Reklama

Niedziela Świdnicka

Artystyczne uwielbienie w Nowej Rudzie-Słupcu

Po raz piąty w Nowej Rudzie-Słupcu Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa została zwieńczona wyjątkowym koncertem uwielbienia.

[ TEMATY ]

koncert uwielbienia

Nowa Ruda ‑ Słupiec

Sygnał Miłosierdzia

Hubert Gościmski

Na scenie zaprezentowało się 120 artystów pod batutami Kacpra Biruli i Dominika Kozłowskiego.

Na scenie zaprezentowało się 120 artystów pod batutami Kacpra Biruli i Dominika Kozłowskiego.

Mowa o Sygnale Miłosierdzia, który na stałe wpisał się w obchody Bożego Ciała w naszej diecezji. Jednak pod tym hasłem kryje się nie tylko koncert finałowy, ale również cykl warsztatów wokalno-instrumentalnych przygotowujący do występów na dużej scenie. W tym roku pod okiem profesjonalnych dyrygentów przygotowywało się 120 uczestników: nad grupą instrumentalną czuwał Kacper Birula, a nad wokalną – Dominik Kozłowski.

Przedłużenie eucharystycznych procesji

Efektem trzymiesięcznych przygotowań był koncert finałowy w święto Bożego Ciała. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Nowej Rudy – na wieczornym muzycznym uwielbieniu zgromadziło się blisko półtora tysiąca osób z całej diecezji. Dodatkowo każdy miał możliwość wysłuchania koncertu za pośrednictwem internetowej transmisji.

Na samym początku zebranych przywitał ks. Krzysztof Iwaniszyn, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie i pomysłodawca wydarzenia. Wprowadzając w nastrój koncertu wskazał, że Sygnał Miłosierdzia stanowi przedłużenie modlitwy i uwielbienia wyrażanego podczas eucharystycznych procesji.

Hubert Gościmski

Sygnał Miłosierdzia odbywa się od 2018 roku z inicjatywy ks. kan. Krzysztofa Iwaniszyna.

Sygnał Miłosierdzia odbywa się od 2018 roku z inicjatywy ks. kan. Krzysztofa Iwaniszyna.

Czas koncertu i adoracji

Chwilę później na scenie pojawili się wokaliści i instrumentaliści, którzy zaprezentowali kilkanaście pieśni i hymnów chwały. Poszczególne występy przeplatały się z recytacjami harmonizującymi z nastrojem kolejnego utworu. Początkowo energiczne utwory przechodziły w bardziej stonowane, skłaniające do refleksji. Wtedy rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu; modlitwie przewodniczył ks. Krzysztof Iwaniszyn.

Tegorocznej edycji koncertu patronowała św. Jadwiga Śląska – jej figurka oraz relikwie znajdowały się na scenie.

Hubert Gościmski

Reklama

Relikwie i figurka św. Jadwigi. Od tego roku każdy kolejny Sygnał Miłosierdzia będzie mieć swojego świętego patrona.

Relikwie i figurka św. Jadwigi. Od tego roku każdy kolejny Sygnał Miłosierdzia będzie mieć swojego świętego patrona.

Międzypokoleniowa jedność

Paulina Król, jedna z chórzystek, w rozmowie z Niedzielą Świdnicką wskazała, że głównym celem Sygnału Miłosierdzia za każdym razem jest pobudzenie do wspólnego celebrowania Najświętszego Sakramentu.

– Za pomocą śpiewu, muzyki i tańca chcemy pokazać, że dzisiejsza wspólnota chrześcijańska posiada w sobie niezwykłą pasję, energię i radość.

Natomiast Wojciech Budnik dodał: – Zależy nam na tym, by ukazać międzypokoleniową jedność i zaktywizować wszystkich, niezależnie od wieku. Patrząc z perspektywy czasu śmiało mogę stwierdzić, że to nam się udaje, a efekty niejednokrotnie nas zaskakują.

Hubert Gościmski

Koncert spotkał się z entuzjastycznym odbiorem.

Koncert spotkał się z entuzjastycznym odbiorem.

Organizacja koncertu nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe. Znaczna część środków została przyznana dzięki mieszkańcom Nowej Rudy, którzy swoimi głosami wybrali projekt Sygnał Miłosierdzia. Dodatkowe środki zapewniły instytucje, lokalne firmy oraz osoby prywatne, dla których ważna jest promocja kultury chrześcijańskiej.


2022-06-17 11:11

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Ruda - Słupiec. Oddali cześć Matce Bożej Bolesnej

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, która patronuje sanktuarium na Górze Wszystkich Świętych, miejscowa wspólnota parafialna zgromadzała się na Mszy Świętej odpustowej.

W godzinie miłosierdzia 15 września liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Mateusz Grzegorczyk - kapłan diecezji świdnickiej, student prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. - Odpust w sanktuarium był także okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy na co dzień opiekują się naszym „kościółkiem na górce” - relacjonuje wikariusz ks. Kamil Osiecki.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

2023-01-27 07:17

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę zajęcia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Hasłem tegorocznych obchodów i związanych z nimi programów edukacyjnych w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych jest „Dom i przynależność”. Jak wyjaśnia ONZ: „Hasło przewodnie podkreśla człowieczeństwo ofiar i ocalałych z Holokaustu, którym sprawcy odebrali ich domy, a także poczucie przynależności”.

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję