Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Irak

Uwolniony kapłan

W dwunastym dniu po porwaniu odzyskał wolność kapłan katolickiego Kościoła chaldejskiego ks. Hani Abdel Ahad. Poinformował o tym 18 czerwca rektor prowadzonego przez ten Kościół Kolegium Babel - ks. prał. Jacques Issac, który odwiedził uwolnionego księdza. Powiedział, że ks. Hani „jest bardzo zmęczony, ale w dobrym stanie i nie znęcano się nad nim”.
33-letniego kapłana, proboszcza parafii pw. Mądrości Bożej w Bagdadzie, uprowadzono 6 czerwca wraz z pięcioma młodymi ludźmi, gdy udawali się do niższego seminarium duchownego w stolicy. Chłopców porywacze zwolnili już nazajutrz, za duchownego natomiast zażądali „bardzo wysokiego okupu”, jak podano w komunikacie ogłoszonym wkrótce po całym zdarzeniu, przesłanym na ręce patriarchy Emmanuela III Delly’ego.
Porwanie nastąpiło zaledwie w trzy dni po brutalnym zamordowaniu ks. Ragheeda Ganiego i trzech sub-diakonów, uprowadzonych wcześniej w Mosulu. Było to ósme uprowadzenie kapłana chaldejskiego w Bagdadzie.

Białoruś

Koronacja obrazu Matki Bożej

Wizerunek Matki Bożej Gudohajskiej zostanie ukoronowany koronami papieskimi 15 lipca 2007 r. Aktu koronacji dokona kard. Kazimierz Świątek - postać symboliczna Kościoła na Białorusi, uhonorowany tytułem „Fidei Testis”.
Początek kultu Matki Bożej Gudohajskiej związany jest z podaniem, według którego w puszczy oszmiańskiej znaleziono kopię znanej ikony Matki Bożej Włodzimierskiej i umieszczono ją początkowo w domu pustelnika, który mieszkał z dala od wioski. Ludzie, którzy przychodzili do niego po radę, modlili się przed wizerunkiem Maryi i doznawali łask. Dosyć szybko zaczęły się przy obrazie dziać cuda, co przyciągało coraz więcej wiernych. W pierwszej połowie XVIII wieku Anna z Sulistrowskich Koziełł-Poklewska stała się właścicielką Gudohajów i zbudowała kaplicę, a w 1764 r. wraz ze swoim drugim mężem Józefem Wojną kościół oraz klasztor, do którego sprowadzili z Ostrej Bramy karmelitów bosych. Karmelici zajmowali się nie tylko duchowym wzrostem powierzonych swej pieczy parafian: przy klasztorze prowadzili także szkołę dla sierot oraz szpital, w którym znajdowali przytułek ubodzy. Po upadku powstania listopadowego, w 1832 r. dekretem cara Mikołaja I klasztor i parafia zostały zlikwidowane.
Parafię wskrzeszono w 1906 r. Kolejne trudne chwile wspólnota przeżywała w czasie wojny i komunistycznych rządów. Na szczęście kościół gudohajski nie podzielił losu wielu świątyń, przeznaczonych do innych celów albo zniszczonych. W 1990 r. do Gudohajów powrócili karmelici bosi. Kult, który przetrwał trudne czasy, zaczął się dynamicznie rozwijać, czego owocem będzie akt koronacyjny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O. Arkadiusz Kulacha OCD

Ziemia Święta

Pielgrzymom nic nie grozi

- Sytuacja na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy jest poważna. Wspólnota międzynarodowa nie może nas pozostawiać samym sobie - podkreśla przełożony Kustodii Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM. Zakonnik apeluje jednocześnie, by przybywać do Ojczyzny Jezusa, ponieważ pielgrzymom nie grozi żadne niebezpieczeństwo.
O. Seweryn Lubecki OFM, także pracujący w Betlejem, przypomina, że obostrzenia w miejscu narodzin Jezusa dotyczą Palestyńczyków, a pielgrzymów w o wiele mniejszym stopniu. - Będąc i żyjąc tutaj na co dzień, wyczuwa się napięcie. Jednakże możemy powiedzieć, że sytuacja jest dosyć spokojna i jest pod kontrolą - mówił Radiu Watykańskiemu polski franciszkanin. - Nie doszło do żadnych starć zbrojnych, ani w mieście, ani w pobliskich wioskach Beit Dżala czy Beit Sahur. Pielgrzymi nadal przyjeżdżają, można do Betlejem wjechać bez żadnego problemu, można wejść spokojnie do bazyliki, można przekroczyć punkt kontrolny między Jerozolimą i Betlejem - zachęca o. Lubecki.

Ludzie

Arturo Mari

Arturo Mari po ponad pół wieku pracy w Watykanie przeszedł na emeryturę. Rzymski fotograf zaczął pracę w 16. roku życia, fotografował więc Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Dopiero jednak za pontyfikatu Papieża Polaka otrzymał - nieoficjalny zresztą - tytuł papieskiego fotografa. Towarzyszył mu bowiem zawsze i wszędzie, choć nie zawsze robił mu zdjęcia. Jak powiedział w jednym z wywiadów: „Nie zdarzyło się, by zabroniono mi robić zdjęcia Papieżowi. Jeśli ich nie robiłem, to dyktował mi to szacunek dla Papieża i moje sumienie. Są bowiem chwile, gdy Arturo Mari mówi sobie: «Nie, to nie jest właściwy moment»”.
Pierwsze zdjęcie zrobił Papieżowi Polakowi 16 października 1978 r., gdy ten wychodził z konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej. Cały świat obiegło zdjęcie, które Mari zrobił mu w szpitalu po zamachu z 13 maja 1981 r. W sumie było tych zdjęć kilka milionów.
Miejsce Arturo Mariego, który był oficjalnie szefem działu fotograficznego „L’Osservatore Romano”, zajął jego uczeń i asystent Francesco Sforza.

Krótko

Sukces Polski na szczycie w Brukseli. „W ciągu tej nocy Polska bardzo w Unii awansowała” - powiedział premier Jarosław Kaczyński 23 czerwca na konferencji prasowej w Warszawie. Jego zdaniem, przedłużenie funkcjonowania nicejskiego systemu ważenia głosów w Radzie Unii Europejskiej to sukces Polski. Bardzo ważne dla Polski jest też to, że od nowego traktatu unii zostanie wpisana tzw. Joanina, czyli możliwość odwlekania decyzji Rady w konkretnej sprawie. Zdaniem premiera Kaczyńskiego, system ten „z czysto polskiego punktu widzenia jest lepszy niż pierwiastek”.

Porażką polskiego przemysłu monopolowego skończyła się batalia o definicję wódki w Parlamencie Europejskim. Odtąd wódką można już nazywać nawet „napoje alkoholowe wytworzone z bananów”.

Pierwsza polska krew w Afganistanie. Żołnierz z polskiego kontyngentu postrzelił się 19 czerwca. Rana jest niegroźna, a przyczyną wypadku było nieostrożne obchodzenie się z bronią.

900 tysięcy Polaków podjęło w 2006 r. legalną pracę w krajach UE. Takie wyniki przyniosły badania naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Lesotho potrzebuje szybkiej pomocy międzynarodowej, aby zażegnać grożący mu poważny kryzys żywnościowy - głosi wspólny raport Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowego Programu Żywnościowego Narodów Zjednoczonych. Powodem są najgorsze od 30 lat zbiory zbóż w tym południowoafrykańskim państwie.

Co najmniej 8 tys. uchodźców straciło życie, próbując przedostać się do Europy w ciągu ostatnich 15 lat. Te alarmujące dane podaje o. Lluís Magrina - dyrektor Jezuickiej Służby Uchodźcom (JRS).

Prezydent USA George Bush ponownie zawetował ustawę umożliwiającą finansowanie ze środków publicznych badań nad komórkami macierzystymi pochodzącymi z ludzkich embrionów. Powtórzył w ten sposób decyzję z 2006 r., za którą dziękowało mu wiele organizacji katolickich.

Dwóch polskich żołnierzy z kontyngentu stacjonującego w Afganistanie odmówiło wyjazdu na patrole, twierdząc, że pojazdy są zbyt słabo opancerzone. Namówili do tego kilku innych wojskowych. Dowództwo podjęło decyzję o natychmiastowym powrocie grupy do kraju.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

diecezja włocławska

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powitał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Obok biskupa diecezjalnego i biskupa seniora Stanisława Gębickiego, w wydarzeniu uczestniczyło około 300 prezbiterów. W programie dorocznej diecezjalnej pielgrzymki kapłanów znalazła się konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26

[ TEMATY ]

KUL

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

W homilii hierarcha, nawiązując do tekstu dzisiejszej Ewangelii, podkreślił, że Chrystus trwa w nieustannej opiece i modlitwie za wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

16 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyło się spotkanie z kard. Grzegorzem Rysiem poświęcone jego najnowszej książce „Duch Święty”. Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą, po której metropolita łódzki odniósł się do treści książki, podkreślając znaczenie miłości i nadziei w Duchu Świętym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję