Reklama

Niedziela Małopolska

EwangeliBus w Licheniu!

    Kolejna wyprawa za nami, tym razem udało się nam pokonać EwangeliBusem 1200 km!

Archiwum EwangeliBusa

Są tam, gdzie ich posyła Duch Święty

Są tam, gdzie ich posyła Duch Święty

    Już sama droga na miejsce okazała się pełna przygód. Najpierw zostaliśmy zaproszeni na przepyszną kolację do Trzebini. Właściciel restauracji, który jakiś czas temu podczas rekolekcji prowadzonych przez ks. Łukasza, doświadczył miłości Boga, obficie nas ugościł. Następnym przystankiem była Częstochowa, a dokładniej Jasna Góra, gdzie przed obrazem Matki Bożej zawierzyliśmy naszych przyjaciół i „darczyńców", prosząc o wszelkie łaski. U stóp Jasnej Góry ugościły nas siostry Salezjanki.

    Aż wreszcie wylądowaliśmy w Licheniu, by tam wspólnie z zespołem Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, ks. Johnem Bashoborą posługiwać na rekolekcjach charyzmatycznych dla małżeństw. Każdy dzień rekolekcji przynosił wiele wspaniałych doświadczeń. Widzieliśmy, jak Duch Święty działał z mocą.

    Podczas całych rekolekcji małżeństwa ze Służby Odnowy Rodzinom dzieliły się swoimi doświadczeniem i świadectwem działania Boga w ich małżeństwach. Przestrzenią do dzielenia się były tzw. „Nocne Rozmowy Nikodema". Była to propozycja małżeństw ze SOR- u, aby spotykać się na rozmowie z małżeństwami które potrzebowały wysłuchania, porady, modlitwy wstawienniczej, itp. Jak się okazało, poprzez te spotkania, małżeństwa doświadczały odrodzenia i spojrzenia na swoje małżeństwo w innym wymiarze.

    W zawiązaniu wspólnoty i budowaniu relacji pomagał także Bufet kawowy, w którym załoga Ewangelibusa wraz ze Służbą Odnowy Rodzinom częstowali kawą i przepysznymi drożdżówkami. Ostatecznie bufet tak naprawdę stał się namiotem spotkania, gdzie zawiązywały się wzajemne relacje, zarówno z sobą nawzajem, jak z samym Bogiem przez słowo i doświadczenie, jakim dzielili się ludzie i kapłani obecni na rekolekcjach.

    W pierwszym dniu rekolekcji, gdy sala zapełniała się małżeństwami i rodzinami, wysłuchaliśmy konferencji biskupa Andrzeja Przybylskiego, który zaprosił do wejścia z wiarą w rekolekcje: -Wiara jest łaską, w tle tych konferencji, rozmów módlcie się o dar wiary. Prośmy o wiarę dla siebie, swojego współmałżonka, dzieci – powiedział bp Andrzej. Następnie ks. John Bashobora zaznaczył, że Miłość małżeńska jest obrazem miłości Jezusa do Kościoła, jest obrazem Trójcy Świętej oraz znakiem mocy i Bożej obecności.

Reklama

    Podczas każdego dnia rekolekcji centralnym punktem była Msza Święta, w czasie której każdy uczestnik mógł osobiście spotkać się z Bogiem.

    W kolejnym dniu na Mszy świętej biskup Andrzej Przybylski wygłosił kazanie, podczas którego pobłogosławił wszystkie rodziny przypominając im, że są fundamentem Kościoła. Biskup poza posługą kapłańską, wspaniale bawił się z dziećmi obecnymi na rekolekcjach. Śpiewał z nimi piosenki religijne i błogosławił najmłodszych ,zaznaczając, że są solą tej ziemi i światłem dla świata. Biskup tymi słowami nawiązał do drugiego dnia rekolekcji, którego hasłem było: „Światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła".

    W trakcie trwania rekolekcji także młodzież codziennie miała możliwość czynnego uczestnictwa. Ksiądz Krzysztof Krzaczek wraz z ekipą muzyczną z EwangeliBusa, na czele z siostrą Adrianną prowadzili młodych do spotkania z Jezusem. Był to czas wspólnego uwielbienia Boga, pracy w grupach, rozmów o trudnościach, z jakimi muszą spotykać się młodzi, a także karmienia się Słowem Bożym.

    „Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami". Pod takim hasłem rozpoczął się kolejny dzień, który, był wyjątkowy, pełen wzruszeń, głębokich katechez, modlitwy i uwielbiania Boga. Także w tym dniu małżeństwa w wolnym czasie korzystały z posługi Służby Odnowy Rodzinom spotykając się na Nocnych Rozmowach Nikodema.

Reklama

    W każdym dniu rekolekcji odbywały się wieczorne adoracje, które prowadził ks. John Bashobora, posługując w mocy Ducha Świętego. Dotykał on tematów takich jak : przebaczenie, odnowienie, uzdrowienie oraz relacje małżeńskie i rodzinne i zaznaczył też że to mąż jest obrazem Chrystusa w rodzinie i właśnie na nim spoczywa odpowiedzialność za wspólnotę, jaką tworzy każda rodzina.

    Ostatni dzień przeżyliśmy pod hasłem: „Duch wspiera swym świadectwem naszego ducha, że jesteśmy dziećmi Bożymi." W tym dniu ks. Łukasz Plata wygłosił konferencję o działaniu Ducha Świętego w rodzinach, a także o mocy jedności w małżeństwie i rodzinie. W tym czasie mężowie wręczali swoim małżonkom róże, a także wspólnie modlili się za siebie, uwielbiając Boga we współmałżonku.

    Uczestnicy dzielili się także swoimi świadectwem z przeżytych rekolekcji. Podczas ostatniej homilii wygłoszonej przez ks. Artura Potrapeluka, małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie, a po Komunii św. wszystkie dzieci, które także przeżywały w tym czasie swoje rekolekcje, uwielbiały Boga śpiewając piosenki, których się nauczyły. Cała sala wypełniła się dziecięcą radością i otwartością.

2022-07-18 15:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję