Reklama

Niedziela Świdnicka

Duszniki-Zdrój. Prezent od władz miasta

Ma przypominać najpiękniejsze wakacje Edyty Stein - kobiety filozof, patronki Europy oraz być radością zarówno dla mieszkańców i turystów.

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Duszniki ‑ Zdrój

archiwum prywatne

: Podczas spotkania otwierającego skwer Edyty Stein

: Podczas spotkania otwierającego skwer Edyty Stein

Mowa o skwerze, który od 9 sierpnia nosi imię Edyty Stein, późniejszej św. Teresy Benedykty od Krzyża. Jej drogę życia można określić: Żydówka, ateistka, filozof, katoliczka, karmelitanka, męczennica - jedna z najwybitniejszych kobiet XX wieku. Była tą, która poszukiwała Boga, na każdym etapie swojego życia. - Tęsknota za prawdą była jej modlitwą – pisała później w swoich notatkach. Zwłaszcza wtedy, gdy mając dwadzieścia jeden lat odwiedziła Duszniki-Zdrój, gdzie odbywając górskie spacery zachwycała się przyrodą. – Dziś przy górskiej rzeczce, gdzie po trudach 40 kilometrowych wycieczek obmywała swe stopy stoi pamiątkowa tablica - opowiadał Dariusz Giemza, miejscowy miłośnik historii.

W 80. rocznicę męczeńskiej śmierci Edyty Stein w komorze gazowej w KL Birkenau, przedstawiciele dusznickiego magistratu dokonali otwarcia miejskiego skweru, a ks. kan. Zbigniew Wichrowicz poświęcił pamiątkową tablicę. Następnie głos zabrał Piotr Lewandowski – burmistrz Dusznik-Zdrój, wyrażając radość, że tak wielka postać oddziaływuje pozytywnie na dusznicki kurort. Następnie obdarował zebranych okolicznościową widokówką wydaną w ramach obchodów Roku Edyty Stein.

W godzinach popołudniowych odbył się spacer śladami patronki Europy, a wieczorem w miejscowym kościele sprawowano Eucharystię przy relikwiach męczennicy. Dodajmy, że w pobliskiej kawiarni „Lawenda” można zamówić "Deser Edyty" i raczyć się przepysznymi jagodami, które tak święta uwielbiała.

Dariusz Giemza

Specjalnie na uroczystości przybyła reżyserka Pani Bogusława Stanowska Cichoń wraz z senatorem Zbigniewem Cichoniem

Specjalnie na uroczystości przybyła reżyserka Pani Bogusława Stanowska Cichoń wraz z senatorem Zbigniewem Cichoniem

Dariusz Giemza

Poświęcenie tablicy i skwery przez ks. kan. Zbigniewa Wichrowicza

Poświęcenie tablicy i skwery przez ks. kan. Zbigniewa Wichrowicza
2022-08-09 19:26

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teologia zaprasza

Niebawem zakończy się rekrutacja na studia teologiczne w IFT im. Edyty Stein. Dlaczego warto się tu uczyć? Najlepiej zapytać o to samych studentów.

Zacznijmy od obalenia mitu, że po teologii nie ma pracy. Jest. W naszej diecezji bardzo potrzeba nauczycieli religii. I choć praca w szkole to nie jedyna opcja dla magistra teologii, dobrze jest, zwłaszcza tuż po maturze, mieć poczucie takiego zabezpieczenia.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Białe szaleństwo

2023-01-30 09:23

Ks. Tomasz Lis

Grupa młodzieży z parafii pw. św. Jana Chrzciciela odpoczywała oraz nabierała umiejętności narciarskich i łyżwiarskich podczas zimowiska w Zakopanem.

Uczestnicy wyjazdu, to młodzież skupiona w różnych grupach działających przy parafii. Towarzyszył im ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii oraz s. Tomasza Jaroszkiewicz. Każdy dzień zimowiska rozpoczynała Msza św. oraz wspólna modlitwa. – Celem wyjazdu był nie tylko odpoczynek, ale również jeszcze lepsza integracja naszej młodzieży. Stąd tak zorganizowaliśmy czas, aby była modlitwa, zabawa i wspólne spędzanie czasu. Pierwszego dnia cześć uczestników pobierała pierwsze lekcje jazdy na nartach na stoku „Ugory”, zaś inni doskonalili swoje umiejętności w jeździe na łyżwach. Wieczorem był czas na spotkanie formacyjne oraz gry planszowe. Drugiego dnia narciarze szlifowali swoje umiejętności na stoku, druga grupa szalała na lodowisku, a trzecia na śnieżnej ślizgawce. Wieczór spędziliśmy na spotkaniu formacyjnym i dyskusji – mówił ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję