odpowiednio przygotowane ze względu na istniejące bariery językowe, brak dokumentacji potwierdzającej wcześniejszą edukację uczniów i brak odpowiednich środków służących przeciwdziałaniu przemocy szkolnej wobec małoletnich uchodźców. Tym ważniejsze staje się wspieranie tego typu placówek, umożliwiających dzieciom lepszy start.

– W szkole nie tylko zdobywa się wiedzę, tutaj także nawiązuje się głębokie relacje z rówieśnikami. Chciałabym, byście wykorzystali ten czas, by je wzmacniać. Jestem przekonana, po zobaczeniu przedstawień zaprezentowanych przez dzieci, że tu możecie rozwijać wasze talenty. Dziękuję za to miejsce, które wspólnie tworzycie. Życzę, byście czuli się bezpieczni, akceptowani i życzę satysfakcji z bycia tutaj – zwróciła się do uczniów Pierwsza Dama.

Reklama

Caritas Polska przekazała na realizację projektu kwotę ponad 270 tys. złotych. Wsparcie umożliwia wypłatę wynagrodzeń dla 55 nauczycieli i 13 pracowników szkolnych, w dwóch placówkach prowadzonych przez misjonarzy. Wielu spośród zatrudnionych nauczycieli to uchodźcy i migranci, a środki, które otrzymują, są ważne dla nich i ich rodzin, zapewniając im stabilne utrzymanie. Wsparcie jest zatem dwutorowe: edukacyjne i – pośrednio – humanitarne. Dla społeczności uchodźców w Kairze, dostęp dzieci do edukacji jest jedną z kluczowych potrzeb, szczególnie we wczesnych latach nauczania. Uczestniczenie w regularnych zajęciach szkolnych pośrednio także chroni dzieci przed innymi zagrożeniami, takimi jak przemoc czy wykorzystywanie. Pomoc od Caritas Polska realizowana jest w bieżącym roku szkolnym od września 2021 do sierpnia 2022.

– Serdecznie dziękujemy Pierwszej Damie za to, że podczas tej krótkiej wizyty w Kairze znalazła czas, aby odwiedzić właśnie tę placówkę, którą współfinansuje Caritas Polska. Cieszymy się, że te działania mają realny wpływ na kształtowanie lepszej przyszłości dla uczących się tu dzieci oraz że nasza pomoc wniosła tak wiele dobrego. Dziękujemy też wszystkim darczyńcom, którzy wspierali ten projekt – podsumowuje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

2022-06-02 20:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś ogólnopolski Dzień Solidarności z mieszkańcami Bejrutu

[ TEMATY ]

pomoc

Caritas Polska

Bejrut

Caaritas

Dziś przed kościołami w całej Polsce odbywa się zbiórka na rzez ofiar niedawnej tragedii w Bejrucie. Środki zebrane podczas niedzielnej kwesty zostaną za pośrednictwem Caritas Polska przekazane na rzecz poszkodowanych na skutek wybuchu w Bejrucie.

Zwracam się z gorącym apelem, aby niedziela 16 sierpnia br. stała się Dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o pomoc dla mieszkańców stolicy Libanu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję