Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczyt G8

O ekologii i globalizacji

Ekologia zdominowała obrady szczytu G8. Przywódcom najbogatszych państw świata i Rosji, zebranym na spotkaniu w niemieckim Heiligendamm 7 i 8 czerwca udało się porozumieć w sprawie zmian klimatycznych na świecie. Na czym polega kompromis? Na stwierdzeniu, że państwa G8 wezmą „poważnie pod uwagę” ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Do konkretów jednak daleko. Teraz czekają nas rozmowy w ramach ONZ i dopiero wtedy będzie można ogłosić sukces. Rozmawiano także o globalizacji, a niemieckim gospodarzom udało się przekonać swoich gości, że należy się przyjrzeć społecznym skutkom tego procesu.
Szczytem zainteresowane były też środowiska katolickie. Z różnych stron słychać było wezwania, aby liderzy świata zajęli się losem ubogich.
Benedykt XVI w liście do kanclerz Angeli Merkel, która była gospodarzem szczytu, zwrócił uwagę, że „należy podjąć kroki w celu szybkiego, całkowitego i bezwarunkowego anulowania długów zewnętrznych” najbiedniejszych krajów i sprawienia, by na nowo nie popadły w „niedające się usprawiedliwić” zadłużenie. Papież opowiedział się też za „poważnymi inwestycjami w badania” nad lekami na AIDS, gruźlicę oraz choroby tropikalne. Powinno się też kontynuować wysiłki w celu „znaczącej redukcji handlu bronią, przemytu cennych surowców i wyprowadzania kapitału z krajów ubogich (...) Choć podjęcie tych wyzwań stoi przed wszystkimi państwami, to jednak kraje grupy G8 i Unia Europejska powinny tu pełnić rolę przewodników” - napisał Benedykt XVI.

Gabon

Rok Jana Pawła II

Zasadniczym przesłaniem Jana Pawła II było wezwanie do świętości - oświadczył prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Ivan Dias. Przewodniczył on w Gabonie uroczystościom w 25. rocznicę wizyty Ojca Świętego w tym środkowoafrykańskim kraju. Z tej okazji został w Gabonie ogłoszony Rok Jubileuszowy dedykowany Janowi Pawłowi II.
Podczas głównej jubileuszowej Mszy św. w stołecznym Libreville 2 czerwca kard. Dias powiedział, że Papież kierował wezwanie do świętości do całego Kościoła. - Głosił je słowami, ale jeszcze bardziej swoim życiem - zaznaczył indyjski hierarcha. Jego zdaniem, transparenty z napisem „Santo subito”, jakie pojawiły się na papieskim pogrzebie, pokazały, że lud Boży przyjął świadectwo życia w świętości swego pasterza. - Mogę zaświadczyć, że Jan Paweł II był świętym człowiekiem - stwierdził kard. Dias.
Dodał, że charakteryzująca Ojca Świętego ludzka wrażliwość nie byłaby możliwa bez głębokiej komunii z Bogiem. Ujawnił, że nieraz nuncjusze apostolscy w krajach, które odwiedzał Papież, widząc palące się w nocy światło w kaplicy nuncjatury, szli, żeby je zgasić i znajdowali tam Ojca Świętego pogrążonego w modlitwie.
W czasie czterodniowej wizyty w Gabonie kard. Dias poświęcił nową katedrę św. Jana Apostoła w Mouila, do której budowy przyczynił się m.in. prezydent tego kraju El Hadj Omar Bongo Odimba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Oceania

Krzyż i ikona ŚDM

Krzyż Światowych Dni Młodzieży i towarzysząca mu ikona Matki Bożej pielgrzymują po wyspach Oceanii. 1 lipca dotrą do Sydney, gdzie w lipcu 2008 r. odbędzie się XXIII ŚDM z udziałem Papieża Benedykta XVI.
Po dotkniętych skutkami tsunami Wyspach Salomona symbole ŚDM dotarły w maju do Królestwa Tonga i Republiki Wysp Fidżi, gdzie zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem. Na niewielkiej wyspie Tonga, gdzie jest zaledwie 13 parafii, wokół krzyża i ikony 23 maja w katedrze Maryi Niepokalanej w Ma’ufanga zgromadziło się15 tys. chrześcijan. Z kolei na Fidżi w dniach uroczystości Zesłania Ducha Świętego krzyż i ikona odwiedziły miasta Viti Levu, Levuka i Nadi. Na zakończenie pielgrzymki w katedrze w Suvie została odprawiona uroczysta Eucharystia. Na ŚDM wybiera się 400 młodych mieszkańców Fidżi.
Kolejne etapy peregrynacji to Nowa Kaledonia, Vanuatu i Nowa Zelandia. 1 lipca relikwie i krzyż ŚDM rozpoczną w Sydney trwającą rok pielgrzymkę po Australii.

Ludzie

Kard. Walter Kasper

Kard. Walter Kasper ostrzegł Unię Europejską przed zaparciem się siebie. - Bóg stał się obcy w Europie - stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan 5 czerwca w Akwizgranie. Jego zdaniem, nasz kontynent „zapiera się swojej historii, mogąc tym samym przegrać swoją przyszłość”. Kard. Kasper dostrzega problemy w dialogu z muzułmanami, ponieważ islam jako religia „pochrześcijańska” rości sobie prawo do „korygowania i przewyższenia chrześcijaństwa”. Posłuszne zdejmowanie krzyży ze ścian i rezygnacja z tradycji obchodzenia Bożego Narodzenia - „zakazów graniczących z absolutną głupotą” - to nie wyraz dialogu, lecz „pozbawione charakteru zaparcie się samego siebie” - uważa kard. Kasper. Owocem takich decyzji nie będzie poszanowanie, lecz pogarda, napomniał, dodając, że „tylko ten, kto szanuje samego siebie, może szanować innych”.
- W takiej sytuacji dla przyszłości Kościoła misje są konieczne jak życie - podkreślił kard. Kasper i zwrócił uwagę, że Kościół musi rosnąć przynajmniej proporcjonalnie do wzrostu ludności na świecie.

Krótko

Zaskakujący ruch Władimira Putina w sprawie tarczy antyrakietowej. Na szczycie G8 w Heiligendamm i zaproponował on Amerykanom korzystanie z radaru w Azerbejdżanie. Prezydent Bush odpowiedział, że to ciekawy pomysł. Jak to wpłynie na negocjacje USA - Polska? Zobaczymy.

Prezydent USA George Bush przebywał z tygodniową wizytą w Europie. Odwiedził m.in. Czechy, Polskę, Włochy, Bułgarię i Albanię. W Niemczech brał udział w spotkaniu na szczycie grupy G8.

Komisja zagraniczna Parlamentu Europejskiego zdecydowała, że należy dać Ukrainie perspektywę wstąpienia do Unii Europejskiej. To ważny głos i sygnał dla Ukraińców zapraszający ich w szeregi UE.

Od 2003 roku zginęło w Iraku 3,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich, wynika z podsumowania sporządzonego przez agencję Associated Press.

Na skraju bankructwa znalazła się Francuska Partia Komunistyczna. Przyczyna? Słabnące poparcie w elektoracie.

Kubańska telewizja pokazała 5 czerwca pierwszy od 10 miesięcy wywiad z dyktatorem Fidelem Castro.

Od września ruszy gorąca linia telefoniczna między Chinami a USA. Dzięki niej strony będą mogły bardzo szybko wyjaśniać nieporozumienia w sferze wojskowej.

Amerykańskim służbom udało się udaremnić zamach, który przygotowywali islamscy fundamentaliści z Karaibów. Za cel obrali sobie największe nowojorskie lotnisko. Planowali wysadzić zbiorniki z paliwem. Skutki mogły być poważniejsze niż w ataku z 11 września 2001 r.

W Belgii skazano detektywa Krzysztofa Rutkowskiego na 1,5 roku więzienia. Rutkowski wszedł w konflikt z belgijskim prawem, gdy w czerwcu 2005 r. zatrzymał w Antwerpii poszukiwanego listem gończym Piotra K. Belgijski sąd uznał, że Rutkowski wkroczył na teren, który jest zarezerwowany dla policji.

Baskijska organizacja terrorystyczna ETA ogłosiła koniec zawieszenia broni i zapowiedziała krwawe zamachy. To porażka socjalistycznego rządu hiszpańskiego, krytykowanego przez opozycję za zbytnią uległość wobec baskijskich separatystów.

W Szwecji pedofile legalnie założyli stronę internetową propagującą to zwyrodnienie. „W pedofilach tkwi ogromna siła. Czekają na rozwinięcie skrzydeł. To jeszcze potrwa, ale to nastąpi” - czytamy na witrynie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty w Czerwieńsku

2024-04-29 09:23

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Parafia Czerwieńsk

Jubileuszowy Dzień Wspólnoty

Waldemar Napora

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła

Ruch Światło-Życie w ramach jubileuszu 50-lecia istnienia w diecezji zaprosił byłych oazowiczów na spotkanie w ramach Jubileuszowego Dnia Wspólnoty.

Jedno z kilku takich zaplanowanych spotkań odbyło się 27 kwietnia w parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku. Rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Jana Pawlaka, wieloletniego uczestnika i moderatora Ruchu. Udział w spotkaniu wzięli ks. Dariusz Korolik, obecny moderator Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, kapłani związani z Oazą w różnym czasie, animatorzy oraz pary Domowego Kościoła. Przybyły także rodziny zainteresowane formacją w grupach oazowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję