Jak informuje ks. dr Piotr Pasek - dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, do konserwacji zostały skierowane trzy gotyckie, drewniane rzeźby pochodzącye z XIV i XV w. Są to: „Święty Biskup” z Biecza, „Święty Biskup” z Iwkowej oraz „Święty Biskup" z Czarnego Potoku. – Figury z Iwkowej i Czarnego Potoku eksponowane były dotychczas na wystawie stałej, natomiast rzeźba z Biecza, ze względu na zły stan zachowania, przechowywana była w magazynie (ostatni raz eksponowana w 1935 roku) – informuje ks. dyrektor.
Realizacja projektu już trwa. Prace prowadzą konserwatorki dzieł sztuki: Maja Potrawiak, która zajmuje się konserwacją rzeźby świętego biskupa z Biecza, oraz Katarzyna Dobrzańska - prowadzi konserwację dwóch kolejnych figur. - W ramach zadania przeprowadzane są zabiegi takie jak oczyszczanie z zabrudzeń, usuwanie późniejszych przemalowań, zabezpieczenie przed owadzimi szkodnikami drewna, impregnacja, sklejenie pęknięć, uzupełnienie ubytków, a także konserwacja estetyczna - uzupełnienie ubytków i przetarć polichromii, złoceń i srebrzeń - informują konserwatorki. Dodają, że zakończenie konserwacji rzeźb i ich powrót do muzeum jest planowane na grudzień.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dyrektor Pasek podkreśla, że realizacja projektu jest możliwa dzięki dotacji, którą Muzeum Diecezjalne w Tarnowie otrzymało ( już po raz drugi!) od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych". I zaznacza, że dofinansowanie w wysokości 70 000 zł zostało uzupełnione wkładem własnym Diecezji Tarnowskiej - 20 000 zł. Zapowiada, że po konserwacji wszystkie trzy rzeźby oglądać będzie można na wystawie głównej Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Tygodnik Katolicki objął nad projektem patronat medialny.