Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Meksyk

Zagrożona ustawa

Kolegium Adwokatów Katolickich postanowiło zaskarżyć przed Międzyamerykańskim Trybunałem Praw Człowieka ustawę zezwalającą na aborcję do 12. tygodnia ciąży. Adwokaci argumentują, że uchwalone 24 kwietnia prawo dla Miasta Meksyk jest sprzeczne z meksykańską konstytucją.
Rzecznik archidiecezji Meksyk - ks. Hugo Valdemar Romero ujawnił, że adwokaci zdecydowali się na kampanię międzynarodową, aby „ukazać światu antydemokrację, która panuje w Mieście Meksyk”. Podkreślił, że prawo przyjęte przez Zgromadzenie Ustawodawcze Dystryktu Federalnego, na którego terenie leży stolica kraju, jest sprzeczne z konstytucją Meksyku. Stanowi ona, że państwo ma obowiązek bronić ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Irlandia

Bp Karpiński odwiedził Polaków

Bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, gościł w dniach 28 kwietnia - 1 maja w Dublinie, w Irlandii. Uczestniczył m.in. w uroczystości wręczenia specjalnych nagród, przyznanych przez TVP Polonia kilku działaczom i organizacjom emigracyjnym. Jednym z odznaczonych był ks. inf. Stanisław Jeż - rektor Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu.
W niedzielę 29 kwietnia w kościele polskim pw. św. Audoena w Dublinie bp Karpiński odprawił uroczystą Mszę św. w intencji ojczyzny. W Eucharystii uczestniczył ambasador Polski w Irlandii Tadeusz Szumowski. Tego samego dnia bp Karpiński udzielił sakramentu bierzmowania 33 osobom.
30 kwietnia bp Karpiński spotkał się z przedstawicielami Kościoła Zielonej Wyspy: odwiedził prymasa Irlandii - abp. Seána Brady’ego w Armagh i rozmawiał z metropolitą Dublina - abp. Diarmuidem Martinem. Wygłosił konferencję dla księży kapelanów Polonii, posługujących we wszystkich zakątkach Irlandii. Na zakończenie wizyty bp Karpiński odprawił Mszę w kościele polskim pw. św. Audoena w Dublinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(Ks. J.T.)

Włochy

Groźby pod adresem arcybiskupa

„Włochy muszą wspierać arcybiskupa Bagnasco i nie mogą go opuścić” - z tym apelem wystąpił watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone na wiadomość o nowych pogróżkach pod adresem abp. Angelo Bagnasco - przewodniczącego Episkopatu Włoch.
Pod adresem kurii w Genui nadeszła przesyłka zawierająca pocisk z broni palnej oraz zdjęcie arcybiskupa ze swastyką. Pierwsze pogróżki pojawiły się przed Wielkanocą. Od tej pory abp Bagnasco porusza się z ochroną. - Jestem przyjacielem abp. Bagnasco i wspieramy się wzajemnie - powiedział kard. Bertone, który kilka miesięcy temu był jeszcze arcybiskupem Genui. Abp Bagnasco spotkał się z komendantem policji, a jego rzecznik oświadczył, że ta ostatnia, jak i poprzednie pogróżki wydają się dziełem osób psychicznie niezrównoważonych.
Politycy wszystkich orientacji wyrazili solidarność z arcybiskupem i potępili kampanię nienawiści, której padł on ofiarą, od kiedy publicznie skrytykował projekt ustawy legalizującej wolne związki osób tej samej płci, dodając, że po tym przyjdzie kolej na legalizację kazirodztwa i pedofilii.

Reklama

Ukraina

Będzie kościół w Kijowie

Biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej Stanisław Szyrokoradiuk wmurował w Kijowie kamień węgielny pod budowę nowej świątyni katolickiej obrządku łacińskiego. Będzie ona nosiła wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Kościół w Kijowie, jak i na całej Ukrainie, potrzebuje nowych świątyń i każdy taki obiekt to nowy znak Bożej obecności wśród ludu. Dlatego Kościół modli się o świątynie i rozbudowuje je - powiedział bp Szyrokoradiuk.
Obecnie w czteromilionowej stolicy Ukrainy istnieje tylko jedna świątynia rzymskokatolicka - konkatedra. Dalsze cztery parafie od wielu lat oczekują zgody na budowę kościołów, o co na Ukrainie do tej pory jest trudno. Katolików regularnie uczęszczających na niedzielne Msze św. w Kijowie jest ok. 5 tys.

Ludzie

Henry Kissinger

Henry Kissinger - były amerykański sekretarz stanu powiedział, że należy „do mniejszości, której podobał się wykład Papieża Benedykta XVI w Ratyzbonie”. Kissinger wygłosił wykład o sytuacji na świecie w czasie sesji Papieskiej Akademii Nauk. - W dialogu między religiami niezbędne są podstawowe reguły. Pierwsza z nich, która pochodzi z kultury greckiej, przejęta została przez tradycję chrześcijańską: rola rozumu. Respekt dla cudzych opinii, nawet jeśli się z nimi nie zgadzam. Nie może jedna religia ustalać, czym jest prawda - powiedział Kissinger i podzielił się z dziennikarzami osobistym wspomnieniem ze spotkania z Janem Pawłem II. W czasie pierwszej wizyty Papieża Polaka w Stanach Zjednoczonych w 1979 r. Kissinger zapytał, dlaczego w publicznych wystąpieniach porusza tak drażliwe tematy, jak sprawa kontroli urodzeń. Papież odpowiedział wtedy: - Wybrano mnie w momencie wyjątkowego upolitycznienia Kościoła, ja tymczasem muszę opierać się na prawdzie, bo trzeba powrócić do prawdy. Gdybym się od niej oddalił, Kościół niczym by się nie różnił od organizacji społecznej.

Krótko

Estonia zawrzała. Iskrą był demontaż tzw. Brązowego Żołnierza - pomnika w Tallinie, który jest dla Estończyków symbolem zniewolenia przez Sowietów. Bunt podniosła rosyjska część społeczeństwa tego nadbałtyckiego państwa. Polała się krew. Zginął jeden Rosjanin, a rannych zostało 100 osób po obydwu stronach konfliktu.

Gorąco jest w Turcji. Chodzi o rozdział islamu od państwa. Turcja od czasów Kemala Atatürka jest republiką świecką. Jej charakter stanie pod znakiem zapytania, gdyby prezydentura dostała się Abdullahowi Guli z rządzącej partii Sprawiedliwości i Rozwoju. Opozycja i armia obawiają się, że może on znieść rozdział islamu od państwa. Na ulicach Stambułu protestowało 29 kwietnia ponad milion Turków.

W Arabii Saudyjskiej służby bezpieczeństwa aresztowały 172 osoby, które są podejrzane o udział w spisku terrorystycznym. Terroryści mieli w planie powtórzenie scenariusza zamachów z 11 września 2001 r. Chcieli porwać samoloty i uderzyć nimi w bazy wojskowe i rafinerie.

W Iraku zginął lider Al-Kaidy na ten kraj Abu Ajub al-Masri. Terrorysta został zastrzelony w starciu na północ od Bagdadu. Równolegle z tą wiadomością do opinii publicznej trafiło podsumowanie za 2006 r., z którego wynika, że terroryści stali się aktywniejsi w skali świata. Zorganizowali o jedną czwartą ataków więcej. Pochłonęły one 40 proc. ofiar więcej niż rok wcześniej.

Prezydent George Bush zawetował ustawę amerykańskiego parlamentu, która wyznaczała datę 1 października jako początek wycofywania amerykańskich wojsk z Iraku.

W Nigerii seria porwań zagranicznych pracowników. 3 maja porwano też dwóch Polaków pracujących dla włoskiej firmy. Po krótkim pobycie w niewoli zostali uwolnieni. Za porwaniami stoi Ruch na Rzecz Wyzwolenia Delty Nigru (MEND), który domaga się większej autonomii dla tej prowincji i zmiany sposobu podziału dochodów ze złóż ropy.

W Budapeszcie nieznani sprawcy rozkopali grób byłego komunistycznego przywódcy Węgier Janosa Kadara, zabierając jego szczątki. Pozostawili napis: „Morderco i zdrajco, nie możesz spoczywać na poświęconej ziemi”. Policja szuka sprawców.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26

[ TEMATY ]

świadectwa

#świadectwo

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Był to najlepszy wynik Chorwacji w tym konkursie. Po powrocie do kraju Purišić przyjęty został jak bohater. Premier Andrej Plenković zapowiedział, że państwo przyzna mu premię w wysokości 50 tys. euro. Jednak artysta zrezygnował z tych pieniędzy i przekazał je dwóm placówkom leczącym nowotwory.

CZYTAJ DALEJ

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37

[ TEMATY ]

błogosławiony

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Gwidon urodził się w drugiej połowie XII wieku we francuskim mieście Montpellier w zamożnej rodzinie. Przed rokiem 1190 zaczął służyć ubogim i potrzebującym, zakładając dla nich dom, szpital na obrzeżach Montpellier. Od samego początku to dzieło powierzył Duchowi Świętemu. W krótkim czasie znalazł wielu naśladowców, którzy zainspirowali się jego przykładem i zapragnęli służyć ubogim i potrzebującym. I w ten sposób narodziła się wspólnota, której członkami byli mężczyźni i kobiety, ludzie świeccy i duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję