Reklama

Franciszek

Biskupi Kanady: wizyta papieża ważnym etapem procesu uzdrowienia i pojednania

Biskupi Kanady wyrazili swoją wdzięczność Ojcu Świętemu za historyczną wizytę papieża Franciszka. „Przybył on, aby spełnić swoją obietnicę zamanifestowania poprzez swoją obecność bliskości z rdzennymi mieszkańcami tej ziemi. Ta wizyta stanowi ważny kamień milowy na drodze uzdrowienia i pojednania” - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez kanadyjski episkopat.

[ TEMATY ]

Franciszek w Kanadzie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Biskupi przypominają, że Franciszek w swoich różnych przemówieniach publicznych i prywatnych przeprosił serdecznie i uroczyście ludność rdzenną w imieniu Kościoła Katolickiego, mówił o swoim podziwie dla rdzennej kultury i duchowości, wyraził głęboki smutek z powodu trwałego wpływu kolonizacji, uznał katastrofalny wpływ systemu szkół rezydencjalnych i prosił o przebaczenie za nadużycia, w tym seksualne, które zostały popełnione przez członków Kościoła.

„Ojciec Święty wezwał nas do kontynuowania pomocy ofiarom i rodzinom w uzdrawianiu z traumatycznych przeżyć, których doświadczyli. Usłyszeliśmy to wezwanie i podczas naszego Zebrania Plenarnego jesienią tego roku dokonamy przeglądu zaktualizowanego planu działania. Mamy nadzieję, że relacje nawiązane podczas tego procesu planowania, szczególnie z partnerami rdzennymi na poziomie krajowym i lokalnym, po tej wizycie bardzo się rozwiną i posłużą jako fundament dla pracy, która jest przed nami. W rozmowach z naszymi rdzennymi siostrami i braćmi usłyszeliśmy:

- wezwania do większej przejrzystości z zachowaniem i ujawnieniem dokumentacji szkół rezydencjalnych;

Reklama

- prośby o wsparcie, aby rozwiązać problem artefaktów rdzennych mieszkańców znajdujących się w Muzeum Watykańskim;

- pragnienie potwierdzenia nieodłącznych praw ludności rdzennej i wyjaśnienia polityki historycznej i zasad często określanych jako „Doktryna Odkrycia”;

- zaproszenie do współpracy ze społecznościami Pierwszych Narodów, Metysów i Inuitów w rozwiązywaniu systemowych niesprawiedliwości, które trwają do dziś;

oraz wspierania finansowego inicjatyw, które przyczyniają się do uzdrowienia i pojednania.

Wskazówki te będą miały zasadnicze znaczenie dla naszych kolejnych kroków, gdy będziemy starali się kroczyć razem w nowy sposób” – zapewnia episkopat Kanady.

Kanadyjscy biskupi przypominają o podjętych wcześniej krokach i zobowiązaniach, w tym o przeznaczeniu 30 milionów dolarów na Fundusz Pojednania Rdzennych Mieszkańców. „Jesteśmy wdzięczni rdzennym partnerom, rządom i wiernym katolickim, którzy pomogli nam poczynić znaczący postęp w realizacji tych zobowiązań, uznając jednocześnie, że czeka nas jeszcze wiele pracy. Pojednanie jest procesem, który dotyczy nas wszystkich, a obecność Ojca Świętego była źródłem nadziei i inspiracji dla Kanadyjczyków w całym kraju. Chcielibyśmy serdecznie podziękować ofiarom za ich odwagę i otwartość na bycie częścią tych spotkań z Ojcem Świętym oraz partnerom rdzennym za ich pomoc w procesie planowania. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej pokutnej pielgrzymki i kończymy ten tydzień z odnowioną nadzieją na wspólne podążanie ku lepszej przyszłości” – napisał episkopat Kanady.

2022-07-30 07:49

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił młodych Eskimosów do autentycznego rozwoju w swej kulturze

[ TEMATY ]

Franciszek w Kanadzie

Grzegorz Gałązka

O znaczeniu zakorzenienia we własnej tradycji, słuchaniu starszych pokoleń i kreatywnego tworzenia przyszłości mówił papież 29 lipca 2022 r. podczas spotkania z młodzieżą i osobami starszymi ze społeczności Inuitów w Iqaluit, na dalekiej północy Kanady. Był to ostatni etap jego 37 podróży apostolskiej.

Ojciec Święty zaznaczył na wstępie, że chwilę wcześniej wysłuchał świadectw byłych uczniów szkół rezydencjalnych.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego pokora jest taka ważna?

Niedziela Ogólnopolska 24/2020, str. VII

Adobe.Stock.pl

Pytanie czytelnika:
Bardzo często nie umiem pogodzić się z tym, że ktoś źle mnie ocenia. Trudno mi jest też przyjąć wolę drugiego człowieka.
Dlaczego bycie pokornym jest takie trudne?

CZYTAJ DALEJ

Bądź radosny, jest Bosko!

2023-01-29 18:23

Homilię wygłosił ks. Michał Piechota

31 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, a zarazem jedno z dwóch najważniejszych świąt salezjańskich. Aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w uroczystości, parafia św. Michała Archanioła na Ołbinie obchodzi ją już dzisiaj.

Eucharystii dla dzieci przewodniczył ks. Michał Piechota, salezjanin. W homilii przypomniał historię życia i powołania założyciela salezjanów. Jan Bosko urodził się w 1815 r. w biednej rodzinie, na terenie północnych Włoch, w małej wiosce niedaleko Turynu. – Od samego początku jako dziecko wykazywał pewne cechy, które go wyróżniały spośród innych: dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka, chęć przyprowadzania innych do Pana Boga. Był bardzo dobrym organizatorem, zdolnym dzieckiem, próbował czegoś uczyć swoich kolegów, zachęcał do wspólnej zabawy, chciał być pozytywnym przykładem i wzorem dla innych – tłumaczył ks. Michał.
Kiedy Jan dorósł, usłyszał w sercu wołanie Pana Boga, by pójść do seminarium. Wstąpił do seminarium diecezjalnego a kiedy je ukończył, zaczął się zastanawiać co do swojej przyszłej pracy. Dostawał różne propozycje, ale odkrywając w sobie wrażliwość na biednych, słabych i pokrzywdzonych skierował swoje działania do chłopców odrzuconych przez społeczeństwo turyńskie. Byli to chłopcy pochodzący z biednych rodzin, którzy pracowali na swoje utrzymanie, ale byli oszukiwani przez swoich pracodawców. Ci chłopcy, gdy próbowali wyegzekwować to, co im się należało, byli traktowani jako młodociani przestępcy. Nieraz też bieda zmuszała ich do kradzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję