"Oto jest dzień, który dał nam Pan..." - słowami tej pieśni dzieci z Pniewa rozpoczęły obchody Święta Szkoły. Na szkolnym placu, przy polowym ołtarzu (wzorem ubiegłego roku) zgromadziła się cała społeczność szkolna oraz licznie przybyli mieszkańcy Pniewa i zaproszeni goście - władze oświatowe i gminne - aby uczestniczyć we Mszy św., poświęceniu tornistrów i ślubowaniu uczniów klas pierwszych. Mszę św. w intencji dzieci, nauczycieli i rodziców oraz przyjaciół i darczyńców szkoły celebrował ks. kan. Adam Grodzki - proboszcz parafii Puchały.
Jednym z zadań wychowawczych realizowanych w Szkole im. Rodziny Jabłońskich w Pniewie jest kształtowanie osobowości w oparciu o naukę Jana Pawła II oraz zasady wiary chrześcijańskiej, bo przecież wszystkie dzieci uczęszczające do tej szkoły wywodzą się z katolickich rodzin, którym na sercu leży wychowanie dzieci zgodnie z wiarą.
Od roku szkolnym uroczystościom towarzyszy sztandar - symbol jedności ludzi dążących jedną drogą do wspólnego celu - poświęcony przez biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. "Wy jesteście nadzieją świata" - te słowa wypowiedziane w Łowiczu przez Ojca Świętego przyjęto w szkole za motto działań i umieszczono na rewersie sztandaru. Te same słowa przypomniano też podczas obchodów Święta Szkoły kiedy to uczniowie klasy I uroczyście ślubowali na szkolny sztandar i zostali przyjęci w poczet pełnoprawnych uczniów szkoły. Obyczaj, ktoś inny powie szkolny ceremoniał, na pewno wielkie przeżycie dla pierwszaków, którzy wpatrzeni w swoją panią tak dumnie i z przejęciem powtarzali za nią słowa ślubowania, a potem z wielką radością deklamowali wiersze o pierwszych dniach w szkole i śpiewali o pożegnaniu przedszkola, pokłonieniu się szkole i odważnym marszu nową drogą. Jaka ta droga będzie - prosta czy wyboista, asfaltowa czy piaszczysta - okaże się po latach. Oby na niej spotkali prawdziwych nauczycieli, takich, którzy podali im rękę i przeprowadzili nawet przez kałuże, takich, których pamięta się po latach, takich, którzy nauczyli kochać siebie nawzajem, odróżniać dobro od zła, zaszczepili poczucie odpowiedzialności i obowiązku.
Wspólne świętowanie to już tradycja, to dzień, który jednoczy i uczy, który wspomina się w trudach dnia codziennego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu