Reklama

Ekumenizm

Niedziela lubelska 41/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aby byli jedno

26 września 2002r. w Kościele Chrześcijan Wiary Ewangelickiej (zbór "Brama Nadziei"), przy ulicy Rusałka 17, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył Pastor Zbigniew Rutkowski.
Na wstępie Pastor powitał zebranych, wyrażając radość z powodu ich licznej obecności. W nabożeństwie wzięli udział: Ks. Proboszcz Kazimierz Stachniak wraz z klerykiem z Kościoła Polskokatolickiego, członkowie Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej, przedstawiciele ruchu Focolare.
Gospodarz spotkania wygłosił homilię, zatytułowaną: "Zbawczy charakter Bożego samoobjawienia", w której zauważył, iż Bóg objawiając Mojżeszowi swoje imię, siebie samego uczynił najlepszym i najpewniejszym zabezpieczeniem swoich obietnic.
Poprzez Boże objawienie otwierają się nasze oczy i dostrzegamy, grzech w naszym życiu, poprzez Boże objawienie Duch Świętego poznajemy Boży charakter, moc i obecność w naszym życiu (1 P 1, 18-21). Objawiając Izraelowi swoją chwałę, szczególnie Mojżeszowi zapewniał ludowi, że jest miłosierny, nieskory do gniewu, łaskawy, a zarazem sprawiedliwy.
Poprzez objawienie nam Jezusa (Rz 16, 25-27)Duch Święty wprowadza nas w harmonię współżycia człowieka z Bogiem (Ef 2, 11-16). Dzięki objawieniu Jezusa dowiedzieliśmy się, że Bóg chce być dla nas Ojcem (J 17, 1-6), a nas uczynić swymi dziećmi (1 J 1,12) poprzez więzy krwi Jezusa Chrystusa. Bóg objawiając się człowiekowi nie dowodził swojego istnienia. Od czasu upadku Adama człowiek ciągle ucieka przed Bogiem z powodu grzechu. Dlatego Bóg w swojej miłości objawia się nam w taki sposób, aby grzechy nasze zostały zasłonięte (Kol 2,13-14), a my abyśmy mogli wytrwać w jego obecności

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji

2026-05-26 14:31

[ TEMATY ]

diecezja

zmiany personalne

Karolina Krasowska

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, we wtorek 26 maja br. odebrali z rąk pasterza diecezji dekrety nominacyjne, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę.

Wybrani proboszczowie, administratorzy i wikariusze 26 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze otrzymali od pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach, a księża przechodzący na emeryturę podziękowania za wieloletnią posługę. Tegoroczne zmiany personalne objęły blisko ponad 50 księży.
CZYTAJ DALEJ

Pożar na grobie śp. Łukasza Litewki. Ogień uszkodził mogiłę

2026-05-27 18:59

[ TEMATY ]

pożar

grób

śp. Łukasz Litewka

Marcin Obara /PAP/tiktok.com/@kamilek1000000/zrzut ekranu

Na cmentarzu przy ul. Zuzanny w Sosnowcu doszło do pożaru przy grobie śp. Łukasza Litewki. Jak poinformowała straż pożarna, prawdopodobną przyczyną było zaprószenie ognia od jednego ze zniczy.

Na cmentarzu przy ul. Zuzanny w Sosnowcu doszło do pożaru przy grobie śp. Łukasza Litewki. Ogień objął znajdujące się na mogile znicze i wiązanki, a ślady okopcenia pojawiły się także na sąsiednich nagrobkach.
CZYTAJ DALEJ

Nieznany list Prymasa Tysiąclecia do Jana Pawła I

2026-05-28 08:11

[ TEMATY ]

Kardynał Stefan Wyszyński

Vatican Media

W czasie wakacyjnego wypoczynku

W czasie wakacyjnego wypoczynku

Niepublikowana dotąd kopia listu kard. Stefana Wyszyńskiego do papieża Jana Pawła I przechowywana jest w archiwum Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie. Dokument, datowany na 29 sierpnia 1978 roku, zaledwie trzy dni po wyborze Albino Lucianiego na Stolicę Piotrową, ukazuje niezwykłą duchową więź Prymasa Tysiąclecia z Jasną Górą, Kościołem powszechnym i nowo wybranym papieżem. W dniu liturgicznego wspomnienia błogosławionego Prymasa publikujemy fragmenty tej korespondencji.

W liście skierowanym do Jana Pawła I kard. Wyszyński podkreślał szczególne znaczenie daty wyboru nowego papieża. Zwracał uwagę, że konklawe zakończyło się 26 sierpnia, a więc w dniu uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, głównej Patronki Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję